Пріоритет сімейного виховання

29032019003Діти – квіти землі. Вирощують ці квіти насамперед у родині: батьки самою природою призначені, і суспільством уповноважені бути першими вихователями своїх дітей. Саме вони разом зі школою допомагають дітям набратися сил і розуму, освоїти основи людської культури, підготуватися до самостійного життя і праці. У родині закладається фундамент особистості зростаючої людини, і в ній же відбувається його розвиток і становлення як громадянина.

Відповідно до Конвенції ООН про права дитини: «для всебічного і гармонійного розвитку, діти повинні рости в сімейних умовах, в атмосфері щастя, любові і розуміння». Однак не усім випадає така нагода. Проблема сирітства (коли батьки померли) існувала завжди. Проте сьогодні гостро постала проблема соціального сирітства. Це коли діти залишаються сиротами при живих батьках. Алкоголізм, безвідповідальне батьківство, безробіття, відсутність житла, відсутність родинної підтримки, та багато інших проблем призводять до того, що дітей народжують часто для отримання соціальних виплат, пільг, тощо. Страшно звучить, але діти виступають в таких сім’ях, як єдине джерело доходу. На жаль, кошти, які платить держава на утримання дітей часто-густо використовуються не за призначенням і діти позбавлені усіх елементарних прав: на здорове харчування, на безпеку, не необхідні речі, на любов та піклування, на сім’ю. Коли виникає ризик для життя та здоров’я дітей в їх рідних сім’ях, відповідні органи змушені вилучити дітей з такого середовища.

29032019004

У випадках, коли діти залишаються без батьківського піклування, орган опіки/піклування вживає заходів, щоб зберегти право таких дітей на сім’ю, щоб діти не потрапили до інтернатних закладів.

Сьогодні в Україні існують чотири форми альтернативного сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:

         Усиновлення – оформлена рішенням суду передача на виховання в сім`ю неповнолітньої дитини на правах сина чи дочки (таємна форма).

         Опіка, піклування– встановлюється переважно родичами над дітьми, які залишилися без батьківського піклування.

         Прийомна сім’я– це сім’я або особа, що не перебуває у шлюбі і добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1до 4 дітей на виховання та спільне проживання.

         Дитячий будинок сімейного типу– це сім`я або особа, що не перебуває у шлюбі і добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 5 до 10 дітей на виховання та спільне проживання.

         Кожна з цих форм має деякі відмінності в створенні та функціонуванні. Але їх об'єднує основне, що вони дають можливість дитині-сироті отримати втрачену батьківську та материнську любов.

Усиновлення є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

В Косівському районі функціонує 7 прийомних сімей та 2 дитячі будинки сімейного типу, в яких виховується 26 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.

            З 2016 року в Україні запроваджено нову форму піклування про дітей із сімей, які опинились у складних життєвих ситуаціях – патронат над дитиною.

29032019005         Патронат над дитиною – це професійна комплексна послуга, що передбачає: тимчасовий догляд і виховання дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах та потребує захисту в сім’ї патронатного вихователя, та одночасне надання фахівцями соціальної роботи інтенсивних підтримуючих послуг сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування.

            В Косівському районі з 2019 року успішно функціонує патронатна сім’я, в яку уже влаштовуються діти із сімей, які опинились у біді (альтернатива притулкам).

         З метою пропаганди сімейного виховання, пошуку нових кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі Косівським РЦСССДМ протягом березня 2018 року організовано та проведено інформаційні акції «Прийміть дитину у родину» та «Шукаємо патронатних вихователів», в ході яких населенню району розповсюджувались розроблені листівки з інформацією про особливості створення та функціонування прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та патронатних сімей.

         Функціонування альтернативних форм сімейного виховання надає дітям-сиротам та дітям, які опинились у біді шанс на виховання в сім’ї. Але пам’ятаймо, що найкраще дитині в біологічній родині. Кожна дитина, яка втрачає своїх батьків (через смерть або через їх безвідповідальну поведінку), втрачає щасливе дитинство, посмішку та радість. Реабілітувати таку дитину потім нелегко, навіть якщо вона потрапить в прийомну сім’ю.

Цінуймо та оберігаймо своїх дітей, сім’ї та родинні зв’язки. Ніщо не варта сліз наших дітей!

Всіх, кого зацікавила дана інформація просимо звертатися за адресою:

м. Косів, м-н Незалежності 11, тел. 2 22 98

Косівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

Оля Максимів
заступник директора-
начальник відділу із соціальної роботи
Косівського РЦСССДМ

gartellin

Sluh

radarr

Біоетика

Ласкаво просимо на Косівщину

Panorams