Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Що таке вітрянка (вітряна віспа)?

Дата: 26.12.2022 08:28
Кількість переглядів: 286

Вітряна віспа (вітрянка) – поширене інфекційне вірусне захворювання, що передається повітряно-краплинним (крапельним) механізмом передачі та вражає переважно дітей. Хоча заразитися вітрянкою можна в будь-якому віці. Зазвичай стан хворого покращується сам по собі через 1-2 тижні без відвідування лікаря, проте в дорослих та, особливо, в осіб з ослабленою імунною системою хвороба може перебігати важко, викликати ускладнення.

Вітряна віспа – це інфекція, викликана вірусом вітряної віспи varicella-zoster virus або інша назва герпес вірус людини-3, що також може бути причиною оперізувального герпесу. Вітряна віспа дуже заразна (контагіозна) для людей, які не хворіли на цю хворобу або не були вакциновані проти неї. Сьогодні доступна вакцина, яка захищає дітей від вітряної віспи.

Симптоми вітрянки

Інкубаційний період вітряної віспи

Інкубаційний період – це час від контакту з хворим на вітряну віспу або оперізувальний герпес, до розвитку клінічної картини захворювання. Середній інкубаційний період вітряної віспи становить від 14 до 16 днів (коливається від 10 до 21 дня). За 1-2 дні до появи висипу, особливо у дорослих, може виникнути легкий продром із підняттям температури та відчуттям загального нездужання. У дітей свербляче висипання з невеликими, наповненими рідиною бульбашками, часто є першою ознакою захворювання.

Симптоми до появи висипу:

Втома або загальне нездужання (погане самопочуття).

Гарячка, яка триває 3-5 днів і зазвичай становить менше ніж 39 °C.

Втрата апетиту.

М’язові або суглобові болі.

Симптоми, схожі на застуду: кашель або нежить.

Головний біль.

Три фази розвитку висипу при вітряній віспі

Після появи висипу при вітряній віспі, він проходить три фази:

Підняті над поверхнею шкіри рожеві або червоні горбики (папули)

Вітряна віспа починається з червоних плям, горбиків на шкірі, іноді на слизових оболонках, які з’являються протягом кількох днів. Плями виникають в будь-якому місці на тілі та можуть поширюватися або залишатися на невеликій ділянці. Сверблячий висип з’являється на обличчі, тілі або всередині рота, іноді може з’являтися на повіках або статевих органах (геніталіях).

Ступінь вираженості висипу може бути різна.

Невеликі наповнені рідиною міхурці (везикули)

Плями приблизно за один день наповнюються рідиною і стають міхурцями, що мутніють. Міхурці можуть тріскати та витекти, далі загоюються протягом 3-5 днів. Оскільки міхурців може бути багато, деякі можуть загоїтися швидше, ніж інші.

Лусочки та струпи, які покривають пошкоджені міхурці

Міхурці поступово покриваються лусочками, пошкоджений міхурець загоюється ще кілька днів.   Можуть з’явитися нові плями, а інші стають міхурцями або утворюють струп. Струпи відпадуть приблизно через тиждень.

Нові горбики продовжують з’являтися протягом кількох днів, тому одночасно можуть бути всі три стадії висипу – плямки або горбики, міхурі та лусочки – одночасно.

Важливо знати, що хворий може поширювати вірус іншим людям протягом 48 годин до появи висипу, і залишатися заразним аж поки всі зламані міхурці не покриються лусочками.

Вітряна віспа зазвичай протікає набагато гірше у дорослих. Захворіти на вітрянку можна й не один раз, хоча це рідкість.

Вітрянка у дітей

У здорових дітей захворювання зазвичай протікає легко. У важких випадках висип може охоплювати все тіло, а також можуть утворюватися зони ураження в горлі, очах, на слизових оболонках уретри, заднього проходу, піхви.

Вітряна віспа дуже свербить і може викликати у дітей значний дискомфорт, навіть якщо на перебіг хвороби легкий.

Вітрянка у дорослих

Симптоми вітряної віспи в інфікованих дорослих, які не хворіли на вітрянку в дитинстві, переважно подібні до симптомів у дітей, але вони можуть бути більш серйозними. Дорослі більш схильні до ризику ускладнень, таких як пневмонія. Особливо в групі ризику знаходяться невакциновані або особи з ослабленим імунітетом.

Чи можна лікувати вітрянку в домашніх умовах?

При легкому перебігу вітрянки лікування відбувається вдома. Хворому потрібно триматися якомога далі від школи, дитячого садка чи роботи, доки всі плями не покриються лусочками. Зазвичай це відбувається через 5 днів після появи перших плям на шкірі.

Як лікувати вітрянку в домашніх умовах?

Що робити?

Пийте багато рідини (шипшиновий або ромашковий чай), щоб уникнути зневоднення.

Прийміть парацетамол, щоб полегшити біль і дискомфорт.

Підстрижіть нігті дитині, надягайте на ніч шкарпеточки на руки дитини, щоб вона перестала дряпати шкіру у місцях висипу.

Використовуйте охолоджувальні креми або гелі.

Поговоріть з фармацевтом про використання антигістамінних препаратів для усунення свербежу.

Купайтеся в прохолодній воді та витирайте шкіру насухо (не терти).

Одягайтеся у вільний одяг.

Відпочивайте.

Споживайте м’яку їжу, якщо у роті з’явилися виразки від вітряної віспи.

Уникайте солоної або гострої їжі.

Не їжте гаряче.

Що не робити при віспі?

Не використовуйте ібупрофен, якщо цього не порадив лікар, оскільки це може спричинити серйозні інфекції шкіри.

Не давайте аспірин дітям до 16 років.

Не перебувайте поруч з вагітними жінками, новонародженими та людьми з ослабленою імунною системою, оскільки вітряна віспа може бути небезпечною для них.

Як лікувати вітрянку?

У здорових дітей вітряна віспа зазвичай не потребує медикаментозного лікування. Лікар може призначити антигістамінний препарат, щоб зняти свербіж.

Лікар може призначити противірусні препарати, якщо виникли ускладнення від вірусу вітрянки або є ризик побічних ефектів. Люди високого ризику, як правило, літні люди або ті, хто має супутні захворювання. Противірусні препарати, наприклад, ацикловір не лікують вітряну віспу, лише полегшують симптоми, сповільнюючи активність вірусу, поки імунна система організму виробляє захист від вірусу.

У деяких випадках лікар може рекомендувати вакцину від вітряної віспи протягом трьох-п’яти днів після того, як ви були заражені вірусом. Це може запобігти захворюванню або зменшити важкість його перебігу.

У разі розвитку ускладнень лікар призначить відповідне лікування, наприклад, антибіотики при шкірних інфекціях і пневмонії, тому варто при погіршенні стану вчасно звернутися до лікаря.

Лікар епідеміолог відділення організації
епіднагляду(спостережень)  та  профілактики
інфекційних  захворювань
Г.В.Юрнюк


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора