Всесвітній тиждень імунізації

07052015001З 24 до 30 квітня 2015 року в усьому світі традиційно проводиться Всесвітній тиждень імунізації.  Цього року він пройшов  під гаслом «Ліквідувати прогалини в імунізації» з основною метою сприяти використанню вакцин для захисту людей усіх вікових груп від хвороб.

         Імунізація визнана одним з найуспішніших та економічно ефективних заходів у подоланні  інфекційниї хвороб  системи охорони здоров'я з усіх нині існуючих. Інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. За даними ВООЗ, близько 30% летальних випадків у дорослих зумовлені інфекційними хворобами та їхніми наслідками, у дітей цей показник становить понад 6о %. Щорічно імунізація  попереджає від 2 до 3 мільйонів смертей і сьогодні дозволяє забезпечити захист дітей не тільки від захворювань, вакцини від яких існують вже багато років (дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт), а й від пневмонії та ротавірусної діареї, на долю яких припадає більшість випадків дитячої смертності у віці до 5 років. Крім того, завдяки розробці інноваційних та комбінованих вакцин, у наш час можна захистити підлітків та дорослих від таких захворювань, як грип, менінгіт та рак (печінки та рак шийки матки).

   Завдяки  щепленням  у всьому  світі  ліквідовані  такі  захворювання  як  натуральна  віспа, поліомієліт, суттєво  знизились  захворюваність  на  кір, краснуху, дифтерію, правець, кашлюк, епідемічний  паротит, гострий  вірусний  гепатит В. В  той  же  час ,щорічно  від  інфекційних  захворювань  в  світі  помирає  15 млн. жителів  планети, більшість  з  яких  можна  було б урятувати  завдяки  вчасно  проведеним  щепленням.

     Не повністю імунізовані діти мають не тільки високий ризик захворіти самі, але також збільшують ризик для оточуючих , розповсюджуючи хвороби далі. Більшість дітей в Україні не імунізовані через відсутність вакцин або у зв’язку із переміщенням під час конфлікту. У деяких громадах, де доступ до вакцинації не є проблемою, батьки іноді самі вирішують не робити щеплення своїм дітям через необґрунтовані страхи та слабке розуміння життєвої важливості імунізації для благополуччя своїх дітей.

   В Україні ж останнім часом у цій сфері склалася вкрай несприятлива ситуація. Охоплення вакцинацією дітей щорічно знижується і сьогодні практично на третину нижче показників, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ). Якщо ще 5 років тому рівень планової вакцинації дитячого населення в Україні становив 95% і більше, то в 2014 році проти поліомієліту щеплено всього 39% дітей, проти дифтерії, коклюша та правця - 36%, проти кору та паротиту та краснухи - 46%, проти туберкульозу - 41%. В результаті зростає захворюваність інфекціями, на боротьбу з якими держава щорічно витрачає сотні мільйонів гривень.

За поширеністю серед усіх хвороб серед дітей віком від 0 до 17 років в Україні інфекційні хвороби займають 7 місце, а серед вперше зареєстрованих в житті хвороб – 3 місце після захворювань органів дихання та хвороб шкіри.

За даними дослідницьких центрів МОЗ України щороку від інфекцій в Україні помирає 300-350 дітей, з яких 130-200 дітей віком до 1 року. Більшість цих дітей можна було б врятувати завдяки вчасно проведеній вакцинації.

Після введення HIB-вакцинації знизилися показники смертності дітей від гнійного менінгіту в 2 рази і від пневмоній в 1, 5 разу, однак захворюваність залишається доволі високою. З літератури відомо, що 15% гнійних менінгітів та 60% пневмоній викликається пневмококом, вакцина від якого зареєстрована в Україні і поступово впроваджується для застосування у групах ризику.

У Європейських країнах захворюваність на вірусний «гепатит В» в 10-15 разів нижче, ніж в Україні. Згідно із рекомендаціями ВООЗ, стратегія захисту проти окремих інфекцій, зокрема й гепатиту В, передбачає проведення обов’язкової імунізації дітей ще на першому році життя. До 2011 року більшість країн світу, а саме 171 країна, включили вакцинацію проти гепатиту В до Національних календарів щеплення. Відомо, що в 10% вірусний гепатит В переходить в хронічний, але у дітей до 1 року – в 70%-90% випадків. Хронічний вірусний гепатит В в 350 разів підвищує ризик життєво небезпечних уражень печінки (цироз та рак печінки) через 10-15 років. Усім цим хворобам можна запобігти саме завдяки вакцинації. Тож, антивакцинальні настрої в суспільстві, що впливають на рівень охоплення, є надзвичайно небезпечними.

      Беззаперечним фактором успішності подолання інфекційних недуг є передусім небайдужість батьків до здоров’я їхніх дітей та розуміння важливості вакцинації . Адже, лише вчасне проходження імунізації, звернення до фахового лікаря, дбайливе та уважне ставлення до самопочуття дитини гарантує її право на здорове життя.

Лікар-епідеміолог
Косівського міжрайонного
управління ДСЕС
Л.Гавронська

gartellin

Sluh

Біоетика

AV

Ласкаво просимо на Косівщину

Panorams