Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Що потрібно знати про свічки.

Дата: 01.12.2022 08:49
Кількість переглядів: 1340

В теперішній час більшість  українці використовують свічки вдома для  освітлення  будинку темними вечорами. Але деякі свічки можуть ставати токсичними в певних умовах. Правила поводження з такими свічками потрібно знати, особливо якщо в будинку є діти.

    Чим шкідливі парафінові свічки.

Парафін - це продукт перегонки нафти. Чим більше в свічки погано очищеного парафіну, тим більше кіптяви вона виділяє. Під час горіння на такій свічці з'являється чорний наліт.При горінні парафінової свічки в повітря виділяються токсичні сполуки – бензол і толуол-  канцерогени. Поряд з канцерогенним впливом бензол має мутагенну, гонадотоксичну, ембріотоксичну, тератогенну та алергічну дію. Толуол – отрута загальнотоксичної дії, що викликає гострі та хронічні отруєння. Він викликає ендокринні порушення та знижує працездатність, тривалий контакт з малими дозами толуолу може впливати на кров. З огляду на високу розчинність у ліпідах і жирах толуол накопичується переважно у клітинах центральної нервової системи.

Ці описи можуть здатися недоречними - адже в парафінових свічках бензолу і толуолу небагато, і шкоду вони можуть завдати тільки якщо цілодобово дихати отруйними випарами, але все не так просто. У побуті нас постійно оточують речі, зроблені на основі хімічних речовин: синтетичні тканини, килими, оздоблювальні матеріали, побутова хімія та і у продуктах харчування хімічних добавок чимало – всього не перерахувати. Якщо додати сюди ще й свічки з парафіну, і запалювати їх у приміщеннях регулярно, стан здоров'я погіршуватиметься ще «стабільніше».

Також свічки з парафіну з поганим очищенням мають неприємний запах. Такі свічки краще не запалювати в домі.

   Чим шкідливі ароматичні свічки

Фахівці стверджують: дихати ароматизованими парами весь вечір не менш шкідливо, ніж за кілька годин бути пасивним курцем. У кімнаті, де довго горять аромасвічі, концентрація небезпечних речовин у повітрі приблизно така сама, як у сигаретному димі. В результаті зростає ризик придбати захворювання органів дихання, шкірні проблеми та навіть онкологію – навряд чи такі придбання комусь потрібні.

Навіть якщо свічка ароматизована натуральними ефірними оліями, ароматизатор у процесі прогоряє,олія сильно нагрівається, хімічна структура речовини змінюється і аромат спотворюється. При цьому абсолютна більшість аромасвічів, що продаються в наших магазинах, містять штучні ароматизатори. Встановлено, що у багатьох ароматичних свічках міститься діетилфталат – штучно синтезована речовина, складний ефір ортофталевої кислоти. Він діє як закріплювач: з його допомогою запах набуває стійкості. Діетилфталат в великих кількостях має тератогенну та мутагенну дію, що дуже небезпечно для вагітних.Може викликати алергічні реакції та екзему, запаморочення, головну біль, порушення ритму дихання, сльозотечу, нудоту та блювання.. При регулярному впливі може вражати нервову та дихальну системи, внутрішні органи та формені елементи крові, сприяти утворенню злоякісних пухлин. До речі, часто цей закріплювач використовують і в парфумерії.

Тому зловживати навіть натуральними ароматичними свічками не раджу.

     Чим шкідливі гелеві свічки.

Гелеві свічки самі по собі безпечні. Але всередині вони іноді мають декоративний наповнювач з тканини чи пластмаси. Пластик при горінні виділяє токсичні речовини. Також гелеві свічки з декором вважаються найбільш пожежонебезпечними. Краще вибирати гелеві свічки з камінням, які не запалюються.

    Воскові свічки 

Воскові свічки повністю складаються з натуральних речовин, і не можуть завдати здоров'ю шкоди, навіть якщо в приміщенні їх горить багато. Ці свічки роблять тільки з бджолиного воску: такі свічки горять рівно, не коптять і не виділяють у повітря жодних шкідливих речовин.

 Соєвий віск - порівняно новий і теж цілком натуральний продукт, що отримується з бобів сої.

Ще одна важлива складова у свічці – гніт. Він має бути з натуральної тканини, а не свинцевий. При нагріванні свинець виділяє сполуки, що негативно впливають на нервову та серцево-судинну системи. В Америці використання свинцю у свічкових ґнотах заборонили ще 2000 року; у нас він поки що дозволений. На щастя, такі свічки легко розпізнати: якщо через білу бавовну гноту просвічується тонкий металевий стрижень, від покупки краще утриматися.

   Як використовувати свічки безпечно:

- запалювати  свічку потрібно не більше, ніж на півгодини поспіль;

-не паліть відразу багато свічок. Точних нормативів безпеки немає – все залежить від розмірів кімнати та самих свічок;

-під час використання свічок -регулярно провітрювати приміщення;

-не запалювати свічки перед сном - це може погіршити якість сну;

- не намагайтеся маскувати з допомогою свічки  неприємні запахи.

Вибирайте якісні свічки та будьте здорові!

Зав.відділення епідеміологічного нагляду(спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань
Ходан А.М.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора