Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Держпродспоживслужба Прикарпаття: ПІДСУМКИ-2022 – фітосанітарна безпека

Дата: 06.02.2023 14:46
Кількість переглядів: 116

Фото без опису
Подаємо до уваги громадськості інформацію про основні показники виробничої діяльності за 2022 рік у сфері фітосанітарної безпеки.

Карантин рослин. Протягом 2022 року основне завдання було скеровано  на:

- охорону території України від занесення регульованих шкідливих організмів;

- виявлення, локалізацію і ліквідацію регульованих шкідливих організмів;

- здійснення державного контролю за дотриманням карантинного режиму і проведення заходів з карантину рослин при вирощуванні, зберіганні та використанні об’єктів регулювання.

На експорт з області оглянуто: 247833 т продовольчих, фуражних, технічних об’єктів регулювання, 225484 м3 лісоматеріалів, 451314 шт. дерев’яного пакувального матеріалу, 313824 шт. садивного матеріалу. На експортні вантажі видано 14742 шт. фітосанітарних сертифікатів. Надійшло коштів до місцевих бюджетів за надання адміністративних послуг – 669,4 тис. грн.

На переміщення в межах України видано 42 карантинних сертифікати на 472 т продовольчих, фуражних та технічних матеріалів, 141 м3 лісоматеріалів, 10000 шт. ялинок новорічних, 750 шт. дерев’яного пакувального матеріалу.

 При ввезенні об’єктів регулювання на територію України оглянуто: 1001 т продовольчих, фуражних, технічних об’єктів регулювання, 2811 м3 лісоматеріалів, 19909 шт. садивного матеріалу, 14112 шт. дерев’яного пакувального матеріалу.

При імпорті об’єктів регулювання, під час проведення фітосанітарного контролю, було виявлено 6 порушень фітосанітарних вимог України: 4 випадки – відсутність маркування дерев’яного пакувального матеріалу, 2 випадки – відсутність фітосанітарного сертифікату на продукцію. Проведено знищення 53 одиниць дерев’яного пакувального матеріалу, що не відповідав фітосанітарним вимогам України.

В інформаційному веб-порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» проведено оформлення 1760 справ.

За рік проведено реєстрацію 205 осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання та зареєстровано 2 особи, які здійснюють господарську діяльність з виробництва та маркування дерев'яного пакувального матеріалу.

З метою встановлення фітосанітарного стану території області державними фітосанітарними інспекторами візуально та за допомогою феромонних пасток обстежено 14348 га сільськогосподарських угідь і 554 га лісових насаджень на виявлення регульованих шкідливих організмів.

Накладено карантинний режим на площі 46,25 га на західного кукурудзяного жука.

Встановлено статус місця виробництва або виробничої ділянки, вільної від РШО на площі 1637 га на 43 ділянках.

Відповідно до Протоколів фітосанітарних та інспекційних вимог КНР обстежено 18,616 тис. га сільськогосподарських культур (ячменю та кукурудзи) для експорту з України до Китайської Народної Республіки.

Захист рослин. Фітосанітарна ситуація протягом вегетаційного періоду 2022 року в посівах с/г культур була складною, але контрольованою. Значна кількість опадів та висока температура повітря протягом вегетації сприяли шкідливості шкідників та масовому розвитку чисельних хвороб польових і плодово-ягідних культур, росту бур'янів.

Постійний контроль за фітосанітарним станом дозволив своєчасно реагувати на загрозу від забур’яненості, ураження хворобами і пошкодження шкідниками. На основі даних моніторингу розвитку та поширення шкідливих організмів в посівах с/г культур, було організовано та здійснено контроль за проведення захисних робіт з використанням як хімічного так і біологічного методів захисту.

Всіма суб’єктами господарювання області, захист посівів с/г культур було проведено на площі 848,99 тис. га, що становить 119 відсотків до плану обробітків. З них: хімічним методом оброблено – 833,56,  біологічним – 15,43 тис. га.

 Від хвороб посіви було захищено на площі – 263,90 тис. га, від бур’янів -  327,94 тис. га, шкідників – 231,78 тис. га (з них мишоподібні гризуни 1,10 тис. га), що значно більше ніж у 2021 році. Десикація посівів склала 9,94 тис. га.

Всіма суб’єктами господарювання використано – 700,35 тон пестицидів, з них хімічних препаратів 691,24 тони.

Пестицидне навантаження на 1 гектар с/г угідь становить 1,68 кг, що значно менше ніж в цілому по Україні.

Організовано та проведено навчання 211-ох осіб, діяльність яких пов’язана із пестицидами та агрохімікатами, з видачею відповідних допусків і посвідчень.

Прогнозування, фітосанітарна діагностика та аналіз ризиків.

 Проведено  обстеження на встановлення фітосанітарного стану посівів с/г культур та багаторічних насаджень на площі 347,9 тис.га контрольними обстеженнями та на площі 31,8 тис. га – маршрутними обстеженнями.

Також здійснювався фітосанітарний моніторинг понад 176 ентомологічних і фітопатологічних об’єктів. На основі фенологічних спостережень, фітосанітарного стану посівів та температурних показників було складено 204 інформаційних повідомлень, 115 термінових сигнальних повідомлень та 6 місячних прогнозів про появу та розвиток шкідливих об’єктів на посівах сільськогосподарських культур та надіслано РДА, керівникам с/г підприємств та ОТГ.

Насінництво та розсадництво. Проведено моніторинг у сфері обігу насіння і садивного матеріалу на території області щодо посівних якостей насіння. Фахівцями відділу організована робота із доставки зразків насіння сільськогосподарських культур у ДУ «Івано-Франківська обласна фітосанітарна лабораторія», в результаті чого проведено визначення посівних якостей 1,48 тис. тонн насіння озимих зернових культур, озимого ріпаку 0,09 тис. тонн та 2,215 тис. тонн насіння ярих культур.

Державний нагляд. До початку оголошення воєнного стану, державними фітосанітарними інспекторами, у 2022 році проведено всього 49 заходів планового державного нагляду (контролю) з відеофіксацією, з них: у сфері захисту рослин – проведено 28, у сфері карантину рослин – 18, у сфері насінництва та розсадництва – 3. За виявленими порушеннями складено – 32 приписи. Отримано відповіді про усунення виявлених порушень.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора