ДИФТЕРІЯ та ПРОФІЛАКТИКА ДИФТЕРІЇ

08022018000Нині в Україні виникла серйозна проблема через велику кількість невакцинованих громадян. У цьому випадку ризикують підчепити хворобу і дорослі, які переносять дифтерію значно тяжче.

Коли не щеплений ніхто, то з вірусом люди зустрічаються в дитинстві. Коли щеплена половина, то шанси зустрітися з вірусом в дитинстві зменшуються, і вірус вражає дорослих. А дорослі хворіють набагато важче за дітей. І дорослі починають помирати, – сказав лікар Комаровський.

Під час епідемії дифтерії в Україні з 1991-го до 1998-го року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з них померли.

       Дифтерія – гостре інфекційне захворювання, що  викликається  токсигенними  штамами  дифтерійної  палички,  яке вражає органи серцево-судинної, дихальної та нервової систем, а також надниркових залоз. На місці, яке вражає інфекція, відбувається запальний процес з фібринозним нальотом.

Шляхи зараження

Збудником дифтерії є мікроб – дифтерійна паличка. Найчастіше дифтерія поширюється при чханні, кашлянні чи диханні, заразитись нею можна також через посуд, іграшки, канцелярські товари, та інші речі, яких торкався носій. Трапляються випадки, коли збудник дифтерії проникає в організм через слизову ока, шкіру, рани або слизові оболонки статевих органів.

До речі, носіями дифтерійної палички можуть бути люди, які не мають симптомів захворювання, але в носоглотці у них живуть, розмножуються і виділяються з кашлем і чханням небезпечні мікроорганізми.

   Дифтерійні  бактерії  стійкі  у  зовнішньому  середовищі: у дифтерійній плівці, крапельках слини, на  іграшках, дверних ручках зберігаються  до  15 днів, на предметах  залишаються  життєздатними  без зниження  патогенних  властивостей  до 6 місяців.

Джерело  інфекції

Джерелом  інфекції  може  бути  тільки  людина – хворий, який  переносить  захворювання  різного  ступеня  тяжкості, та  носій. Особливу  епідемічну  небезпеку  представляють  хворі  на  атипові  форми  дифтерії.

Інкубаційний  період  складає , як правило 2-5 днів ( максимум до  10 днів).

Різновиди дифтерії

Враховуючи місця ураження дифтерійною інфекцією, виокремлюють такі форми захворювання:

  1. Дифтерія ротоглотки (мигдалин)
  2. Дифтерія дихальних шляхів (гортані, трахеї, бронхів)
  3. Дифтерія носа
  4. Дифтерія очей
  5. Дифтерія статевих органів
  6. Дифтерія шкіри

Три останні форми трапляються вкрай рідко. А от найпоширенішою є форма дифтерії мигдалин.

Симптоми

Перші симптоми дифтерії можуть нагадувати звичайну ангіну: біль у горлі, загальне погіршення самопочуття, підвищення температури тощо. При цьому при дифтерії на мигдалинах чи інших уражених інфекцією органах з’являється сіро-білий наліт. Коли хворий видаляє цей наліт, то рана починає кровоточити, а через деякий час наліт знову проступає.

Також при дифтерії з'являється специфічний солодкуватий запах з рота. Через деякий час уражене місце може набрякати.
Одним із симптомів дифтерії є набрякле горло. Особливо небезпечно цей симптом протікає у дітей. Тоді може виникнути задуха, це може призвести навіть до смерті.

Небезпечним є не лише сама дифтерія, але й ускладнення, які вона може викликати. Зокрема, пережита хвороба може призвести до ураження центральної нервової системи (параліч дихальних м'язів: шиї, голосових зв'язок і піднебіння) та міокардитів. Внаслідок паралічу дихання людина може померти.

Профілактика та щеплення

     Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих (кожні 10 років).

     В Україні щеплення від дифтерії дітям можна зробити безоплатно цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП, яка забезпечує найкращий захист. Також наявна безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих.

    Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції, проте ризик померти від дифтерії набагато вищий, ніж ризик серйозної реакції на вакцину. Серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні. Побічні ефекти, такі як болісні відчуття і припухлість в місці ін'єкції або невелике підвищення температури, це звичайне явище.

     І, звичайно, при перших же симптомах необхідно звернутись до лікарів – чим швидше діагностують дифтерію та почнуть лікування, тим менше шкоди вона завдасть організмові.

    Працівники  Косівської  міжрайонної  філії ДУ «ІФОЛЦМОЗУ» активно ревакцинуються від  дифтерії . ВАКЦИНОВАНИЙ- ЗАХИЩЕНИЙ!!!

gartellin

Sluh

radarr

Біоетика

Ласкаво просимо на Косівщину

Panorams