Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Вагітність і тютюнопаління

Дата: 27.12.2022 11:08
Кількість переглядів: 196

Фото без опису
Тютюнопаління – одна з найбільш давніх залежностей людини, яка на рівні з наркотиками і алкоголем дуже сильно шкодить здоров’ю.

Про згубний вплив паління на здоров`я знає кожна людина, але в Україні рівень паління давно набув масштабів епідемії. Особливо небезпечним є вплив тютюнопаління на жіночий та дитячий організм.

Протягом дев’яти місяців організм матері і плода існує як єдиний механізм, тож коли жінка робить чергові затяжки сигаретою, дитину буквально огортає димом, як завісою.

Плацента здатна затримувати багато шкідливих для плода речовин, проте перед тютюновим димом вона безсила.

Отруйні речовини тютюнового диму потрапляють в кров дитини у значно вищій концентрації, ніж знаходяться в крові матері. Чадний газ (СО) сигаретного диму вступає в з’єднання з гемоглобіном крові, замінюючи при цьому частину кисню. У дитини настає кисневе голодування, через що розвиваються важкі фізіологічні і психічні патології. Це означає, що разом з мамою «курить» її ненароджений

Якщо жінка курила до зачаття та в період вагітності, то, за даними вчених, різко зростає ймовірність викидня. А також відбувається підвищення пологової діяльності в термін, коли дитина абсолютно не готова до народження. У зв’язку із цим є ризик народити недоношену дитину.

При курінні відбуваються порушення в діяльності організму, що впливають на становлення грудного вигодовування, знижують адаптаційні здібності малюків, тому частішають випадки серйозних хвороб новонароджених. Існує великий ризик народження дітей із видимими або внутрішніми вродженими дефектами.

Діти матерів, які не розпрощалися із сигаретами, будуть відставати від інших дітей у фізичних і психічних показниках розвитку.

Канцерогени, що містяться в тютюновому димі, чинять різко гнітючий ефект на формування і подальшу функцію статевої системи малюків. Якщо народиться дівчинка, у неї буде знижена кількість яйцеклітин у яєчниках, у хлопчиків – формуються зародки подальших проблем із потенцією.

Куріння вагітної мимоволі прирікає плід  на роль пасивного курця, уже в утробі залежного від нікотину. У таких дітей закладається схильність до формування поганих звичок у ранньому віці: ще підлітками вони можуть пристраститися до сигарет і алкоголю (спрацьовує внутрішньоутробна пам’ять). При народженні такі діти можуть страждати від нікотинового голоду і можуть погано спати,бути роздратованими.

Не менш шкідливим є куріння і для самої майбутньої матері, якій вагітність буде даватися дуже нелегко, вона буде протікати з ускладненнями у вигляді ранніх токсикозів або формування пізнього гестозу. На тлі куріння можуть проявитися проблеми варикозного розширення вен, порушення травлення із закрепами або болями в животі, запаморочення і перепади тиску. Куріння також призводить до вираженого дефіциту аскорбінової кислоти (вітаміну С), що має наслідком формування таких патологій, як проблеми із засвоєнням білка, депресивні розлади та зниження імунітету.

Дуже часто куріння перед є однією з причин безпліддя. Вченими було доведено, що яйцеклітини жінок, які курять, мають меншу життєздатність.. У жінок зі звичкою до паління набагато частіше виникають збої менструального циклу, у них часто бувають проблеми з овуляцією, можлива її відсутність і настання раннього клімаксу. Не менш шкідливим є також пасивне куріння перед настанням вагітності, особливо якщо від цієї звички страждає батько майбутнього малюка. Тоді шанси на успішне зачаття будуть ще менші, оскільки у чоловіків, які курять, послаблена еректильна функція, знижена кількість та якість сперматозоїдів.

Якщо пара планує вагітність,то важливо відмовитися від сигарет обом партнерам: нікотин згубно впливає не лише на жінку, але й на чоловіка. Якщо ж ні – здатність до зачаття знижується вдвічі навіть при процедурі ЕКО, оскільки відмирають яйцеклітини і погіршуються функції сперматозоїдів.

Систематичне вдихання сигаретного диму(пасивне куріння) також дуже шкідливе. Малюки, що піддаються постійному пасивному курінню, мають всі шанси на виникнення синдрому раптової дитячої смерті.

Чим раніше майбутня мати погодиться кинути палити, тим здоровішою буде вона сама та її довгоочікувана дитина. Найкраще кидати палити до зачаття дитини. Якщо жінка вже перебуває в стані вагітності, то це чудовий привід, щоб позбутися шкідливої звички назавжди. Деякі дівчата помилково думають, що перехід на «м’які» або «легкі» сигарети убезпечить здоров’я плоду і особисте здоров’я під час вагітності, а інші, наприклад, починають менше палити, ніж зазвичай. Це все звичайно добре, але кращим рішенням буде категоричне «НІ» курінню. Тільки таке рішення зможе убезпечити здоров’я жінки та її плоду.

Зав.відділення  епідеміологічного нагляду(спостереження) 
та профілактики неінфекційних захворювань
Ходан  А.М.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора