Вірусний гепатит А (ВГА) та його профілактика

Вірусні гепатити є однією із найбільш актуальних медичних і соціальних проблем у світі. Серед інфекційних хвороб людини вірусні гепатити посідають третю сходинку, поступаючись лише гострим респіраторним вірусним інфекціям та інфекціям шлунково-кишкового тракту.

Гепатит А – найпоширеніша форма вірусного гепатиту. Його також називають “жовтухою” і хворобою Боткіна. Це гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, що характеризується ураженням печінки і в більшості випадків проявляється у вигляді жовтяниці та має доброякісний перебіг. Становить небезпеку через можливість епідемічного розповсюдження інфекції в організованих колективах, особливо дитячих.

Для вірусного гепатиту А характерні періодичні та циклічні підйоми захворюваності: кожні 8-10 років в осінньо-зимовий період спостерігається різкий підйом захворюваності, між класичними циклічними підйомами спостерігається періодичне підвищення показників захворюваності через 4-5 років. 

У відповідності до наданої інформації Держпродспоживслужби України щодо захворюваності населення на вірусний гепатит А в 2017 році, відмічено активізацію епідемічного процесу в Івано - Франківській області та Україні, зокрема ускладнення ситуації зареєстровано в Одеській, Харківській та Миколаївській областях. Протягом 2017 року зареєстровано 19 спалахів захворювання на вірусний гепатит А, під час яких постраждало 172 особи, в тому числі 92 дитини (54%). Тільки в Одеській області зареєстровано 13 спалахів вірусного гепатиту А (постраждало 70 осіб, з яких 11 зареєстровано в останні два місяці осені 2017 року). За результатами лабораторних досліджень водопровідної води та води з громадських колодязів було виявлено антиген вірусного гепатиту А. Найбільший спалах захворюваності на вірусний гепатит А в Івано-Франківській області зареєстровано в селі Білі Ослави, Надвірнянського району. Виникнення даної захворюваності пов’язане із поверненням із заробітків з Чехії захворілого на гепатит жителя села Білі Ослави.

Джерелом інфекції є хвора людина, механізм передачі вірусу фекально-оральний. Факторами передачі, як при всіх кишкових інфекціях, є різні харчові продукти, що не піддаються термічній обробці, вода, брудні руки. Великі спалахи ВГА пов’язані із забрудненням фекаліями водойм, які є джерелом водопостачання, або з попаданням стічних вод у водопровідну мережу. У дитячих колективах велике значення має контактно-побутовий шлях передачі через брудні руки і різні предмети побуту: іграшки, посуд, білизна і т.д.

Сприйнятливість людини до вірусу гепатиту А висока, після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет. Інкубаційний період складає в середньому 28 днів, зменшується до  7-ми днів та подовжується до 50 днів. Захворювання починається гостро: підвищення температури тіла до 38°С, головний біль, відчуття важкості у правому підребір'ї, нудота, блювання, потемніння сечі, знебарвлення калу. У цей період хворі найбільш небезпечні для оточуючих за рахунок масивного виділення вірусу у навколишнє середовище. У 2-5% хворих жовтяниця є першим симптомом захворювання: субіктеричність склер, жовтушність шкірних покривів.

Для вірусу гепатиту А характерна висока стійкість до факторів зовнішнього середовища та дезінфікуючих засобів. Завдяки цьому вірус може тривало зберігатися у воді, харчових продуктах, стічних водах, різних об’єктах зовнішнього середовища. При кип’ятінні вірус руйнується протягом 10 хвилин.

Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання захворювання вірусним гепатитом А, є покращення комунального благоустрою міст та сіл, забезпечення населення доброякісною питною водою, дотримання правил особистої гігієни при приготуванні страв, якісне миття фруктів та овочів.
У зв’язку з тим, що переважно захворювання виникає при вживанні недоброякісної питної води, питному режиму приділяється особлива увага у профілактиці вірусного гепатиту А. Найбільше це стосується сільських районів, де відсутнє централізоване водопостачання та для пиття населенням використовується вода із колодязів. Зазвичай на присадибних ділянках колодязі будуються поряд з надвірними туалетами, вигрібними ямами, внаслідок випадання опадів збудник інфекції може потрапити до джерела водопостачання. 
Погіршення технічного стану водоочисних споруд, водогонної мережі, перебої у водопостачанні, які пов’язані з аварійними ситуаціями та іншими причинами, неефективні засоби знезараження води призводять до виникнення епідемічних ускладнень, обумовлених водним фактором передачі інфекції.

Специфічна профілактика гепатиту А набуває надзвичайної актуальності і являє собою єдиний надійний захист від захворювання. В сучасних умовах існують досить ефективні вакцини, які захищають від гепатиту А. Вакцинація від цього захворювання відноситься до рекомендованих. 

Щоб уникнути захворювання фахівці рекомендують:

  1. Ретельно мити руки після відвідування туалету, перед приготуванням та вживанням їжі;
  2. Вживати доброякісну питну воду, що подається водопровідними джерелами централізованого та децентралізованого водопостачання, які контролюються відповідними службами;
  3. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
  4. Воду з децентралізованих джерел (колодязів, копанок тощо) перед вживанням кип’ятити не  менше 10 хв., дати відстоятися;
  5. Не вживати продукти, придбані на стихійних ринках;
  6. Ретельно мити перед вживанням сирі овочі та фрукти кип’яченою водою;
  7. Розливне молоко обов’язково кип’ятити;
  8. Дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготування їжі.

    Не займайтеся самолікуванням. При перших ознаках захворювання терміново зверніться до лікаря!

Начальник відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
управління Держпродспоживслужби
в Косівському районі
В.С. Бович

gartellin

Sluh

Біоетика

AV

Ласкаво просимо на Косівщину

Panorams