Публічний звіт голови Косівської районної державної адміністрації за 2017 рік

1.Організаційно-кадрова робота районної державної адміністрації

Робота райдержадміністрації у 2017 році була направлена на реалізацію пріоритетних напрямів соціально-економічного розвитку району.

З метою підвищення ефективності роботи в цих напрямках запроваджувалися нові форми і методи підходів щодо вирішення питань соціально-економічного розвитку виробничої сфери, освіти, охорони здоров’я, зайнятості населення, виконання бюджетів усіх рівнів, покращення інвестиційного клімату. Однією з форм роботи в районі є проведення спільних засідань колегії та асоціації сільських, селищних, міського голів «Самоврядування».

За звітний період прийнято 21 рішення колегій райдержадміністрації, відповідно до яких видано розпорядження. В другому півріччі 2017 року проведено навчання з питань запобігання протидії корупції.

1.1. Взаємодія райдержадміністрації
з органами місцевого самоврядування

1.Практика проведення спільного засідання колегії райдержадміністрації та президії районної ради.

2. Включення в склад колегії райдержадміністрації голови районної ради та голови асоціації сільських, селищних, міського голів "Самоврядування".

3.Проведення нарад головою райдержадміністрації та головою районної ради з керівниками підприємств, установ та організацій району.

4.Заслуховування інформацій сільських, селищних, міського голів на колегії райдержадміністрації з питань виконання виконавчими комітетами делегованих повноважень органів місцевого самоврядування.

5.Працівники апарату райдержадміністрації спільно з працівниками виконавчого апарату районної ради надають консультативно-методичну допомогу виконавчим комітетам та радам органів місцевого самоврядування.

6. Райдержадміністрація спільно з районною радою готують матеріали на засідання постійних комісій районної ради, президії та сесії.

7.Підготовка спільних проектів розпоряджень, листів райдержадміністрації та районної ради.

8.Залучення за згодою до робочих груп депутатів районної ради, сільських, селищних, міського голів до підготовки матеріалів на засідання колегій райдержадміністрації.

9.Спільне проведення заходу інтегрованої програми "День влади у віддаленому селі".

10.Участь представників органів місцевого самоврядування (за згодою) в комісіях райдержадміністрації для розгляду питань різного характеру, передбачених Законом України "Про місцеві державні адміністрації" та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

2. Оборонно-мобілізаційна робота та забезпечення правопорядку

Структурними підрозділами райдержадміністрації в 2017 році згідно плану роботи райдержадміністрації була проведена робота щодо покращення стану мобілізаційної готовності району.

З цією метою було проведено розрахунок та внесено зміни до IV розділу «Життєзабезпечення населення в особливий період” мобілізаційного плану Косівської районної державної адміністрації, а саме: уточнена структура, штатний розпис та план комплектування органів нормованого забезпечення населення району, детально проаналізовано план заходів та практичних дій районної державної адміністрації щодо переведення району на нормоване забезпечення населення основними продовольчими та непродовольчими товарами в особливий період. Проведено уточнення плану комплектування та основних функцій районного карткового та контрольно-облікового бюро. З управлінням економічного розвитку торгівлі і туризму райдержадміністрації уточнено потреби в продовольчих та непродовольчих товарах населення району на особливий період, а також згідно плану проведення інвентаризації внесено зміни до складу інвентаризаційних комісій, розглянуто порядок їх роботи при проведенні суцільної інвентаризації підприємств торгівлі та закладів ресторанного господарства.

Станом на кінець 2017 року, внесено зміни до мобілізаційного паспорту Косівського району, який погоджено з керівництвом райдержадміністрації.

Система оповіщення при введенні вищих ступенів готовності спроможна своєчасно довести сигнали до посадових осіб райдержадміністрації та керівників підприємств, установ і організацій району.

Районна державна адміністрація на виконання Указу Президента України від 14.01.2015 року №15/2015 «Про часткову мобілізацію», інших рішень Президента України та Уряду України по частковій мобілізації спільно з військовим комісаріатом провела організаційні заходи по мобілізаційному розгортанню Косівського районного комісаріату. Поставку людського ресурсу щодо призову громадян на строкову військову службу до лав Збройних сил України виконано стовідсотково.

Основні напрямки діяльності райдержадміністрації щодо забезпечення та організації виконання підприємствами, організаціями мобілізаційних завдань полягають у визначенні заходів переведення органів державного управління та місцевого самоврядування на роботу в умовах особливого періоду, визначенні обсягів мобілізаційних завдань підприємствам, організаціям району всіх форм власності та забезпечення їх діяльності в умовах особливого періоду.

Перехід підприємств, установ та організацій району на режим роботи в умовах особливого періоду здійснюється відповідно до норм загальної мобілізації (введення надзвичайного стану).

Нормоване забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами в особливий період заплановано. Розроблено Положення про нормоване забезпечення населення району продовольчими і непродовольчими товарами в особливий період (в умовах надзвичайного стану)” та розроблено штатну структуру управління з питань торгівлі і побутового обслуговування населення.

Станом на 30.12.2017 року суспільно-політична ситуація у районі залишається стабільною. Районна державна адміністрація тримає на контролі питання здійснення моніторингу тенденцій розвитку суспільно-політичних процесів.

3. Суспільно-політичної ситуації в Косівському районі за 2017 рік.

Суспільно-політична ситуація в районі стабільна та контрольована. Цьому сприяє конструктивна співпраця з суспільними об’єднаннями громадян та систематичне вивчення суспільно-політичної ситуації на території населених пунктів району, а тому є можливість передбачити наслідки прийнятих рішень.

На виконання завдань, визначених Указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, розпоряджень обласної державної адміністрації та рішень обласної ради діяльність районної державної адміністрації була спрямована на вирішення завдань суспільно-політичного життя району спільно з районною радою та органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадською радою та громадськими організаціями.

При Косівській райдержадміністрації постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом є громадська рада, яка утворена для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодження ефективної взаємодії з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики.

Станом на 30.12.2017 рокуна території Косівського району зареєстровано 118 структурних утворень політичних партій та 76 районних громадських організацій.

5 січня в Косівському районному Будинку культури відбулось новорічне свято для дітей з Чернігівщини, які відпочивали на Косівщині.Захід розпочався з лялькової вистави народного аматорського театру ляльок Косівського РБК. Також своїми композиціями гарного настрою дітям завдав дует "Браво". Конкурсами та загадками дітей розважали казкові персонажі - Дід Мороз, снігуронька та левеня.

У рамках Всеукраїнської акції «Схід і Захід разом» впродовж 06-11 січня на Косівщині гостювали діти із Херсонської та Донецької областей. Програма їх перебування у районі була насиченою та цікавою. Так, 06-07 січня діти відвідували різдвяні богослужіння та ходили від хати до хати, колядуючи та славлячи народження Ісуса Христа.

20 січня на майдані Незалежності в м. Косові відбулисяурочистості з нагоди Дня Соборності України, 98 річниці від Дня Злуки УНР і ЗУНР в єдину Українську державу та театралізоване дійство «Від Різдва до Богоявлення».

Участь у заходах взяли голова районної ради Павло Ванджурак, перший заступник голови районної державної адміністрації Богдан Марчук, колективи районної державної адміністрації та районної ради, представники підприємств, установ і організацій району, громадськість міста.

В рамках виконання Комплексної Програми розвитку аграрного сектора Косівського району на 2015-2020 роки30.01.2017р. в с. В. Рожин організовано та проведено кущові збори пасічників Косівської районної спілки пасічників України та громадської організаціїоб’єднання пасічників «Карпатська еко пасіка» з метою обговорення питання реалізації проекту збереження та відновлення аборигенної карпатської породи бджіл на території Косівського району, створення частково ізольованої території яка б дозволила зберегти високий рівень породності та започаткування бджолорозплідника Карпатської породи бджіл.

06 лютого, в зв'язку з прийняттям рішення про відправлення допомоги на східні рубежі країни, був відправлений автомобіль та гуманітарна допомога для воїнів 8-ї окремої гірсько-піхотної штормової бригади та жителів м. Авдіївка. Допомога була зібрана та відправлена завдяки волонтерам, підприємцям, небайдужим громадянам району, а також ГО «Косівський майдан».

15 лютого відбулася зустріч з активом Косівської районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану присвячена 28-й річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан. Голова районної організації воїнів-інтернаціоналістів Дмитро Урбанович розповів присутнім про діяльність організації в районі, яка спрямована на соціальний та правовий захист, поділився з присутніми здобутками організації.

Під час зустрічі були обговорені нагальні проблеми, які наразі хвилюють афганців: пільги на житлово-комунальні послуги, надання допомоги сім’ям і вдовам загиблих, безкоштовних лікарських засобів, забезпечення належного медичного обслуговування, санаторно-курортного лікування тощо.

На ряд проблемних запитань присутні мали змогу одразу отримати компетентні відповіді.

20 лютого відбулися заходи до Дня Героїв Небесної Сотні та вшанування подвигу учасників Революції Гідності, воїнів АТО. Біля пам’ятника «Борцям за волю України»в м. Косовівідбулася молитва за мир в Україні,жалобна хода відпам’ятника до майдану Незалежності із запаленими лампадками. На майдані Незалежності священнослужителі районупровели поминальну панахиду за загиблими Героями. Участь у заході взяли керівництво району, працівники установ, організацій та підприємств, учні навчальних закладів та просто не байдужі люди.

Відповідно до Закону України «Про державну службу» 23 лютого року у приміщенні актового залу районної ради відбувся публічний звіт голови Косівської районної державної адміністрації за 2016 рік. Звіт відбувся за участі мешканців району, членів громадської ради при райдержадміністрації, керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, керівників установ та організацій району, представників органів місцевого самоврядування, представників районної газети «Гуцульський край».

Вже стало доброю традицією для молодих косів’ян святкувати річниці від дня народження Тараса Шевченка на горі Говерла. Так, 9 березня група молодих людей здійснила сходження на найвищу вершину Українських Карпат. На горі гуртківці Косівської філії ОДЦТКУМ, гуртка «Гірська школа» Косівського районного центру дитячої творчості, старшокласники Косівського НВК «Загальноосвітня школа І ступеня-гімназія-інтернат» та Старокосівської ЗОШ І-ІІІ ст. декламували вірші великого Кобзаря.

23 березня відбулось друге пленарне засідання VІІ сесії районної ради. Депутати продовжили розгляд ще 21 питання, що були підготовлені профільними комісіями.

12 квітня в райдержадміністрації за участю керівництва облдержадміністрації, представників з офісу реформ області відбувся захід  щодо впровадження реформи децентралізації.

20 квітня в сесійному залі Косівської районної ради відбувся звіт народного депу­тата України Юрія Солов’я перед жителями Косівського району.

У своєму виступі народний депутат прозвітував про свою діяльність у Верховній Раді України, згадав про прийняті законо­проекти та постанови.

Серед законопроектів, що вже вступили в дію - зменшення ак­цизу на закупівлю вживаних автомобілів, розщеплення ренти з видобутку нафти і газу, збільшення коштів на ремонти доріг та ін.

Головними пріоритетними напрямками народний депутат України Юрій Соловей назвав – ремонт доріг (Снятин- Косів – Старий Кути; Тюдів (Р-62); Яблунів – Космач; Яблунів - Делятин), пенсійна реформа, розвиток освіти, реформа децентралізація влади.

26 квітня керівництво райдержадміністрації, районної ради, керівники служб району, які опікуються проблемами ліквідаторів і потерпілих від аварії на ЧАЕС провели зустріч з учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

26 квітня на майдані Незалежності м. Косова відбулось віче пам'яті за загиблими і померлими внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Віче відбулося за участю влади, членів Косівської районної асоціації чорнобильців, священнослужителів та громадськості краю.

11 травня на майдані Незалежності в м. Косові відбулася церемонія підняття Державного Прапора України та Прапора Європейського Союзу з нагоди ухвалення рішення Ради Міністрів ЄС щодо скасування візових вимог для громадян України та відзначення Дня Європи.

15 травня відбулося планове засідання Громадської ради при Косівській районній державній адміністрації.

8 червня відбулася Міжнародна науково-практична конференція, присвячена 15-й річниці НПП «Гуцульщина»: «Природоохоронні, історико-культурні та екоосвітні аспекти збалансованого розвитку Українських Карпат» в м. Косові Івано-Франківської області.

9 червня відбулася робоча зустріч керівництва райдержадміністрації з представниками спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні Доріном Фазли та Гаговічем Драганом.

Одним із напрямків роботи Місії є спілкування з різними групами громадськості - з представниками влади на всіх рівнях, громадянського суспільства, етнічних і релігійних груп, місцевих громад і органів місцевого самоврядування. Основне ж завдання Місії - допомога Україні щодо зниження рівня напруженості і сприяння діалогу між усіма сторонами.

09 червня в районному будинку культури м. Косів відбулося урочисте святкування 100-річного ювілею громадської організації «Союз українок».

22 вересня біля Косівського районного Будинку культури відбулось урочисте відкриття пам’ятника великої людини України, політв’язня, члена Гельсінської спілки, нашого земляка святішому Патріарху Київської та всієї Руси-України Володимиру (Романюку) за участю духовенства, представників влади, церковних громад та громади міста.Преосвященніший Владика Юліан у співслужінні духовенства освятив пам’ятник та відслужив панахиду за спокій душі Його Святості.

19 жовтня в Косівському районі перебувала делегація Венгровського повіту Мазовецького воєводства Республіки Польща.Гості відвідали Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ та Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини (філія НМНМГП ім. Кобринського), де ознайомилися із народними промислами та традиціями, взяли участь у інтерактивній програмі «Скриня прабабусі», під час якої відчули себе справжніми гуцулами.

19 жовтня у місті Косові на майдані Незалежності презентували мобільний сервісний центр МВС в Івано-Франківській області. Мобільний сервісний центр МВС – це пересувний центр, оснащений необхідним сучасним обладнанням, який виїжджає у населені пункти, де відсутні стаціонарні територіальні сервісні центри. Протягом робочого дня місцевим мешканцям надавалися найбільш затребувані послуги: реєстрація та перереєстрація транспортних засобів, заміна посвідчення водія, видача міжнародного посвідчення водія, а також прийом запитів на отримання довідок про відсутність судимостей. В мобільному сервісному центрі громадян обслуговують два адміністратори і експерт, який проводитиме експертизу автомобіля. Саме завдяки роботі мобільних сервісних центрів МВС послуги колишніх МРЕВ тепер можуть отримати громадяни, не затрачаючи ані часу, ані коштів на те, щоби доїхати до найближчого сервісного центру.

19 жовтня під час робочого візиту в Косівський район голова обласної державної адміністрації Олег Гончарук відвідав навчальні заклади району.

Зокрема, очільник області завітав до Рожнівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Сонечко», в якому було здійснено реконструкцію з добудовою санвузла та гардеробу.

Також очільник області відвідав Хімчинську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів, де є потреба у технічному забезпеченні ще одного комп’ютерного класу. Як зазначалося, необхідно 11 комп’ютерів на орієнтовну вартість 120,0 тис. грн.

25 жовтня відбувся короткотерміновий семінар з питань запобігання корупції. Розпочав семінар директор Інституту гуманітарної підготовки та державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Дзвінчук Дмитро Іванович, продовжили доповідь кандидат юридичних наук, доцент Білоцький Олександр Вікторович, кандидат наук з державного управління Баран Марія Петрівна, кандидат наук з державного управління, доцент Мазак Андрій Вальдемарович.

29 жовтня відбулися вибори у двох ОТГ на Косівщині – Яблунівській та Рожнівській. Яблунівська ОТГ (с. Акрешори, с. Люча, с. Стопчатів, с. Текуче, с. Уторопи, смт. Яблунів) – ТОМАЩУК Зеновій Юрійович, Рожнівська ОТГ (с. Кобаки, с. Рожнів, с. Хімчин)– РАДИШ Сергій Васильович.

21 листопада на майдані Незалежностів м. Косів відбулися урочисті заходи з нагоди Дня Гідності та Свободи. Участь в заходах взяли керівництво райдержадміністрації, районної та міської рад, керівники установ, підприємств, організацій району, представники громадських організацій та політичних партій, учасники АТО. Звертаючись до всіх присутніх очільники району та міста подякували усім, хто тоді і зараз відстоює право жити в самостійній і незалежній державі та хто ціною власного життя дав майбутнє нашим українським дітям. Захід був організований ГО «Косівський майдан».

24 листопада, на майдані Незалежностів м. Косів відбувся мітинг-реквієм, на якому учасники заходу вшанували пам’ять жертв голодоморів в Україні. Хвилиною мовчання та горінням свічок згадали закатованих голодом жертв геноциду українського народу. На мітингу-реквіємі були присутні керівники району та міста, працівники установ й організацій, громадські діячі, представники духовенства. Священнослужителі закликали громадян бути не байдужим до цієї трагічної дати в історії українського народу, пам’ятати страшні випробовування, які випали на долю нашого народу та цінувати прості житейські блага, які ми сьогодні маємо.

 19 грудня у туристично-мистецькому комплексі «Маєток Святого Миколая» НПП «Гуцульщина» відбувся VII районний фестиваль «Новорічно-різдвяна іграшка».

У відносинах між районними організаціями політичних партій публічного протистояння не спостерігалось. Кризових та конфліктних явищ, які могли б негативно вплинути на розвиток суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації, у районі не зафіксовано.

Завдяки співпраці між районною державною адміністрацією, районною радою, районними об’єднаннями політичних партій та громадських організацій, в основі якої є взаєморозуміння, усвідомлення проблем краю та визначення шляхів їх розв’язання, на Косівщині було збережено стабільність суспільно-політичної ситуації.

Райдержадміністрацією постійно проводиться робота з інформування громадськості району про діяльність органів державної влади.

3.1.Внутрішньополітичні напрямки діяльності органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування

Районна державна адміністрація працює над впровадженням реформи децентралізації влади в Україні на території району.

Протягом 2017 року проводились засідання «круглого столу» з керівниками районних організацій політичних партій та громадських організацій. Також райдержадміністрацією, виконавчими комітетами сільських, селищних рад приділялася велика увага щодо проведення зустрічей, сходів громадян, засідань «круглих столів», днів інформування з метою досягнення максимального охоплення населення району щодо висвітлення пріоритетних напрямків роботи місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, про виконання районних цільових програм.

Для ознайомлення населення району з діяльністю органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на сторінках районної газети „Гуцульський край” висвітлюється інформація про проведення засідань колегій райдержадміністрації, сесій районної ради, публікуються матеріали нарад, семінарів, комісій.

Оприлюднюються матеріали, що характеризують стан справ та досягнення в розвитку галузі культури, медицини, освіти, сільського господарства району та ін.. Також, відповідна інформація розміщується на офіційному веб – сайті райдержадміністрації.

Завдяки створенню на офіційному веб – сайті райдержадміністрації системи обліку публічної інформації громадськість завжди має можливість скористатися базою цієї системи для оформлення запитів на публічну інформацію.

В навчальних та бібліотечних закладах району діють книжкові виставки та тематичні полиці щодо сприяння розвитку громадянського суспільства.

Відділом освіти районної державної адміністрації проводилися в навчальних закладах району уроки розвитку інститутів громадянського суспільства у сучасних умовах .

Представники громадських організації беруть активну участь в суспільному житті району, загально - районних заходах, в роботі колегії районної державної адміністрації, апаратних нарадах та є членами консультативно-дорадчих органів, які діють при Косівській райдержадміністрації.

В установах і організаціях району проводяться дні відкритих дверей, зустрічі з громадськістю та ін.

Протягом звітного періоду з метою забезпечення проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики керівництвом райдержадміністрації проводилися зустрічі з лідерами районних організацій політичних партій, громадських організацій.

З метою удосконалення організаційно-масової роботи виконкомів сільських, селищних, міської рад продовжено практику проведення консультативно-методичних днів із сільськими, селищними, міським головами, секретарями. За даний період їх було проведено 12.

Постійно проводиться інформаційно-просвітницька робота, спрямована на запобігання поширенню ксенофобських і расистських проявів серед дітей і батьків, учнівської та студентської молоді, а також серед молодіжних громадських організацій. Також проводились консультації з деканами місцевих громад району щодо необхідності проведення роботи з віруючими, спрямованої на виховання толерантного світогляду суспільства.

Керівництво райдержадміністрації бере участь у зустрічах з представниками різних релігійних громад, служителів церков запрошують на тематичні заходи і врочистості.

У населених пунктах району діє зареєстрованих 77 релігійних громад. З них: 27 – УАПЦ, 12 – УПЦ-КП, 2 – УПЦ-МП, 3 – Римо-католицька церква, 25 – УГКЦ, 1- ЄХБ, 3- ХВЄ, 2- ХВЄ ЦБвП, 2- АСД. Керівництво райдержадміністрації брало участь у зустрічах з представниками різних релігійних громад. Священики різних конфесій беруть активну участь у громадському житті району. Під час проведення урочистостей з нагоди відзначення державних свят, пам’ятних днів в історії України та Гуцульщини, а також під час проведення заходів з нагоди вшанування визначних громадсько-політичних діячів, письменників духовенство району бере безпосередню участь у їх проведенні.

3.2.Діяльність політичних партій, громадських організацій та їх місце у політичному житті району

Станом на 01.01.2018 р. на території району зареєстровано 118 районних організацій політичних партій та 76 районних громадських організацій, 13 легалізованих громадських організацій.

У складі Косівської районної ради є представники 8 політичних сил, а саме: партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (8), політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»(6), політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода»(5), політична партія «Об’єднання «Самопоміч»(5), політична партія «Воля»(5), політична партія Конгрес Українських Націоналістів(4), політична партія Народний Рух України(4), політична партія «Українське об’єднання патріотів - УКРОП»(3).

Кількість фракцій – 8

Фракція Косівської районної організації Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність»;

  1. Фракція Косівської районної політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»;
  2. Фракція Косівської районної політичної партії «Конгрес Українських Націоналістів»;
  3. Фракція Косівської районної організації Народний Рух України;
  4. Фракція Косівської районної партійної організації партії «Воля»;
  5. Фракція Косівської районної партійної організації Українське об’єднання патріотів – УКРОП;
  6. Фракція Косівської районної політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Свобода»;
  7. Фракція Косівської районної політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».

 Найбільш активні у районі політичні партії – Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність», Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода».

Впливові представники громадського сектору:Українська спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Громадське об’єднання «Косівський майдан», громадська організація «Союз українок», спілка Асоціації інвалідів ЧАЕС Косівщини, районна організація ветеранів війни і праці, громадська організація «Центр ділових жінок Косівщини», громадська організація «Народний контроль», громадська організація «Народна самооборона».

У районі створені і діють районні комітети профспілок працівників державних установ району (9 комітетів профспілок), районна рада голів профкомів працівників закладів освіти району (81 комітет профспілок), районна рада голів профкомів працівників закладів охорони здоров’я району (15 комітетів профспілок та 4 профкоми), районний комітет профспілки працівників сільського господарства району. Основними завданнями профспілок в районі є захист прав членів профспілки. Профспілки району співпрацюють з органами влади району. У вихованні підростаючого покоління важливу роль відіграють молодіжні організації району. В районі діє молодіжна скаутська організація «Пластун», молодіжна організація КУНу. В Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ діє молодіжна організація «Українська молодь - Христу». Всі ці організації взаємодіють з органами влади, беруть участь у заходах.

3.3.Соціологічні дослідження

Протягом року на території району відповідними службами не проводилися соціологічні дослідження щодо актуальних питань соціально-економічного та суспільно-політичного життя краю. Відділом інформаційно-аналітичної роботи та правового забезпечення апарату райдержадміністрації проводились опитування населення з питань суспільно-політичного та соціально-економічного життя краю. В результаті опитування видно, що переважна більшість громадян періодично цікавиться політичним життям району, діяльністю органів влади, їх відкритістю, висловлювали проблеми, які їх турбують (стан доріг, відсутність робочих місць та ін.), давали оцінку щодо діяльності органів влади.

3.4. Характеристика інформаційного простору району.

Засоби масової інформації: районна газета „Гуцульський край” – засновники- Косівська районна рада, районна державна адміністрація та колектив редакції, газета „Криця” – видання РО КУНу, газета „Рідне слово” - видання районного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім.Т. Г. Шевченка, інформаційні бюлетені: „Освітянський вісник” – видання відділу освіти РДА, „Гуцульщина” – видання Національного природного парку „Гуцульщина”, „Думка” – видання Косівського центру громадських ініціатив. У них висвітлюється суспільно-політичне життя району, діяльність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, життя політичних партій та громадських організацій району.

Районне телебачення на території району припинило існування ще на початку 2004 року, але територію Кутського куща району охоплює телебачення „Снятин” та Чернівецька телерадіокомпанія „Буковина”, телеканал ТВА (Чернівці), а територію Яворівського та Березівського кущів - телерадіокомпанія „Галичина”.

4. Демографія

За 2017 рік в районі народилося 869 дітей, коефіцієнт народжуваності становить 10,8 на одну тисячу населення.

Померло 1100 осіб проти 1145в минулому році. Показник загальної смертності становить 13,7 на одну тисячу населення.

 Чисельність наявного населення району на 1 грудня 2017 року становить 87860 осіб, з яких 14812 проживали у міських поселеннях та 73045 – у сільській місцевості. З початку року чисельність населення збільшилась на 11 осіб (за рахунок міграційного приросту).

5. Промисловість

Підприємствами Косівського району за січень-грудень 2017 року реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 144 558,9 тис. грн. (458,6 % до відповідного періоду минулого року). Обсяг реалізованої промислової продукції на одну особу населення склав 1642 грн.

6. Сільське господарство

 Великимита середніми сільськогосподарськими підприємствами району реалізовано на забій 549 цнт. худоби та птиці (у живій вазі), що становить 146,7% до відповідного періоду минулого року, вироблено 2434 цнт. молока (100,3% до відповідного періоду минулого року) та 6,1 ц нт. вовни (152,5 %).

Сільськогосподарськими підприємствами зібрано зернові на площі 98 га. Намолочено 4336,0 цнт. зерна, середня урожайність по району складає 44,2 ц/га.

У сільськогосподарських підприємствах на початок поточного року нараховувалось 492 голів великої рогатої худоби (112,8 % до відповідного періоду минулого року), в т.ч. 180 голів корів (103,4 %), свиней – 51 голови, овець та кіз – 439 голів (107,3% ).

7. Лісове господарство

Лісогосподарськими підприємствами району, зареєстрованими на території району, яким надані в користування землі лісового фонду, у 2017 році вироблено продукції, робіт та послуг лісового господарства на суму 9,2 млн. грн., що на 12.2% більше, ніж за 2016 рік. Частка продукції лісозаготівель у загальних обсягах становила 89,9%.

Від усіх видів рубок заготовлено 22,4 тис.м3 ліквідної деревини, у т.ч. від рубок головного користування – 3.2 тис.м3.

Відтворення лісів проведено на 58 га земель лісового фонду (роком раніше – 92 га).

8. Державна реєстрація

В  районі зареєстровано 4138 суб”єктів господарської діяльності. З них 3213 суб”єкти – фізичні особи, 925 – юридичні особи.  

З метою створення  сприятливих умов для розвитку підприємництва, спрощення державної реєстрації, спрощення та прискорення проходження дозвільних процедур працюють реєстраційна палата та центр надання адміністративних послуг.

За 2017 рік Косівським відділенням Коломийської ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області  надано 10386 адміністративних послуг в тому числі : видача картки  платника податків – 4996,  видача  відомостей  з Державного реєстру фізичних осіб –платників податків про суми виплачених доходів та утриманих  податків -1929,  реєстрація платника єдиного податку – 326, надання витягу з реєстру платників єдиного податку – 335, реєстрація книг обліку доходів та книги обліку  доходів і витрат платникам єдиного податку -  407, реєстрація книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи- підприємці, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування ,і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність – 304, видача довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету -208,  реєстрація  книг обліку розрахункових операцій – 300,  реєстрація розрахункових  книжок – 1247, реєстрація  реєстратора розрахункових операцій – 42.

9. Медицина

Станом на 31.12.2017 р. в закладах охорони здоров’я працює 1390 працівників, з них 244 лікарі, 591 - середній медичний персонал, 280 - молодший медичний персонал.

Захворюваність населення району на 10000 населення зросла з 523,7 до 554,3, а показник хворобливості виріс з 1528,1до 1541,2.

Протягом 12 місяців 2017 року до лікарів закладів охорони здоров’я здійснено 736547 відвідувань, що складає 8,4 на одного жителя району, крім того обслужено 63961 виклик, що становить 7,2 на одного жителя.

Для стаціонарної допомоги населенню району розгорнуто 486 ліжок, на яких проліковано 16225 хворих проти 16860 у 2016 році. Забезпеченість населення лікарняними ліжками становить 55,2 проти 59,7 на 10 тис. населення при обласному показнику 51,3.

За 12 місяців 2017 року на охорону здоров’я району було виділено 100577.8 тис. грн., що в розрахунку на одного жителя становить 1142,6 грн. Фінансування на заробітну плату з нарахуваннями склали 89084,9 тис. грн. – 85,0 %, на енергоносії – 5741,2 – 5,5 %, інші видатки – 5357,2. Витрати на медикаменти склали 3723,7 тис.грн.(на 1 ліжко-день 25,08 грн.), на харчування 960,1 тис.грн. (на 1 ліжко-день 6,48 грн.)

Позабюджетні надходження за 12 місяців цього року склали 2313,3 тис. грн., що становить 26,3 грн. на одного жителя.

Проведено капітальний ремонт гінекологічного, ЛОР – очного, поліклінічного відділення Косівської ЦРЛ, кабінету «Довіра», ремонт покрівлі даху Пістинської АЗПСМ.

Придбано м’якого інвентарю на суму 84,5 тис. грн, 5 ЕКГ – апаратів , монітор дитячий слідкуючий , насос шприцевий , інгалятор ультразвуковий.

В реалізації Урядової програми «Доступні ліки» в районі брало участь 19 аптек. Впродовж 2017 року лікарями закладів охорони здоров’я району виписано 27113рецептів . Лікарські препарати отримали 13765 пацієнтів. Сума відшкодування аптечній мережі склала 710 тисяч 118 гривень 95 копійок.

10. Бюджет

За 2017 рік до бюджету району надійшло доходів (без урахування трансфертів) у сумі 105189,0 тис. грн., що становить 100,7 % (+731,6 тис. грн.) до затвердженого плану (з урахуванням змін), зокрема до загального фонду надійшло 94168,8 тис. грн., що становить 94,5 % (-5448,7 тис.грн.), до спеціального фонду надійшло 11020,2 тис. грн., що становить 227,7 % (+6180,2 тис.грн.).

 В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшилися на 33,2 % (+26211,6 тис.грн.), в тому числі по загальному фонду на 48,0 % (+30537,5 тис.грн.), по спеціальному фонду зменшилися на 4325,9 тис. грн. або (28,2 відс.).

11. Податкова політика

За 2017 рік до зведеного бюджету зібрано платежів у сумі 280.4 млн. грн., в порівнянні з минулим роком надходження зросли на 92,3 млн. грн. або на 49,1%. 

За  січень- грудень 2017 року До державного бюджету  надійшло – 182,6 млн.грн., в порівнянні з минулим роком  надходження зросли  на 67,5 млн. грн., або на 58,6%.

За січень-грудень  забезпечено виконання по платежах до місцевого бюджету в сумі 97,8 млн. грн.

 В порівнянні до минулого року в 2017 році зібрано на 24,5 млн. грн. більше,  надходження зросли  на 33,4% , у тому числі по платежах надійшло:

- податку на доходи фізичних осіб в сумі 68601.6 тис.грн., що на 25241,00 тис.грн. більше ніж у 2016році;

         - земельного податку надійшло 5522,5 тис. гривень, що на 311,50 тис.грн. більше від минулорічних показників;

         - єдиного податку в сумі 18613,0 тис. гривень, що на 6001,30 тис.грн. більше від минулорічних показників;

         - акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів надійшло 2840,3 тис. гривень.

       За 2017 рік забезпечено поступлення єдиного соціального внеску на суму -  120616,3 тис. грн.

Станом на 01.01.2018 року загальний податковий борг складає 234634,89 тис. грн., в т.ч.:

          до Державного бюджету  –  231721,32 тис. гривень,

до місцевого бюджету  – 2913,57 тис. гривень.

12. Пенсійне забезпечення

Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомляє, що станом на 01 січня2018 року на обліку в об’єднаному управлінні перебуває 21404 пенсіонери Косівського району.

Сума виплачених пенсій та допомог за 2017 рік пенсіонерам Косівського району становить 446032,4 тис. грн.

За 2017 рік призначено 773 нові пенсії, проведено 1450 індивідуальних перерахунків пенсій, оформлено 1004 допомоги на поховання, видано 330 разових доручень для виплати недоотриманої пенсії за померлого пенсіонера, надано послуг, консультацій та роз’яснень громадянам району з питань призначення пенсій 4386 особам, з питань виплати пенсій 8606 особам. Здійснено 10 виїзних прийомів в Космацьку ОТГ, на яких прийнято 318 осіб.

Проведено 2 масові перерахунки пенсій, зокрема з 01.05.2017 року, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» та з 01.10.2017 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

За 2017 ріку до бюджету Пенсійного фонду України в районі надійшло власних надходжень в сумі 102773,6 тис. грн., що на 5841,5 тис. грн.менше планового завдання (94,6% до планового завдання) та на 40777,2 тис. грн. більше ніж за 2016 рік (165,8% до надходжень 2016 року).

Станом на 01.01.2018 року заборгованість по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкціях становить 50,2 тис. грн., що на 3,2 тис. грн. менше ніж на початок року, в тому числі заборгованість по страхових внесках становить 39,6 тис. грн., що на 3,2 тис. грн. менше ніж на початок року.

13. Туризм

На території району працюють та готові надати послуги туристам 20 закладів готельного типу, понад 130 садиб зеленого туризму, 80 закладів харчування та 27 музеїв.

На території району розроблено понад 20 туристичних маршрутів.

Найцікавішими та найбільш відвідуваними туристичними об’єктами Косівщини є: туристично-мистецький комплекс «Маєток Святого Миколая»

(с. Пістинь), Сріблясті водоспади (с. Шешори), НПП «Гуцульщина»,

г. Михалкова (м. Косів), Косівський сувенірний ринок, Терношорська Лада

(с. Яворів), оз. Лебедин (с. Шешори), оглядовий майданчик на хребті Острий та інші.

Місцеві майстри народного мистецтва систематично проводять майстер-класи з кераміки, ліжникарства, писанкарства, різьби та ткацтва.

Відповідно до Програми розвитку туризму в Косівському районі на 2016-2020 роки було затверджено та реалізовано заходи з розвитку туризму в 2017 році на суму 90 000 грн. Для виконання даної Програми та з метою розвитку туристичної інфраструктури проводились наступні заходи: проведено ознайомчий тур для засобів масової інформації, встановлено туристично-інформаційні щити біля туристичних об’єктів району (с. Яворів, м. Косів, «Маєток святого Миколая»), придбано спеціалізоване туристичне взуття для працівників Косівського ГПРВ, видано туристичний буклет та карту, оновлено рекламні банери (с. Стопчатів), з власниками закладів розміщення та зацікавленими в розвитку туризму на Косівщині проведено круглий стіл на тему «2017 – рік сталого розвитку туризму». Інформація щодо туристичних заходів, виставок, презентацій, навчань систематично висвітлюється на сайті РДА, зацікавлені особи у розвитку туризму на території Косівщини та власники садиб зеленого туризму постійно беруть участь у навчаннях, тренінгах з питань організації послуг у сфері зеленого туризму.

Для популяризації туристичного потенціалу регіону проводилися фестивалі - «Лудинє», «Мальований дзбаник», мотокрос Ендуро «Ruba Grunem» та вело змагання «Гуцул-трофі».

Станом на 01.01.2018 р. Косівський район відвідало 141 360 осіб.

14. Експорт

За 9 місяців 2017 року експорт продукції зменшився на 9,6 % в порівнянні до відповідного періоду минулого року і становив 2530,0 тис. дол. США.

Коефіцієнт покриття експортом імпорту за січень – вересень 2017року склав 2,32.

Партнерами у зовнішній торгівлі товарами були нерезиденти з 18 країн світу. Найбільша питома вага обсягів експорту товарів була направлена до Молдови (34,8%) та Білорусі (12,9%). За межі країни відвантажували, в основному, деревину і вироби з деревини (70,3%). 

15. Імпорт

За 9 місяців 2017 року обсяг імпортутоварів збільшився на 38,7 % порівняно з відповідним періодом минулого року і становив 1087,5 тис. дол. США.

Найбільше імпортних надходжень отримано від нерезидентів з Німеччини, Китаю, Франції та Білорусії. Їх основу складали засоби наземного транспорту, полімерні матеріали, текстильні матеріали та текстильні вироби, механічне та електричне обладнання.

16. Іноземні інвестиції

На території району відсутні великі підприємства, а частина виробничих підприємств, які працюють, незареєстровані в Косівському районі, що в свою чергу в районний показник не зараховується.

Розроблено та надруковано каталог інвестиційних пропозицій із вільними виробничими площами та вільними земельними ділянками, який також опублікований на сайті РДА та надано ОДА.

Прийнята Програма сприяння залучення інвестицій в економіку Косівського району на 2015-2020 роки (рішення № 52-1/2015 від 24.12.2015 року).

17. Міжнародне співробітництво

Косівщина в рамках угоди про співробітництво співпрацює із Гміною Лохув Венгровського повіту Республіки Польща. З метою реалізації заходів цієї угоди учні нашого району влітку відвідали цікаві історичні місця Польщі, а пізніше діти з Венгровського повіту перебували з робочим візитом на Косівщині з метою налагодження дружніх стосунків.

Також в третьому кварталі Косівська районна рада підписала угоду про співпрацю з Бранєвським повітом Вармінсько-Мазурського воєводства Республіки Польща. Метою цієї Угоди є встановлення довготривалого співробітництва в різних сферах суспільного життя на основі взаємної поваги, партнерства і взаємної вигоди для обох сторін, шляхом сприяння і координації контактів між жителями нашого району і Бранєвського повіту. Мова йде про співпрацю між представницькими органами місцевого самоврядування та їх виконавчими структурами, між неурядовими організаціями, у сферах економічного співробітництва і розвитку підприємництва, освіти, культури, спорту і туризму, в тому числі молодіжні обміни.

 В рамках реалізації цих проектів надалі плануються робочі зустрічі представників двох держав.

18. Будівництво

За січень-вересень 2017 рік підприємствами району виконано будівельних робіт на 29586,00 тис. грн. Індекс будівельної продукції в порівнянні з відповідним періодом минулого року становив 193,6 %.

У минулому році в Косівському районі прийнято в експлуатацію приватних будинків загальною площею 19,0 тис.м2.

За рахунок коштів обласного екологічного фонду збудовано берегоукріплення р. Рибниця в м. Косові (біля районного будинку культури), берегоукріплень в с. Розтоки, с. Стопчатів, с. Микитинці, с-ще Яблунів, р.Рибниця с.Соколівка присілок Менники, р.Рибниця с. Соколівка біля господарства Лукинюка І.І., м.Косів р.Рибниця Над Гуком, р. Рибниця нижче пішохідного моста біля АТП м. Косів, с.Космач присілок Мельники.

Всього освоєно понад 13,459070 млн. грн. із 14,715343 млн. грн. запланованих, що становить 91 %.

Із державного бюджету передбачено кошти в сумі 7,889352 млн. грн.. Всього освоєно понад 5,544623 млн. грн. із 7,889352 млн. грн. запланованих, що становить 70 %.

19. Транспорт

У районі діє 28 регулярних внутрішньорайонних автобусних маршрутів. Головним перевізником являється ВАТ «Скіф-Авто». Всі сільські населені пункти району забезпечені регулярним автобусним сполученням. Послугами пасажирського автомобільного транспорту району у січні – листопаді 2017 року скористалися 1,1 млн. пасажирів, що становить 100,1 % до відповідного періоду минулого року.

Вантажні автомобільні перевезення у січні–листопаді 2017р. склали 2894,6 тис. т., що у 72,2 разів більше від обсягів вантажоперевезень, виконаних у січні-листопаді 2016 року.

20. Торгівля

Через роздрібну торгову мережу підприємств (юридичних осіб) району, основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, у січні–червні 2017 року населенню реалізовано товарів на 91,8 млн. грн, що у фактичних цінах на 11,5%, а упорівнянних цінах (враховуючи індекс споживчих цін) на 0,1 % більше обсягу січня – червня 2016 року.У розрахунку на одну особу населення у І півріччі поточного року у середньому за місяць реалізовано товарів у роздріб на 1042 грн.

У структурі відділу освіти функціонують: апарат відділу освіти, методичний кабінет, науково-дослідна лабораторія «Гуцульська етнопедагогіка та гуцульщинознавство», централізована бухгалтерія, група господарського забезпечення.

21. Житлово-комунальне господарство

Житлово-комунальні послуги в районі надають наступні підприємства: МКП «Косівміськводосервіс», Кутський комбінат комунальних підприємств, Яблунівський комбінат комунальних підприємств, Шешорівське комунальне підприємство. Послуги з теплопостачання об’єктів бюджетної сфери здійснюють ПП «Косіврембудсервіс», ТзОВ «Паровик», ТзОВ «РБУ - 5», ПФ «Тепловик», ТзОВ «Теплопостач», ТзОВ «Альтеко».

Держстатом зупинено публікацію показників щодо загальної суми заборгованості та рівня оплати у розрізі районів та міст обласного значення (Лист Держстату від 13.06.2016 № 10.3-15/107-10).

22. Дорожнє господарство

Косівською районною радою затверджено програму «Проведення робіт з ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного і місцевого значення з удосконаленим покриттям Косівського району на 2017-2020 роки в новій редакції».

З обласного бюджету було виділено коштів в сумі 2,0 млн. грн. на поточний ремонт доріг загального користування місцевого значення.

Відсоток спрямування коштів місцевих бюджетів на ремонт та утримання доріг місцевого значення становить 16,2 відсотків.

З районного бюджету було виділено на будівництво та капітальний ремонт в сумі 293568 грн., які освоєні в повному обсязі та на поточний ремонт 285000 грн., з яких 284900 тис. грн. освоєно.

Косівською районною державною адміністрацією направлено пропозиції про виділення коштів з державного фонду регіонального розвитку в 2018 році по наступних об’єктах :

-   поточний ремонт дороги загального користування державного значення Снятин-Косів-Старі Кути Косівського району Івано-Франківської області – кошторисна вартість об’єкта становить 16443,226 тис. грн;

-  поточний ремонт дороги загального користування місцевого значення Пістинь - Космач Косівського району Івано-Франківської області – кошторисна вартість об’єкта становить 12551,510 тис. грн;

-  поточний ремонт дороги загального користування місцевого значення Рожнів - Кути (ч-з Кобаки) Косівського району Івано-Франківської області – кошторисна вартість об’єкта становить 11395,246 тис. грн;

-  поточний ремонт дороги загального користування місцевого значення Прокурава - Шепіт Косівського району Івано-Франківської області - кошторисна вартість об’єкта становить 5795,608 тис. грн;

-  поточний ремонт дороги загального користування місцевого значення Яблунів - Космач Косівського району Івано-Франківської області кошторисна вартість об’єкта становить 14379,162

23. Ринок праці

Чисельність незайнятого населення, які скористалися послугами Косівської районної філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості протягом січня – грудня 2017 року становить 2711 осіб. Статус безробітного мали 2556 осіб.

Чисельність громадян, працевлаштованих за направленням служби зайнятості протягом січня – грудня 2017 року становить 2304 осіб.

З метою подолання професійно-кваліфікаційного дисбалансу на ринку праці та сприяння у працевлаштуванні соціально незахищених верств населення служба зайнятості постійно співпрацює з роботодавцями: здійснює під їхні потреби професійне навчання безробітних.

Протягом січня – грудня 2017 року у Косівської районної філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості налічувалося 2347 вакансій, які надійшли від 562 роботодавців. Рівень укомплектування вакансій становить 96,7%.

Протягом січня – грудня 2017 року створено 8 нових робочих місць шляхом одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності та 96 робочих місць за яких здійснюється відшкодування роботодавцю єдиного соціального внеску.

24. Освіта

Відділ освіти Косівської районної державної адміністрації працює над виконаннямПрограми розвитку освіти Косівщини на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням сесії Косівської районної ради від 24 грудня 2015 року №42-1/2015,річного плану роботи, які передбачають формування доступної та якісної освітньої системи, що відповідає вимогам суспільства, запитам особистості, потребам держави і регіону.

Мережа закладів освіти

У 2017/2018 навчальному році в районі функціонують 47 закладів загальної середньої освіти, з яких 18 – ЗОШ І-ІІІ ст., 2 – НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ» (НВО), 20 – ЗОШ І-ІІ ст., 2 – ЗОШ І ст., 4 – НВК «ЗНЗ І ст. – ДНЗ», вечірня (змінна) ЗОШ ІІІ ст.; 5 закладів позашкільної освіти: міжшкільний навчально-виробничий комбінат, два центри дитячої творчості, дві дитячо-юнацькі спортивні школи та 19 закладів дошкільної освіти. Ряд закладів загальної середньої освіти мають філії: філія Никовата Яворів-Безульківської ЗОШ І-ІІ ст., філія Верх Акрешірської ЗОШ І-ІІІ ст., філія Конево Вербовецької ЗОШ І-ІІ ст., філія Гордаків Старокосівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Відділом освіти підготовлено проект створення опорних шкіл та освітніх округів в районі. Проте в зв’язку зі створенням Космацької, Рожнівської та Яблунівської ОТГ, а також невизначеністю стосовно створення інших ОТГ – планування цього напрямку роботи є досить проблематичним.

Мережа закладів загальної середньої освіти у 2017 році майже не зазнала змін. Тільки у Косівській вечірній (змінній) ЗОШ ІІІ ст. закрито Середньоберезівський навчально-консультативний пункт і загальна кількість НКП зменшилася до шести: Косівський, Яблунівський, Кутський, Космацький, Космач-Завоєлівський, Шепітський.

Великорожинську ЗОШ І-ІІІ ст., Вижньоберезівську, Малорожинську, Лючанську ЗОШ І-ІІ ст. реорганізовано у НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ». Ведуться підготовчі роботи для відкриття у цих закладах дошкільних груп. Додаткові групи планується відкрити у Середньоберезівському, Пістинському, Нижньоберезівському, Косівському ДНЗ «Сонечко», заплановано відновлення роботи Кутського дошкільного навчального закладу «Покутянка».

Забезпечення загальної середньої освіти

За фактичною мережею у закладах загальної середньої освіти навчається 8919 учнів, в тому числі у Косівській вечірній (змінній) ЗОШ ІІІ ст. – 260 учнів; у закладах позашкільної освіти – 3018 вихованців, дошкільної освіти – 1620 дітей. Середня наповнюваність класів становить:

   

разом

місто

село

Заклади загальної середньої освіти І ступеня

кількість учнів

241

76

165

наповнюваність класів

10,9

19,0

9,2

Заклади загальної середньої освіти І-ІІ ступенів

кількість учнів

2013

0

2013

наповнюваність класів

11,9

 

11,9

Заклади загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів

кількість учнів

6405

2067

4338

наповнюваність класів

20,3

23,0

19,3

Всього

кількість учнів

8659

2143

6516

наповнюваність класів

17,1

22,6

15,8

В 30 закладах загальної середньої освіти функціонує 47 груп продовженого дня до яких зараховано 1410 учнів.

Забезпечення дошкільної освіти

За фактичною мережею у закладах дошкільної освіти перебуває 1620 дітей. Водночас, наявна мережа закладів дошкільної освіти не повною мірою задовольняє потреби населення району у здобутті дітьми дошкільної освіти. Так, влаштування в заклади дошкільної освіти у 2017 р. потребують 413 дітей.

Одним із найбільш проблемних залишається питання перевантаження закладів дошкільної освіти, що погіршує умови перебування дітей у закладах та не сприяє їх повноцінному розвитку відповідно до нахилів та можливостей кожної дитини. У середньому по району на 100 місцях виховується 146 дітей.

Крім того, при школах організовано роботу 34 груп дітей старшого дошкільного віку, в яких перебуває 482 дітей. Всього охоплено дошкільним вихованням 2102 дітей. Стовідсотково охоплено дошкільною освітою дітей п’ятирічного віку. Охоплення дошкільною освітою дітей від 3-х років і старших становить 67%.

Інклюзивне виховання у закладах дошкільної освіти не організоване.

Зокрема, в районі за рішенням Косівської районної ради від 12.04.2016 р. № 98-3/2016 виділено кошти в сумі 1,5 млн. грн. на проведення капітального ремонту приміщення Косівської районної ради за адресою вул. Шевченка, 40 куди планується перевести відділ освіти. Ремонтні роботи на даний час у стадії завершення, після чого будівлю буде передано відділу освіти, що дасть можливість вивільнити приміщення дошкільного закладу і збільшити його потужність на 3 групи (60 дітей).

Забезпечення позашкільної освіти

Позашкільну освіту забезпечують два центри дитячої творчості, в яких у 112 гуртках навчається 1631 вихованець та дві дитячо-юнацькі спортивні школи, в яких у 95 спортивних групах займаються 1196 вихованців. Крім того, 191 учень здобуває професійну освіту у міжшкільному навчально-виробничому комбінаті.

В закладах загальної середньої освіти в 183 гуртках займається 3379 учнів.

Зміцнення матеріально-технічної бази

За рахунок освітньої субвенції у 2017 році проведено поточний ремонт приміщень на суму 368,9 тис. грн. у 13 закладах освіти в тому числі придбання і заміна котла у Шешорському НВК «ЗНЗ І ст. – ДНЗ» і Баня-Березівській ЗОШ І-ІІ ст.

За рахунок коштів державного бюджету у 2017 році було виконано робіт на суму 1346,3 тис. грн. в тому числі: капітальний ремонт даху Косівського НВК «ЗОШ І ст. – гімназія – інтернат», будівництво очисних споруд Кутського ДНЗ та капітальний ремонт приміщення Стопчатівської ЗОШ І-ІІІ ст. Крім того за рахунок державного бюджету велося будівництво спортивного залу з переходом Косівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 та проводилася реконструкція плавального басейну Рожнівського НВК «Гуцульщина» ім. Ф.Погребенника НаУКМА.

За рахунок коштів обласного бюджету у 2017 році виконано робіт на суму 6465,1 тис. грн. в тому числі: капітальний ремонт фасаду Рибненської ЗОШ І-ІІ ст., Старокутської ЗОШ І-ІІІ ст., Косівського НВК «ЗНЗ І ст. – ДНЗ»; заміна вікон у Річківському НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ», Косівській № 1, Хімчинській, Яворівській ЗОШ І-ІІІ ст., Черганівській ЗОШ І-ІІ ст., ремонт покрівлі у Косівській №1, Хімчинській, Кобаківській ЗОШ І-ІІІ ст.; капітальний ремонт дошкільного навчального закладу «Покутянка»; ремонт внутрішніх туалетів у Яворівській ЗОШ І-ІІІ ст.; реконструкція системи опалення у Малорожинському НВК «ЗОШ І-ІІ ст. – ДНЗ».

За рахунок коштів районного бюджету у 2017 році виконано робіт на суму 784,7 тис. грн. в тому числі будівництво Бабинської ЗОШ І-ІІ ст.

За рахунок коштів, виділених сільськими радами, всього 488,5 тис. грн., здійснено заміну вікон у Вербовецькій ЗОШ І-ІІ ст., Старокосівській ЗОШ І-ІІІ ст., капітальний ремонт даху Смоднянського НВК «ЗНЗ І ст. – ДНЗ», капітальний ремонт приміщення Шешорської ЗОШ І-ІІ ст.

Крім того, для виконання поточних ремонтів та придбання обладнання залучено 965,4 тис. грн. батьківських коштів та 224,8 тис. грн. спонсорських коштів.

Зміцнення спортивної бази закладів освіти

Спортивна база закладів освіти постійно зміцнюється. В закладах загальної середньої освіти функціонує 18 спортивних залів, в тому числі в Кобаківській ЗОШ І-ІІІ ст. два. Спортивний зал Пістинської ЗОШ введено в експлуатацію в кінці 2016 року. Ведеться будівництво спортивного залу Косівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2. В Рожнівському НВК «Гуцульщина» ім.Ф.Погребенника НаУКМА наявний єдиний в районі критий плавальний басейн, який перебуває в стадії реконструкції.

Серед інших спортивних споруд – 7 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням, 5 спортивних майданчиків з нестандартним тренажерним обладнанням, 22 футбольних поля, 7 майданчиків з синтетичним покриттям, 25 інших спортивних майданчиків, 6 стрілецьких тирів.

В 2017 році придбано туристичного спорядження на суму 92,1 тис. грн.

Забезпечення сучасними засобами навчання

Протягом 2017 року покращилася матеріальна база закладів загальної середньої освіти Косівського району. Зокрема, у рамках співпраці між Україною та Китайською народною республікою в кінці 2016 року школи району отримали 49 ПК і в січні 2017 року на ці комп’ютери було встановлено ліцензійне програмне забезпечення. Таким чином, на даний момент школи району забезпечені копм’ютерною технікою на 78%. Проте збільшується кількість техніки, придбаної 5 і більше років тому.

На даний час у закладах загальної середньої освіти наявні 53 навчально-комп’ютерні комплекси (НКК), у складі яких є 524 персональні комп’ютери та 61 ноутбук. Показник кількості учнів на 1 комп’ютер становить 15 уч./комп. В Рожнівському НВК «Гуцульщина» ім.Ф.Погребенника НаУКМА обладнано 3 НКК, в Кобаківській, Косівських № 1 і № 2, Кутській, Пістинській, Середньоберезівській та Яблунівській ЗОШ І-ІІІ ст. – по 2 НКК.

В 2017 році для закладів освіти було придбано меблів на суму 216,2 тис. грн.

Організація харчування

У 2017 році харчування учнів було організовано в 44 закладах загальної середньої освіти.

Усіма видами харчування було охоплено 6620 (78%) учнів 1-11 класів. З них 5728 (87%) дітей постійно харчувалися в шкільних їдальнях, 892 (13%) періодично.

Безкоштовним харчуванням було забезпечено 1252 учні, з яких:

-  53 (100%) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

-  978 (100%) дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;

-  5 (100%) учнів, які тимчасово зараховані до загальноосвітніх навчальних закладів у зв’язку із внутрішнім переміщенням із зони ведення АТО;

-  85 (100%) дітей, батьки яких були або є учасниками АТО;

-  9 (100%) учнів, які перебувають на інклюзивній формі навчання;

-  14 (93%) дітей, потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС.

На організацію харчування учнів пільгових категорій у 2017 році районним бюджетом було виділено 4 693 000,00.

Вартість обіду для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування становила – 19,00 грн./день, для дітей всіх інших пільгових категорій – 10,00 грн./день.

Норми харчування виконувались у місті на 80%, у сільській місцевості на 75% (у зв’язку із зростанням цін на продукти харчування).

У Пістинь-Царинській ЗОШ І ст. та Бабинській ЗОШ І-ІІ ст. не було організовано харчування дітей за відсутності підприємців, бажаючих брати участь у тендерній процедурі відкритих торгів із закупівлі послуг з організації гарячого харчування.

Підвіз учнів

За межею пішохідної доступності у районі проживають та потребують перевезення 1251 учень. Забезпечені підвезенням 1164 (93%) учні сільської місцевості.

Підвіз виключно шкільними автобусами здійснювався для 1000 (80%) учнів. Іншими видами транспорту (приватними перевізниками, рейсовими автобусами) перевозилось 164 (13%) учні.

Не забезпечені підвозом 87 (7%) учнів. З них: через відсутність рейсового транспорту (приватних підприємців) – 63 (5%) дітей; через відсутність доріг – 24 (2%) учні.

Загальна кількість шкільних автобусів, що здійснюють підвіз учнів –13.

Мінімальна додаткова потреба у шкільних автобусах для 100% підвезення учнів виключно шкільними автобусами становить –6 шт.

Оздоровлення дітей шкільного віку

В 2017 році207 дітей пільгових категорій, талановитих та обдарованих, отримали путівки для оздоровлення та відпочинку в стаціонарних дитячих оздоровчих закладах: ЛОК «Карпатські зорі» – 74, ПЗОВ «Перлина Придністров`я» – 54, ДЗСТ ЛОК «Верховина» – 30, ДПУ «МДЦ Артек» – 25, ДПУ УДЦ «Молода Гвардія» – 20, ДОТ «ім. Гагаріна» м. Скадовськ – 4 осіб.

В закладах загальної середньої освіти району з 29 травня по 4 червня 2017 року проведено Тиждень відпочинкового дозвілля, впродовж якого було охоплено організованим відпочинком 8320школярів. Всього проведено 118 (60 – виїзних, 55 – піших ) походів, екскурсій, подорожей.

У червні 2017 року на базі Лючанського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ», Середньоберезівської, Старокосівської і Тюдівської ЗОШ І-ІІІ ст. з 05 по 18 червня 2017 року функціонували табори праці і відпочинку (профільні, цілодобові) в яких оздоровилось 120 дітей пільгових категорій. Вартість харчування однієї дитини склала 37 грн.

З 12 по 23 червня 2017 року працювали пришкільні англомовні табори з денним перебуванням «GoCamp»на базіЯблунівської та Яворівської ЗОШ І-ІІІ ст., в яких оздоровитись 140 дітей.

Соціальний захист дітей

В закладах загальної середньої освіти району навчаються діти пільгових та соціально незахищених категорій, в тому числі:

-  діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування – 58;

-  діти пів сироти – 235;

-  діти з особливими потребами – 158, з них 128 діти-інваліди;

-  діти, які потребують індивідуальної форми навчання – 49;

-  діти, які потребують інклюзивної форми навчання – 9;

-  діти з багатодітних сімей – 1632;

-  діти, які перебувають у складних життєвих обставинах – 186;

-  діти-переселенці – 6;

-  діти, батьки яких брали (беруть) участь в АТО - 103;

-  діти одиноких матерів – 336 особи.

З метою здійснення соціального захисту дітей з 2003року функціонує програма «Турбота про дитину», відповідно до якої в 2017 році здійснено ряд заходів:

-  забезпечено шкільним приладдям 58 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування до Свята знань на суму 33 750 грн.;

-  забезпечено спортивною та шкільною формою 58 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на суму 42 465 грн.;

-  придбано 67 продуктових наборів до Великодніх свят дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування на суму 35 500 грн.;

-  надано грошову допомогу 11-ти випускникам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на суму 116 724 грн.;

-  заплановано проведення районного свята «Миколая зустрічаймо в цей святий величний час» для дітей з обмеженими можливостями, дітей-інвалідів та забезпечено учасників свята призами на суму6 500грн;

-  надано грошову допомогу 18 дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування після досягнення повноліття на суму 23 530грн.;

-  в травні проведено районний фестиваль для дітей-інвалідів, дітей з обмеженими можливостями «Повір у себе» та вручено подарунки на суму 6 500 грн.;

-  проведено районне свята «Ой хто, хто Миколая любить» для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування під час якого діти отримали солодкі подарунки на суму 9 750 грн. та грошову допомогу на суму 20 880 грн.;

-  організовано у травні поїздку для 25 дітей пільгових та соціально незахищених категорій на перегляд благодійної вистави «Красуня і чудовисько» Івано-Франківського музично-драматичного театру ім. І. Франка в рамках проекту «Єврокарпатська ініціатива», Міжнародного мистецького фестивалю Карпатського регіону «Карпатський простір»,

Інклюзивне та індивідуальне навчання

З метою реалізації права дітей з особливими потребами, відповідно до рекомендацій обласної ПМПК та згоди батьків станом на кінець 2017 року дев’ятеро учнів у 7-ми закладах загальної середньої освіти навчаються в класах з інклюзивною формою навчання (Городянська, Лючківська, Нижньоберезівська ЗОШ І-ІІ ст., Старокосівська, Хімчинська, Яворівська ЗОШ І-ІІІ ст., Річківський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ»). З метою організації інклюзивного навчання до штату вказаних закладів освіти введено посаду асистента вчителя, забезпечено ведення відповідними спеціалістами корекційно-розвиткових занять. Придбано спеціальні засоби корекції психофізичного розвитку на суму 45,5 тис грн.

В районі для 49 дітей з особливими потребами організовано індивідуальну форму навчання (39 – згідно витягу обласної психолого-медико-педагогічної консультації та 10 – згідно довідок ЛКК), в тому числі: 4 –навчаються за програмою для дітей із затримкою психічного розвитку, 31 – за програмою для дітей з вадами опоро-рухового апарату, 3 – за програмою для дітей з розумовою відсталістю, 1 – за програмою для дітей з тяжким порушенням мовлення, інші 10 – за звичайними програмами закладів загальної середньої освіти.

Доступ до інтернету

Доступом до мережі Інтернет на даний момент забезпечені всі 47 закладів загальної середньої освіти (100%). Проведено швидкісний Інтернет від місцевих провайдерів до Малорожинського та Великорожинського НВК «ЗОШ І-ІІ ст. – ДНЗ», Текучанської та Нижньоберезівської ЗОШ І-ІІ ст. На даний час послугами швидкісного доступу до Інтернету користуються 38 закладів (81%), 9 закладів (19%) мають повільне з’єднання.

Заклади дошкільної та позашкільної освіти також забезпечені доступом до Інтернету.

Інформаційна відкритість закладів освіти

З 2012 року функціонують сайти відділу освіти – www.kosiv-rvo.edukit.if.ua та методичного кабінету – www.kosiv-rmk.edukit.if.ua.

Методичний кабінет та ряд закладів освіти мають спільноти у соціальній мережі Facebook; методисти методичного кабінету ведуть власні блоги.

Заклади освіти проводять роботу щодо створення та наповнення власних веб-сайтів. Станом на кінець 2017 року представництва в мережі Інтернет мають 24 заклади. Решта закладів розробляють сайти на платних платформах, або подали заявки на створення веб-сайту на платформі schoolchampion.in.ua.

Ведеться робота щодо забезпечення інформаційної відкритості закладів освіти.

Забезпечення підручниками

Для забезпечення підручниками учнів 4 та 7 класів у 2017 році з місцевого бюджету було виділено кошти в сумі 71,0 тис. грн. На даний час, відповідно до укладених з видавництвами угод, всі замовлені підручники отримані і доставлені до закладів освіти.

Забезпеченість підручниками учнів 4-х та 7-х класів закладів загальної середньої освіти району складає 100%.

Забезпеченість підручниками учнів 8-х та 9-х класів складає понад 100%.

Фінансове забезпечення розвитку освіти

Фінансування освіти в 2017 році здійснювалося за рахунок освітньої субвенції та з місцевого бюджету.

Проблем із фінансування заробітної плати за рахунок освітньої субвенції не було. Залишок коштів по освітній субвенції на кінець року становить 5495 тис.грн.

Відповідно до кошторисних призначень на 2017 рік видатки на заробітну плату з місцевого бюджету були передбачені по закладах дошкільної і позашкільної освіти на 10 місяців, по закладах загальної середньої освіти – на 6,5 місяців. У зв’язку з підняттям педагогічним працівникам тарифних ставок на 2 тарифних розряди з 1 квітня 2017 року – видатки на заробітну плату ще зросли і збільшилося навантаження на місцевий бюджет.

Проблеми із виплатою заробітної плати з місцевого бюджету відчувалися впродовж всього року і особливо загострилися в IVкварталі у зв’язку з відсутністю кошторисних призначень. За рахунок зменшення видатків споживання, перегляду бюджету, завдяки стабілізаційній дотації вдалося виплатити заробітну плату за 11 місяців.

На кінець 2017 року заборгованість по заробітній платі по закладах дошкільної освіти становить 2346,0 тис. грн. (1 місячний фонд), по закладах загальної середньої освіти – 1274,7 тис. грн. (0,5 місячного фонду), по позашкільних закладах освіти – 742,3 тис. грн. (1 місячний фонд), по методичному кабінету – 115,2 тис. грн. (1 місячний фонд), всього по всіх закладах освіти – 4478,2 тис. грн.

25.Соціальна робота

 З метою збереження права дитини на виховання в сім’ї, Косівським РЦСССДМ забезпечено постійне інформування населення району про сімейні форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема створення та функціонування прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.

Під соціальним супроводженням Центру перебувало 7 прийомних сімей та 2 дитячих будинки сімейного типу, в яких виховується 20 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та 1 особа з числа дітей, позбавлених батьківського піклування. Кожну сім’ю відвідували працівники Центру з метою вивчення психологічної атмосфери в сім’ї, проблем пов’язаних з вихованням та утриманням дітей.

Проводилася соціальна робота із опікунськими сім’ями, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

Протягом 2017 року соціальною роботою охоплено 35 опікунських сімей. З них 7 опікунських сімей перебували на обліку як такі, що опинились у складних життєвих обставинах. Три сім’ї перебували під соціальним супроводом з метою вирішення проблем (рішення прийнято комісією з питань захисту прав дітей). Три сім’ї знято з соціального супроводу у зв’язку з мінімізацією обставини, які спричинили складні життєві обставини. Сім’ям надавалась допомога по оформленню документів, вирішенню та покращенню житлово-побутових умов проживання, налагодження стосунків між членами сім’ї, контроль за раціональним використанням соціальних виплат, вирішення проблем з навчанням, підготовка дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування до самостійного життя.

Проводилася постійна робота із випускниками інтернатних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Під соціальним супроводом протягом 2016-2017 навчального року перебували 3 випускники Яблунівської спеціальної школи-інтернату, з метою підготовки до самостійного життя. Всі випускники забезпечені житлом та двоє з них продовжують навчання у Коломийському та Богородчанському ПТУ. З одним випускником продовжується робота.

Косівським РЦСССДМ ведеться облік осіб (18-23 роки) з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Протягом 2017 року соціальною роботою охоплено 22 особи. На обліку Косівського РЦСССДМ перебувають 2 особи віком 18-23 роки, які не забезпечені житлом.

У вересні 2017 року придбано житло у м. Івано-Франківськ особі з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, за кошти виділені Косівською районною радою та Івано-Франківською обласною радою у сумі 450 тис. грн., відповідно до районної цільової Програми соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.

При здійсненні соціальної роботи із сім'ями (дітьми) та молоддю, які потребують сторонньої допомоги спеціалістами та фахівцями Косівського РЦСССДМ протягом 2017 року були надані відповідні соціальні послуги, а саме: сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах.

 З метою вчасного попередження сімейного неблагополуччя та вилучення дітей із родинного середовища, діагностики складних життєвих обставин центром зареєстровано 168 повідомлень щодо сімей, які потребують сторонньої допомоги.

До журнал обліку сімей, які опинились у складних життєвих обставинах занесено – 371сімей в них 874 дитини.

Станом на 31.12.2017 року в журналі обліку сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах перебуває 361 сімей, в них 851 дитина.

Забезпечено роботу із сім’ями з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах шляхом взяття даних сімей під соціальний супровід. Протягом 2017 року Косівським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді під соціальний супровід Центру взято 42 сім’ї (93 дітей). Із позитивним результатом завершено соціальний супровід 8 сімей (21 дитина).

Діяльність фахівців із соціальної роботи Косівського РЦСССДМ спрямована на організацію соціальної роботи, у тому числі шляхом забезпечення психологічних, соціально-педагогічних, юридичних, інформаційних, соціально-економічних та соціально-медичних послуг сім’ям з дітьми та особам, які опинилися у складних життєвих обставинах, відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 14.01.2017 р №5 ”Про затвердження заходів щодо виконання в районі Національного плану дій з виконанням резолюції Ради Безпеки ООН 1325 ”Жінки, мир, безпека” на період до 2020 року” та розпорядження Косівської райдержадміністрації від 15.12.2015 №402 “Про районну цільову соціальну програму “Молодь Косівщини” на 2016-2020 роки, наказу Косівського РЦСССДМ №53 від 01.06.2010р., було здійснено ряд заходів із сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, багатодітними сім’ями, сім’ями учасників АТО, внутрішньо переміщеними сім’ями, дітьми-сиротами, дітьми позбавленими батьківського піклування, дітьми з обмеженими фізичними можливостями.

При Косівському РЦСССДМ діє та функціонує районний центр допомоги учасників АТО, який збирає та обробляє інформацію щодо проблемних питань та проблем учасників АТО.

Згідно рішення Івано- Франківської обласної ради від 06.06.2014 року №1259-28/2014 «Про обласну програму підтримки сімей загиблих та постраждалих під час масових акцій громадського протесту в період з 21.11.2013р. по 21.02.2014р., учасникам бойових дій, осіб, які перебувають чи перебували у складі добровольчих формувань, що утворилися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, та інших громадян, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, передбачено використання коштів на поранених бійців. Косівським районним Центром допомоги учасникам АТО спільно з Косівським РЦСССДМ зібрано та подано 42 пакети документів військовослужбовців району, які брали участь в антитерористичній операції, для отримання одноразової допомоги з обласного бюджету, та надіслано в департамент соціальної політики Івано-Франківської ОДА, в Департамент соціальної політики для надання одноразової допомоги вищевказаній категорії населення. Також, подаються документи учасників бойових дій для отримання одноразової допомоги на лікування.

Косівським районним центром допомоги учасників АТО спільно з працівниками Косівського РЦСССДМ та фахівцями із соціальної роботи проводяться заходи з учасниками АТО та членами їх сімей.

Вивчаються оцінки потреб зокрема покращення житлово-побутових умов проживання, та про взяття (у разі потреби) сімей загиблих в АТО військовослужбовців на квартирний облік у місцевих органах влади з метою забезпечення їх житлом по місцю проживання.

В результаті відвідування виявлено наступні потреби:

-  потреба в лікуванні;

-  покращення житлово-побутових умов проживання;

-  надання будівельних матеріалів, коштів;

-  потреба в наданні житла;

-  потреба в тривалій реабілітації;

-  потреба у виділенні земельної ділянки;

-  потреба в матеріальній допомозі;

-  направлення дітей батьки яких є учасниками АТО на організований відпочинок та оздоровлення.

За результатами проведеної роботи надано:

-  психологічну підтримку;

-  сприяння у забезпеченні необхідними речами (надано гуманітарну допомогу);

-  оформлено, відновлено документи для отримання допомог, пільг, субсидій;

-  сприяння в оформленні документів для отримання соціальних виплат при народженні дитини;

-  сприяння в оформленні документів на отримання малозабезпеченості;

-  сприяння в зборі та оформленні документів на виділення земельної ділянки;

-  поінформовано учасників АТО про перелік реабілітаційних установ з метою

-   отримання послуг з психологічної реабілітації;

-  залучено до культурологічних заходів;

-  сприяння в постановці на облік в ЦЗ;

-  сприяння в працевлаштуванні;

-  направлено дітей на оздоровлення;

-  здійснено оцінки потреб;

-  складено соціальні паспорти;

-  здійснено анкетування учасників бойових дій.

 На виконання Закону України „Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю”, “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, „Про охорону дитинства” спеціалістами Центру проводиться робота, щодо забезпечення належних умов для охорони здоров'я, навчання, виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей, їх соціально-психологічної адаптації та активної життєдіяльності.

Протягом 2017 року Центром надано послуги 360 дітям — інвалідам. Під соціальним супроводом перебувало 13 сімей, в яких виховується 17 дітей-інвалідів. У 9 сім'ях виховується 2-є дітей-інвалідів. Під соціальним супроводом перебувало 5 сімей, де батьки-інваліди, в них виховується 7 дітей.

Станом на 30 грудня 2017 на обліку в Косівському районному центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді перебуває 43 особи з числа внутрішньо – переміщених осіб (далі ВПО), загалом на території району проживає 32 сім'ї, в т.ч. у 6-ти сім'ях виховується 10 дітей до 18 років. Під соціальним супроводом перебуває одна внутрішньо переміщена особа.

Протягом 2017 року до Центру звернулося 4 новоприбулі особи (в т.ч. 1 дитина). Частина сімей з числа переселенців проживають в Косівському районі з 2014 року в родичів. Деяким сім'ям здійснюється допомога в пошуку житла.

В районі не проживають діти-сироти, діти-інваліди із внутрішньо переміщених сімей.

 Перелік внутрішньо переміщених громадян щотижнево оновлюється і уточнюється із даними управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації.

Фахівцями із соціальної роботи та спеціалістами Центру систематично здійснюється відвідування даних сімей за місцем тимчасового проживання для виявлення потреб, надання якісної та вчасної соціальної допомоги.

Новоприбулим сім'ям даної категорії надаються консультації про можливість оформлення документів в районі для отримання виплат на які мають право.

Роз'яснюється механізм звернення в районний центр зайнятості для пошуку роботи та отримання соціальних, медичних, юридичних та інших послуг.

Також, при потребі вирішення певного ряду проблемних питань до роботи із внутрішньо переміщеними особами залучаються різноманітні благодійні організації, в тому числі товариство «Червоний Хрест» та БФ “КАРІТАС” Коломийсько-Чернівецької єпархії.

Відповідно до плану спільних дій щодо соціального супроводу і контролю за поведінкою дітей і молоді, які засуджені до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі та звільнених від відбування покарання з випробуванням та укладеного Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю укладеним між Косівським РЦСССДМ та Косівським районним відділом з питань пробації Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції до Косівського РЦСССДМ протягом 2017 року було направлено 31 особу, які за рішенням суду звільнені від відбування покарання з випробуванням і 5 осіб молодіжного віку (18-35років), які відбули покарання та організовано надання комплексу соціальних послуг.

З метою профілактики вчинення повторних порушень, Косівським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді один раз на місяць (остання п'ятниця місяця) в Косівському районному відділі з питань пробації Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції з особами, які засуджені до покарань не пов'язаних з позбавленням волі проводиться зустріч «День соціальної служби», на якому виокремлюються основні проблеми даної категорії клієнтів, а також обговорюється основний алгоритм дій необхідних для їх вирішення.

Косівським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді всім особам, що повернулися з місць позбавлення волі або засуджені до покарань не пов'язаних з позбавленням волі спеціалістами центру надаються соціальні послуги

Протягом 2017 року під соціальним супроводом осіб даної категорії не перебувало.

Також на спостережній комісії Косівської райдержадміністрації систематично висвітлюються проблемні питання даної категорії отримувачів послуг. З метою ефективного їх вирішення залучаються представники територіальних органів місцевого самоврядування, громадські організації та інші суб’єкти соціальної роботи.

Інформація про соціальну роботу, проведену з даною категорією клієнтів, систематично висвітлюється на офіційному веб-сайті Косівської райдержадміністрації та в районному часописі «Гуцульський край».

26. Культура

Станом на 01 січня 2018 року в Косівському районі нараховується 46 закладів культури клубного типу де працює 170 осіб, 46 бібліотек – 70 осіб, три музеї – 8 осіб, 5 шкіл мистецтв, в яких працює 117 осіб, контингент учнів складає 690 осіб. В районі діє 32 колективи, яким присвоєно почесне звання «Народний».

За 2017 рік капітальних ремонтів закладів культури не проводилося. На поточні ремонти в Рожнівську дитячу школу мистецтв (закупівля дверей) витрачено 10 тис. грн.., в Яблунівську дитячу школу мистецтв витрачено 40 тис. грн.. Виділено 5 тис. грн.. в Будинок культури с. Малий Рожен; 10 тис. грн. виділено в Будинку культури с. Акрешори (закупівля дверей); закуплено крісла в Будинок культури с. Шешори на суму 20 тис. грн.. та Будинок культури с. Уторопи на суму 60 тис. грн.. Виділено кошти в сумі 30 тис. грн.. для огорожі Будинку культури в с. Черганівка, на придбання твердопаливного котла для БК с.Снідавка виділено 14 тис. грн., на вікна та двері для Будинку культури с. Стопчатів виділено 50 тис. грн.. для Будинку культури с. Акрешори 28,4 тис. грн..

На програму «Теплий заклад культури на 2017-2020 р.» та програму «Культура Косівщини» протягом 2017 року кошти не виділялися.

Протягом 2017 року закладами культури району проведено та взято участь у більш ніж 2800 культурно-мистецьких заходах районного, обласного та Всеукраїнського рівня. На проведення заходів з районної культурно-мистецької програми з державного бюджету виділено 186 тис. грн

27. Оплата праці

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника, за дев’ять місяців 2017 рік становить в сумі 5225грн. на місяць, що складає 307 % прожиткового мінімуму для працездатної особи (1684 грн). В порівнянні до середньообласної заробітної плати за січень-вересень 2017 року 83,4 % (середньообласна заробітна плата складає 6265 грн. (-1040,00 грн. район до області).

28. Соціальний захист

Відділ у Косівському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області всебічно сприяє органам місцевого самоврядування, виконавцям робіт із землеустрою щодо підготовки та розроблення документації із землеустрою учасникам антитерористичної операції, відповідно до державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою та чинного законодавства. За інформацією органів місцевого самоврядування станом на 01.01 2018 року поступило 199 клопотань від учасників АТО та сімей загиблих, прийнято 122 рішень про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 24,0957 га. Відділом у Косівському районі в найкоротші терміни надано 36 адміністративних послуг про надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями проектів землеустрою поданих розробниками щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства учасникам АТО та забезпечено державну реєстрацію земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Органами місцевого самоврядування розглянуто та прийнято 34 рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх у власність учасникам АТО і членам сімей загиблих учасників АТО на сході України, загальною площею 6,3343 га, в т.ч. 21 ділянка для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 3,2409га, 13 ділянок для ведення особистого селянського господарства площею 3,0934 га .

29.Соціальне забезпечення

Протягом 2017 року звернулися для надання різних видів соціальних допомог та житлових субсидій 41043 осіб, з них – 29243 одержувачів житлових субсидій, які звернулися вперше та перепризначені, а саме:

-  за призначенням житлових субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулося 21115 сімей;

-  за призначенням житлових субсидій та напридбання твердого палива і скрапленого газу8128 сімей.

Призначено (продовжено) державні соціальні допомоги 104 сім’ям переселенців, які приїхали на тимчасове місце проживання з східних областей України з зони проведення АТО.

За 2017 року державних соціальних допомог виплачено на суму 212 млн. грн. , субсидії, пільг на суму 174.3 млн .грн.

Пільги. Станом на 01.01.2018 р. до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб (ЄДАРП), які мають право на пільги, включена інформація про 25,2 тис. жителів нашого району, що мають право на пільги, що становить 31,0 відсотків від загальної чисельності населення району.

 Станом на 01.01.2018 укладено 31 договір санаторно-курортне лікування для учасників бойових дій (АТО) та інвалідів АТО, в т. ч. : 22 договори для учасників бойових дій АТО та 9 договорів для інвалідів АТО в сумі – 185850,00 грн. Станом на 01.01.2018 року в управлінні праці та соціального захисту населення райдержадміністрації на обліку ЄДАРП перебуває 239 учасників бойових дій та 20 інвалідів війни ІІІ групи та 4 інвалідів війни ІІ групи, яким надано статус за участь в антитерористичній операції на Сході України та які користуються пільгами згідно законодавства України за рахунок коштів державного бюджету.

На виконання розпорядження райдержадміністрації від 30.01.2015 року №33 «Про надання одноразової допомоги учасникам антитерористичної операції та сім»ям загиблих військовослужбовців, що перебували в зоні проведення АТО» виплачується одноразова допомога в розмірі 1,0 тис. грн. Станом на 01.01.2018 за результатами розгляду комітету, з місцевого бюджету було виплачено одноразової грошової допомоги 33 учасникам АТО (в т.ч. 1 пораненому учаснику АТО - 1,0 тис.грн.), на загальну суму 33,0 тис.грн.

Розроблені дві районні програми, а саме : Комплексна програма соціального захисту населення Косівського району у 2017-2021 роках, яка затверджена розпорядженням райдержадміністрації №447 від 14.12.2016 року згідно якої надаються пільги на житлово-комунальні послуги жителям району та щомісячні виплати ветеранам ОУН-УПА, 90-річним інвалідам війни, 100-річним жителям району і т. д. та Комплексна програма підтримки сімей загиблих (постраждалих) під час масових акцій громадського протесту в період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, військовослужбовців і працівників правоохоронних органів та членів добровольчих загонів, які брали участь в антитерористичній операції в східних областях України – мешканців Косівського району на 2016-2019 роки, затверджена розпорядженням райдержадміністрації від 16.12.2015 року №408 за рахунок коштів районного бюджету, згідно якої надаються пільги на житлово-комунальні послуги учасникам АТО та передбачені програмою

30. Земельний кадастр

 З початку 2017 року через Центр надання адміністративних послуг Косівської райдержадміністрації спеціалістами відділу у Косівському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області надано громадянам та юридичним особам 6551 адміністративних послуг, в тому числі – 5134 на безоплатній основі та 1417 адміністративних послуг на платній основі , у результаті чого в місцевий бюджет Косівської міської ради надійшло 119248 грн.

 У відповідності до Положення про Відділ та затверджених наказом Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Інформаційних карток та технологічних карток адміністративних послуг, спеціалістами Відділу підготовлено та надано:

 - 1939 витягів із з ДЗК про земельні ділянки на підтвердження державної реєстрації земельних ділянок у ДЗК.

 - 67 витягів із з ДЗК про земельні ділянки на підтвердження внесення відомостей (змін до них) до ДЗК про земельні ділянки.

 - 823 виправлення технічних помилок у відомостях з ДЗК про земельні ділянки.

 - 1473 витягів з ДЗК про земельні ділянки.

- 463 викопіювань з кадастрової карти (плану).

- 33 відомостей із документації із землеустрою, що включена до місцевого фонду документації із землеустрою.

- 407 довідок з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками землі та землекористувачами, угіддями.

- 702 витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

31. Оздоровлення, спортивна та молодіжна політика

Державну політику у сфері фізичної культури і спорту на Косівщині реалізовують Косівська гірськолижна ДЮСШ, Косівська ДЮСШ «Гірське орлятко», Яблунівська ДЮСШ «Соколята», спортивний клуб одноборств «Богатир», мотоклуб «Хайлендерс», районна федерація мотоспорту, районний шашко-шаховий клуб «Етюд», спортивні клуби, які культивують східні єдиноборства, спортивний клуб «Атлант», спортивний клуб «Мала ракетка», районні федерації футболу, волейболу, настільного тенісу, асоціація міні-футболу (футзалу).

Найвагомішими спортивними заходами, реалізованими на Косівщині протягом звітного періоду, є особисто-командний Чемпіонат України з кантрі-кросу (ІІ етап), Всеукраїнські змагання з мотоциклетного ендуро «Кубок Косівщини з екстремального ендуро», ІІ етап Чемпіонату України з ендуро, традиційний міжобласний турнір з греко-римської боротьби, присвячений Різдвяним святам, турнір з волейболу серед чоловічих команд, присвячений пам’яті Миколи Самака, міжобласний турнір з волейболу серед чоловічих команд, присвячений 110-й річниці з Дня народження Романа Шухевича, Чемпіонат та Кубок району з футболу, Чемпіонат району із міні-футболу (футзалу), присвячений пам’яті Героя України В’ячеслава Чорновола, Кубок та Чемпіонат району з волейболу серед чоловічих команд, Всеукраїнський турнір з боксу з нагоди 26-ї річниці Незалежності України тощо.

Значно покращилась матеріально-технічна база сфери фізичної культури і спорту району. Так, у 2017 році у с. Брустурів встановлено сучасний спортивний майданчик зі штучним покриттям розмірами 42х22, у с. Яворів - антивандальний тренажерний майданчик ТОВ «Дитячі та спортивні майданчики» «Inter Atletikа», сільськими радами с. Річка, с. Город та с. Рибне закуплено комплекти тренажерних спортивних майданчиків. В стадії будівництва знаходиться спортивний зал Косівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, спортивні майданчики зі штучним покриттям у с-щі Кути, с. Шепіт, с. Уторопи та с. Микитинці; в стадії капітального ремонту - басейн Рожнівського НВК «Гуцульщина».

Серед найбільш масових молодіжних заходів, проведених протягом 2017 року, можна вважати районний конкурс-фестиваль «Таланти Твої, Україно», сходження молоді району на Говерлу з нагоди відзначення 203-ї річниці від дня народження Шевченка Т.Г. (09 березня), районний конкурс-фестиваль дитячої творчості «Земля – наш спільний дім», нагородження молоді Косівщини районною відзнакою «Молода людина року» з нагоди святкування Дня Молоді,ХVІІ районний молодіжний екологічний фестиваль «Гірська веселка», Великий молодіжний патріотичний збір нащадків Борців за Волю «А ми тую славу – збережемо» з нагоди відзначення 75-ої річниці створення Української Повстанської Армії, виставка творчих робіт під назвою «Схиляюсь, Боже, до землі перед Тобою за Вкраїну…» в рамках місячника незрадженої пам’яті «Герої не вмирають» тощо.

Упродовж літньої оздоровчої кампанії 2017 року, фінансове забезпечення якої склало 492,2тис.грн. бюджетних коштів, на території району функціонували ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» м. Косів, чотири табори праці і відпочинку на базі Лючанської ЗОШ І–ІІ ст., Середньоберезівської ЗОШ І–ІІІ ст., Старокосівської ЗОШ І–ІІІ ст. та Тюдівської ЗОШ І-ІІІ ст.; два пришкільні англомовні табори з денним перебуванням «GoCamp» на базі Яблунівської ЗОШ І-ІІІ ст. та Яворівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Оздоровчими та відпочинковими послугами вдалося охопити 583 дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, у т.ч. 28 дітей пільгових категорій району оздоровлено в УДЦ «Молода Гвардія» м. Одеса та 34 дітей – на базі МДЦ «Артек» м. Київ.

32. Запобігання та ліквідація наслідків природних

та техногенних катастроф

У 2017 році для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій на території району виділялися кошти з резервного фонду районного бюджету, зокрема:

-        розпорядження райдержадміністрації від 07.02.2017  №47 -    20000 (двадцять тисячі) гривень відділу освіти на придбання будівельних матеріалів для ліквідації пошкоджень будівлі  Великорожинської  ЗОШ І-ІІ ст  (пр.Плоске), внаслідок сильного вітру 05.01.2017 та Текучанської ЗОШ І-ІІ ст;

-        розпорядження райдержадміністрації  від 27.03.2017  №125 -           44000 (сорок чотири тисячі) гривень для надання матеріальної допомоги на часткове відшкодування збитків, завданих пожежею жителям району;

-        розпорядження райдержадміністрації від 30.05.2017  №221 - 8000 (вісім тисяч) гривень для надання матеріальної допомоги на часткове відшкодування збитків, завданих пожежею жителям району;

-        розпорядження райдержадміністрації від 13.04.2016 р. № 151 -       34000 (тридцять чотири тисячі) гривень райдержадміністрації на придбання пожежних рукавів для Державної пожежно-рятувальної частини №14  (м.Косів) УДСНС в Івано-Франківській обл. для запобігання виникненню;

-        розпорядження райдержадміністрації від 23.06.2017  №247 - 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень для надання матеріальної допомоги на часткове відшкодування збитків, завданих пожежею жителям району;

-   розпорядження райдержадміністрації 26.06.2017  №248 - 23000 (двадцять три тисячі) гривень для придбання будівельних матеріалів для ліквідації пошкоджень будівлі будинку культури в с.Шешори, пошкодженого внаслідок сильного вітру 04.01.2017 року;

- розпорядження райдержадміністрації від 27.09.2017  №345 - 55800 (п’ятдесят п’ять тисяч вісімсот) гривень для надання матеріальної допомоги на часткове відшкодування збитків, завданих пожежею жителям району;

- розпорядження райдержадміністрації від 23.11.2017  №404 - 10000 (десять тисяч) гривень для відновлення покрівлі Рожнівського НВК "Гуцульщина", пошкодженої внаслідок сильного вітру 29-30 жовтня 2017 року;

- розпорядження райдержадміністрації від 05.12.2017  №420 - 12500 (дванадцять тисяч п’ятсот) гривень для надання матеріальної допомоги на часткове відшкодування збитків, завданих пожежею жителям району;

- розпорядження райдержадміністрації від 26.12.2017  №441 - 8700 (вісім тисяч сімсот) гривень для надання матеріальної допомоги на часткове відшкодування збитків, завданих пожежею жителям району.

Також відповідно до Програми накопичення районного матеріального резерву для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій у Косівському районі на 2017-2020 роки було закуплено за кошти районного бюджету (в сумі 50.0 тис. грн.) паливно- мастильні матеріали (диз. паливо 1000 л., бензин 960 л.).

         Протягом 2017 року на території району зареєстровано 162 пожежі (збільшення кількості випадків на 7 %), внаслідок яких загинули 6 осіб, 10 осіб отримали травми, пошкоджено (знищено) 91 будівля та споруди різного призначення і 4 транспортних засоби. Основними причинами виникнення пожеж в Косівському районі являються:

коротке замикання електропроводки (44 пожежі або 27% від їх загальної кількості);

необережне поводження з вогнем (78 пожежа або 54% від їх загальної кількості);

порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей (16 пожеж або 10% від їх загальної кількості);

дитячі пустощі з вогнем (4 пожежі або 2,5% від їх загальної кількості);

розряд блискавки (3 пожежі або 2 % від їх загальної кількості);

підпал (2 пожежі або 1,5% від їх загальної кількості);

порушення правил пожежної безпеки при експлуатації газових приладів (1 пожежа або 0,5 % від їх загальної кількості);

необережність під час куріння (4 пожежі або 2,5 % від їх загальної кількості).

Отримано кошти згідно Комплексної програми «Забезпечення пожежної та техногенної безпеки в Косівському районі на період 2016-2021 років» - 55 тис.грн. із запланованих 180 тис. грн. За дані кошти придбано куртки зимові 13 шт., краги 18 шт. та  чоботи з високим берцем 31 пара.

Ласкаво просимо на Косівщину

Panorams