Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Пилип Орлик і його модель вільної, незалежної європейської держави

Дата: 21.10.2022 10:02
Кількість переглядів: 141

Фото без опису
Хоч би які великі були московські насильства, вони не дають москалям жодного законного права на Україну.

Автор цих слів, визначний діяч в українській історії, Генеральний писар Війська Запорозького і соратник Івана Мазепи, Гетьман Війська Запорозького у вигнанні (після трагічної Полтавської битви) Пилип Орлик знаний як творець першої української Конституції.

21 жовтня 2022 року минає 350 років від дня його народження. З цієї нагоди 21 жовтня в Батурині, в Національному історико-культурному заповіднику «Гетьманська столиця», відбудеться низка заходів, присвячених автору першої української Конституції.

Повна назва документу, відомого як Конституція Пилипа Орлика, – «Пакти та конституції законів і вольностей Війська Запорозького між ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорозького та між генеральними старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, прийняті публічною ухвалою обох сторін і підтверджені на вільних виборах встановленою присягою названим ясновельможним гетьманом, року Божого 1710, квітня 5, при Бендерах». Він був укладений між обраним гетьманом Пилипом Орликом та козацькою старшиною і козаками.

Документ містив такі положення:

  • передбачалося підпорядкування Київської митрополії Апостольському трону Константинопольському;
  • визначалися державні кордони;
  • вказувалася необхідність миру з Кримською державою;
  • закріплювалася необхідність захисту та підтримки Війська Запорізького;
  • влада гетьмана обмежувалася та контролювалася. Конфлікт між гетьманом та іншою стороною мав вирішуватися у судовому порядку;
  • розділялися особисті слуги гетьмана та державні службовці, що йому підлеглі;
  • державна скарбниця виходила за межі гетьманської власності та компетенції;
  • визначалося обов’язком гетьмана захищати людей від утисків і зловживань, долати корупцію, призначати на посади не за хабарі, а лише на основі голосування;
  • передбачався захист вдів і сиріт;
  • столицею визначалося місто Київ. Містам підтверджувалися самоврядні права.

Навіть короткий виклад положень Конституції Пилипа Орлика вказує на його однозначну прогресивність. Зокрема, йдеться про відокремлення влади законодавчої та виконавчої від судової, а також про обмеження влади самого гетьмана.

Росія намагалася переконати увесь світ в тому, що України як держави ніколи не існувало. Проте ще у 1710 році українець, гетьман Пилип Орлик створив першу в Європі модель вільної, незалежної держави. У його Конституції було прописано поняття «вільного народу», основи демократії та правосуддя, антикорупційні та соціальні засади.

На жаль, Конституція Пилипа Орлика діяла лише декілька років. Проте це не применшує її значення як унікального правового документа, що є доказом високого рівня розвитку правової та політичної культури усього українського суспільства XVIII століття.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора