Будьте пильними – лептоспіроз активізується

В області щорічно реєструється до 20 випадків лептоспірозу. За 9 місяців цього року зареєстровано 8 випадків захворювання у мешканців області. Переважно хворіють на лептоспіроз чоловіки (93,8%), пенсіонери (75,0%), жителі села (68,8%), переважають важкі форми (81%), летальність складає 19%.  Інфікування відбувається в основному при догляді за тваринами (75,0%), в 56,3% вогнищ лептоспірозу заселені мишовидними гризунами. Пік реєстрації випадків лептоспірозу припадає на літо – осінь. В цей період активно проводяться різні сільськогосподарські роботи, збільшується кількість  людей, що відпочивають на природі та купаються у водоймах.

Лептоспіроз — гостре циклічне захворювання людини й тварин, спричинюване різними штамами лептоспір. Лептоспіроз належить до найпоширеніших зоонозних захворювань, він зустрічається на всіх континентах. Саме тому, що основним джерелом інфекції є гризуни, меншою мірою — свійські тварини, формуються важко контрольовані міські й природні осередки. Нагляд тим більше ускладнюється, що тварини можуть тривало, іноді місяцями, виділяти лептоспіри із сечею, залишаючись зовні здоровими.

Висока сприйнятливість до інфекції людей та легкість інфікування створюють небезпеку зараження та захворювання людини під час перебування її в природних осередках лептоспірозу, а також за наявності інфікованих гризунів у житлових приміщеннях, на складах, фермах тощо, під час контактування з хворими та інфіко¬ваними свійськими тваринами.

   Основний шлях проникнення лептоспір в організм людини  через ушкоджену шкіру та слизові оболонки. Вважається, що аліментарним шляхом заразитися неможливо, оскільки кислотність шлункового соку згубна для лептоспір, жовч знищує їх миттєво. Але зараження може відбуватися через слизову оболонку порожнини рота, особливо якщо на ній є ушкодження.

   Пік захворюваності припадає на літні місяці, саме в цей час створюються найкращі умови для інфікування. Виникає захворювання переважно у вигляді спорадичних випадків

Одним з яскравих симптомів лептоспірозу є сильний біль у м’язах, особливо литкових.

   Від моменту потрапляння інфекції в організм  людини до початку  захворювання минає в середньому від 2 до 20 діб – інкубаційний період хвороби (найчастіше 7- 9 діб).

Хвороба починається з ознобу, загальної млявості, різкого підвищення температури тіла до 39-40градусів С, з’являється нудота, блювота, головний біль, болі в попереку, м’язах та суглобах. Інколи хворий  не може  не тільки ходити, але й триматися на ногах. На 3-8 день може з’явитися висип на шкірі  тулуба і кінцівок,  крововиливи в сітківку ока. При появі цих ознак  необхідно негайно звернутися до лікаря. 

Захворювання на  лептоспіроз часто призводить до тяжких наслідків, так як хвороба може протікати в тяжкій  формі з ураженням нирок, печінки, очей. Смерть найчастіше настає від гострої ниркової недостатності. Тому дуже важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою для діагностики та відповідного лікування в умовах стаціонару.

Профілактика полягає в знищенні гризунів, захисті водоймищ від забруднення виділеннями гризунів, свійських та сільськогосподарських тварин.

Щорічно у Косівському районі  реєструються  поодинокі випадки  лептоспірозу. Косівська міжрайонна філія згідно обласного плану проводить відбір та доставку мишовидних гризунів в лабораторію ОНІ на наявність природно - осередкових інфекцій включаючи і лептоспіроз.

gartellin

Sluh

radarr

Біоетика

Ласкаво просимо на Косівщину

Panorams