Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

СПАДКУВАННЯ МАЙНА ДИТИНОЮ: ОСОБЛИВОСТІ ОФОРМЛЕННЯ ТА ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ…

Дата: 23.03.2023 09:54
Кількість переглядів: 185

Фото без опису
НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ: Конституція України, Конвенція ООН про права дитини, Сімейний кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про охорону дитинства", постанова Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини», наказ Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», наказ Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату».

ПРАВОВИЙ СТАТУС ДИТИНИ:

Згідно зі статтею 1 Конвенції про права дитини, ДИТИНОЮ є кожна людська істота до досягнення нею 18-річного віку, якщо за законом, що застосовується до даної особи, вона не досягне повноліття раніше (наприклад, у разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття – з моменту реєстрації шлюбу; повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини; після набрання законної сили рішенням суду про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності).

Статтею 6 Сімейного кодексу України, встановлено, що правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття, МАЛОЛІТНЬОЮ вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років (стаття 31 Цивільного Кодексу України), НЕПОВНОЛІТНЬОЮ вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (стаття 32 Цивільного Кодексу України).

ЗАХИСТ ПРАВ і законних інтересів дитини відповідно до Сімейного кодексу України покладається, в першу чергу, на сім’ю, служби у справах дітей, органи опіки та піклування, прокуратуру, суд.

ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ:

Батьки, а також близькі родичі, часто складають заповіт на неповнолітню дитину, яким на випадок своєї смерті залишають частку чи все своє майно. Така завбачлива турбота про майбутнє благополуччя своєї дитини (онука, онуки) похвальна. Законодавство в Україні гарантує захист прав на спадщину неповнолітніх дітей.

Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, ВВАЖАЮТЬСЯ ТАКИМИ, що прийняли спадщину, якщо не було подано заяву про відмову від прийняття спадщини (ч. 4 ст. 1268 ЦКУ).

ЗАЯВУ про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун. Що ж стосується осіб, які досягли 14 років, то вони мають право подати заяву про прийняття спадщини САМОСТІЙНО та без згоди своїх батьків або піклувальника (ч.3-4 ст. 1269 ЦКУ).

Якщо спадкоємцями є малолітні, неповнолітні, недієздатні особи або особи, цивільна дієздатність яких обмежена, про видачу свідоцтва виконавцю заповіту нотаріус повідомляє відповідні органи опіки та піклування.

ПРАВО ДІТЕЙ НА ОБОВ’ЯЗКОВУ ЧАСТКУ У СПАДЩИНІ:

Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця мають право, незалежно від змісту заповіту на ОБОВ’ЯЗКОВУ ЧАСТКУ (половина частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом).

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини, тобто діти.

До обов'язкової частки ВКЛЮЧАЄТЬСЯ вартість речей звичайної домашньої обстановки та побуту, а також вартість інших речей та майнових прав. Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця дитини, дійсні лише у частині спадщини, яка перевищує її обов'язкову частку.

Слід зазначити, що ДИТИНА УСПАДКОВУЄ не лише права на майно, а також фінансові зобов'язання спадкодавця, якщо вони не мали особистого характеру. Наприклад, успадковуючи квартиру, придбану в кредит, спадкоємець також бере на себе зобов'язання щодо погашення кредиту у строки та в порядку, передбаченому законом.

ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, які необхідно мати при собі для оформлення свідоцтва про право на спадщину:

Звертаючись до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину необхідно підготувати такі документи, перелік яких є невичерпним:

• свідоцтво про смерть спадкодавця;

• документи, подані на підтвердження факту місця відкриття спадщини (довідка житлово-експлуатаційної організації, довідка правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця; запис у будинковій книзі про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця, довідка адресного бюро, довідка ТЦК та СП про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою);

• свідоцтво про народження дитини та її паспорт (за наявності), довідка про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків податків дитини;

• документи, за якими встановлюється черга спадкування дитини за законом із (свідоцтва, рішення суду, тощо), або заповіт на ім’я дитини;

• правовстановлюючі документи на спадкове майно;

• заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину, подана та підписана батьками (батьком, матір’ю, якщо помер інший з батьків), що діють від імені та в інтересах малолітньої дитини, або заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, подана та підписана неповнолітньою дитиною яка досягла 14 років.

У разі, якщо дитина є спадкоємцем після померлих батька та матері, дитина може отримати свідоцтво про право на спадщину у наступних випадках:

- після набуття повного обсягу цивільної дієздатності (18 років – - повнолітня особа та у випадках, передбачених законом)

після призначення опікуна (піклувальника) відповідно опікуном (дитиною за згодою піклувальника).

Дітям, які стали спадкоємцями після смерті відразу двох батьків (стали жертвами злочину, через хворобу, авіакатастрофи, ДТП тощо) правову та іншу допомогу надають органи опіки та піклування. Органами опіки та піклування є виконавчі органи міських, сільських, селищних рад територіальних громад.

ПРАВО БАТЬКІВ РОЗПОРЯДЖАТИСЯ СПАДКОВИМ МАЙНОМ ДИТИНИ:

Згідно з чинним законодавством України успадкованим майном малолітніми та неповнолітніми дітьми керують їхні батьки.

У разі смерті одного з батьків або він був позбавлений батьківських прав на підставі рішення суду - управлінням займається батько або мати. Якщо ж дитина залишилася сиротою, то право на керування її майном мають усиновлювачі, опікуни, піклувальники.

Відповідно до статті 67 Закону України «Про нотаріат» при оформленні спадщини неповнолітньому спадкоємцю нотаріус зобов'язаний повідомити ОРГАН ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ про цю процедуру для захисту майнових інтересів дитини.

УПРАВЛІННЯ МАЙНОМ має відбуватися з максимальним врахуванням інтересів самої дитини. Законні представники дитини (батьки, усиновлювачі, піклувальники, опікуни) ЗОБОВ’ЯЗАНІ вживати всіх заходів для збереження успадкованого майна.

ОРГАН ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ слідкує за тим, щоб законні представники не зловживали своїми правами з управління нерухомим майном дитини.

Стаття 177 Сімейного кодексу України забороняє законним представникам малолітньої дитини БЕЗ ДОЗВОЛУ органу опіки та піклування укладати договори щодо нерухомого майна, що підлягають нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

НЕПОВНОЛІТНЯ ДИТИНА укладає договори щодо нерухомого майна від свого імені, проте за наявності письмової нотаріально засвідченої згоди її законних представників та з ДОЗВОЛУ органу опіки та піклування.

Дозвіл на здійснення угод щодо нерухомого майна дитини надається ОРГАНОМ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ після ретельної перевірки протягом одного місяця та у разі забезпечення у кожній конкретній ситуації збереження права дитини на житло.

ЧИ МОЖЕ ДИТИНА ВІДМОВИТИСЬ ВІД СПАДЩИНИ?

Закон надає можливість неповнолітній особі віком від 14 до 18 років ВІДМОВИТИСЯ від прийняття спадщини ЗА ЗГОДОЮ БАТЬКІВ (усиновлювачів), піклувальника й ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ.

У свою чергу, від імені малолітньої, недієздатної особи відмовитися від прийняття належної їм спадщини можуть батьки (усиновлювачі), опікун, однак лише з дозволу органу опіки та піклування.

ОБОВ’ЯЗКОВОЮ УМОВОЮ належного оформлення спадщини, до складу якої входить майно, права на яке підлягають державній реєстрації, є ОТРИМАННЯ свідоцтва про право на спадщину. СВІДОЦТВО про право на спадщину видається після закінчення 6 МІСЯЦІВ з дня відкриття спадщини.

ЗМІНИ НА ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ:

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Наказом Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату» (набрав чинності 19.03.2022) внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року N 296/5, відповідно до яких в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора