Я ж хотів лише миру, добра і свободи…», або легендарний автопробіг приурочений Дню Героїв українського народу та Дню пам’яті жертв політичних репресій…

23052017018Цьогоріч склалося якось так, що кілька днів підряд в Україні, а особливо в Косівському районі, проводяться масові заходи приурочені Дню пам’яті жертв політичних репресій та Дню Героїв українського народу.

23052017019Указом президента УкраїниЛеоніда Кучми №1181/2000 від 31 жовтня2000 року День пам'яті жертв голодоморів, який відзначався кожної четвертої суботи листопада перейменовувався на «День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій». Указом Кучми № 797/2004 від 15 липня2004 року встановлювалася назва «День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій». Указом Президента УкраїниВіктора Ющенка № 431/2007 від 21 травня 2007 року дні пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій розведено у часі. День пам'яті жертв голодоморів залишився щочетвертої суботи листопада, натомість, третя неділя травня встановлена Днем пам'яті жертв політичних репресій. Цьогоріч ця дата співпала з датою розведення цих днів у часі.

23052017020День Героїв або Свято Героїв — щорічне свято в Україні, встановлене на честь українських вояків — борців за волю України, передусім, лицарів Київської Русі,козаківГетьманської Доби,опришків, українськихсічових стрільців та вояків Армії УНР,УПА та діячів ОУН. В сучасному вигляді відзначається23 травня, але святкові та вшанувальні заходи проходять весь тиждень, на який припадає свято. Для зручності та якомога більшої участі, масові заходи,  відбуваються в п'ятницю, суботу та неділю, що настає після свята.Львівська обласна рада прийняла рішення про святкування в четверту неділю травня.

23052017021У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив щороку, 23 травня, святкувати День Героїв. Свято було приурочене до сумного дня 23 травня1938 року, коли в Роттердамі було вбито Євгена Коновальця. Було також обумовлено, що саме у травні пішли з життя «кращі сини України XX століття»: Микола Міхновський, Симон Петлюра та Євген Коновалець.

До здобуття Україною незалежності свято святкувалося підпільно, а з проголошенням незалежності у1992році почало набувати розголосу.

Станом на 2017 рік не є офіційним державним святом, але щоразу більше відзначається органами місцевої влади.

23052017022Національно-патріотичні організації домагаються встановлення Дня Героїв офіційним державним святом.

Від 2014 року свято потроху починає визнаватися державними та самоврядними органами, проходять культурно-масові заходи, організовані владою.

В ці дні відбуваються масові покладання квітів до пам'ятних знаків, відбуваються жалобні віче і церемонії.

В Косівському районі,  цьогоріч, на жаль, додався ще один сумний привід для відзначення цих днів. Зокрема у селі Баня-Березів відбулося освячення надмогильного пам’ятника кіборгу, герою українського народу, Миколі Самаку. І не дарма односельчани загиблого героя вибрали цей день для проведення церемонії. 22 травня, за християнським календарем, вшановується день пам’яті перенесення мощей святого Миколая Чудотворця з Лікії до італійського міста Барі, ім’я котрого носив цей хлопчина.

23052017023

Микола Самак був сиротою. Єдиною опорою для нього в житті була сестра Надія. Загинув він 19 січня 2015 року, захищаючи Донецький аеропорт. Під час вказаних заходів слово надали голові районної станиці братства ОУН - УПА, сивочолому Петру Підлетейчуку. Напротязі всього дійства, представники Національної скаутської організації «Пласт», демонстрували свої вміння, змінюючи варту побратимів при могилі Миколи. Відвідати загиблого товариша приїхали бойові друзі 80-ї Львівської десантно-штурмової бригади, члени обласної та районної спілок учасників АТО, котрі вручили сестрі загиблого посмертно Медаль за оборону Донецького аеропорту. Один з бойових побратимів Миколи розказав про подвиги загиблого кіборга, а сестра Надія подякувала всім присутнім за підтримку в такий нелегкий для неї час. На дійстві також були присутні представники українського козацтва, представники Самооборони Майдану, голова обласної спілки загиблих воїнів на Сході України Ф. І. Боднар, було багато представників органів місцевого самоврядування та керівників районних організацій. 4 священики, в тому числі 1 військовий капелан та 1 з них, учасник АТО, відслужили панахиду за загиблим, а Народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Злагода» та Народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль «Кришталь» Баня-Березівського Будинку культури, своїми патріотичними піснями створили таку атмосферу, що навколо не залишилось жодної особи, на очах котрої не виступили б сльози. В честь Миколи Самака, за авторством Дарії Ковалюк була створена навіть великодня гаївка, а учні школи презентували поетичні рядки:

23052017024

«Пробач мені, сестро, за чорну хустину

…………………………………………….

За той біль і той жаль, що я наробив,

Я ж хотів лише миру, добра і свободи…

А мене за це ворог безжалісно вбив…»

Але дійства в с. Баня-Березів були лише сходинкою в довгій стежині дійств, котрі відбувалися до та після освячення  пам’ятника. Вже вкотре на теренах Березівського куща відбувається славнозвісний автопробіг, котрий цьогоріч брав свій початок в с. Акрешори та проходив за маршрутом Акрешори – Текуча – Вижній Березів – Баня-Березів – Середній Березів – Нижній Березів – Люча – Яблунів. В кожному з вказаних населених пунктів відбувається поминальна панахида за воїнів загиблих за волю України та невеличкий пам’ятний концерт. Зокрема в с. Текуча, дійства відбувалися біля меморіальної дошки, котра також встановлена на честь загиблого кіборга Миколи Самака. На кожній станції учасників ставало все більше і більше. Спеціалісти Косівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді також взяли участь в автопробігу.

23052017025Такої кількості людей патріотично настроєних та готових до останнього боротися за свою волю, залишається тільки побажати всім розвиненим країнам. Саме тому, що ми є справжніми патріотами і відчуваємо відповідальність за свою державу, нас завжди намагалися розділити та приборкати. Але ми нескорені і неприборкані, дякуючи таким людям, як був Микола Самак. Слава Україні!

Провідний спеціаліст
Косівського РЦСССДМ
Іванна БОДРУГ

gartellin

Sluh

Біоетика

AV

Ласкаво просимо на Косівщину

Panorams