Що потрібно знати про педикульоз
Воші людини — це специфічні паразити, які проводять все своє життя на людині та харчуються її кров’ю. Вони є переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та зворотного тифу.
Цією хворобою може інфікуватися кожний, незалежно від соціального становища. Ураження педикульозом відбувається при безпосередньому контакті з завошивленими особами, здебільшого волоссям, при користуванні спільними речами, одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо. При значній завошивленості людини воші можуть переповзти по підлозі та по різним предметам, на яких вони можуть зберігати життєздатність впродовж 2-х діб. Людина може бути уражена педикульозом у громадському транспорті, магазині, басейні, за місцем навчання чи роботи. Сприяють розмноженню вошей скупченість населення та невиконання правил особистої гігієни.
Симптомами ураження педикульозом є свербіж волосистої частини голови, який виникає внаслідок подразнення секретом, який виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку шкіри та втирає в ранку екскременти воші. Так збудники інфекційних хвороб потрапляють у кров людини, інфікуючи її.
Тривалість життя воші складає 20-45 днів. При своєму розвитку воші проходять 3 стадії: яйце — «гнида», личинка і статевозріла воша. В середньому на добу самиця відкладає 10 яєць (гнид), а за все своє життя — близько 300 яєць. Яйце має довгасту форму (1,0-1,5 мм довжини), жовтувато-білого кольору, особливою клейкою речовиною щільно прикріплюється до волосся, білизни або іншого одягу. Яйця розвиваються при температурі 38°С впродовж 5 днів, при температурі 25°С протягом 16 днів. Температура нижче від 25°С перешкоджає розвитку яєць.
Личинка сірувато-коричневого кольору, пересувається за допомогою 3 пар лапок, з кігтиками, що дозволяє їм міцно триматися на волоссі або тканині.
Дорослі воші сірувато-коричневого забарвлення, після кровосмоктання темніші, самиці більші за самці., пересуваються за допомогою 3 пар лапок з кігтиками, долаючи до 20 см за хвилину.
Появу вошей слід попереджувати. Для цього необхідно суворо дотримуватися правил особистої гігієни, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі. Батьки повинні слідкувати за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та регулярно оглядати волосся дитини.
Якщо, не дивлячись на заходи особистої гігієни, воші та гниди все-таки з’явились, їх необхідно знищувати. Боротьба з вошивістю зводиться не тільки до їх знищення на тілі людини, але й на одязі, постільних речах та в приміщеннях. Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби.
Сьогодні через аптечну мережу реалізується широкий асортимент препаратів, за допомогою яких можна позбутися цих паразитів. При виборі протипедикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги інструкцій з їх застосування щодо виду педикульозу, вікової категорії тощо.
І слід пам’ятати, що дітей до 5 років, вагітних жінок та тих, які мають немовлят на грудному вигодовуванні, осіб із алергічними захворюваннями та ранками на голові слід обробляти лише механічним методом. Це миття тіла, вичісування вошей густим гребенем, стрижка та гоління. Волосся збирається на папір і спалюється.
Після використання протипедикульозних препаратів гниди у своїй більшості або всі повністю є нежиттєздатними. Проте, важко провести повну диференціацію живих гнид вошей та тих, що загинули. Тому після педикульозної обробки необхідно провести видалення їх механічним шляхом. Важливо знати, що повторну педикульозну обробку обов’язково треба проводити через 7-10 діб.
Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою. Гнида має щільну оболонку, яка захищає її від впливу різноманітних несприятливих факторів зовнішнього середовища, тому прання білизни без кип’ятіння не звільняє її від гнид, які залишаються живими. Завошивлену білизну необхідно кип’ятити у 2% розчині кальценованої соди впродовж 15 хвилин з моменту закипання, прасувати з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви, збірки та зморшки.
Щоб не допустити розповсюдження педикульозу, необхідно дотримуватися таких правил:
- регулярно, не рідше 1 разу на тиждень мити тіло, одночасно змінюючи натільну і постільну білизну;
- у дітей дошкільного віку потрібно щодня оглядати волосся, у дітей більш старшого віку це треба робити щотижня;
- особливу увагу треба звертати на скроні, тім’я та потилицю;
- кожному користуватися тільки своїм рушником, гребінцем, головним убором та білизною.
Пам’ятайте! Воші – розповсюджувачі небезпечних інфекційних захворювань.
Суворе виконання правил особистої гігієни дозволить запобігти виникненню педикульозу.
Лікар- дезінфекціоніст
відділення епід.нагляду ( спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань
Мар’яна БОВИЧ