Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Готуємось до весни, купляєм засоби захисту рослин і насіннєвий матеріал

Дата: 24.03.2023 11:32
Кількість переглядів: 102

З приходом весни всі, хто використовуватиме земельну ділянку для вирощування сільськогосподарських, плодових культур прагнуть зустріти її готовими для проведення комплексу робіт.

Останнім часом втрати врожаю через активізацію шкідливих організмів, неякісного насіннєвого матеріалу  більш відчутні.

Тому питання боротьби з шкідливими організмами шляхом застосування пестицидів і агрохімікатами і перевірка насіння на посівні якості є актуальним.

З метою одержання прибутку, ціль виробника підробки - виготовити тару таку, як у справжній продукції, та наповнити її чимось, в десятки разів дешевшим за діючу речовину справжнього  препарату, але схожим на вигляд, Для цього частина з виробників підробок використовує порошок або рідину, що має зовнішню схожість зі справжнім препаратом, але ця речовина не здатна завдати шкідливому об'єкту жодної шкоди. Бувають також підробки, де до таких «замінників» додають 30 або 50 відсотків самого препарату, завдяки чому вони все ж таки справляють певний вплив на шкідливий об'єкт, але його не варто навіть порівнювати з ефективністю та тривалістю дії оригіналу.

А найбільш небезпечними є ті підробки, де у якості такого дешевого замінника використовують подібні на вигляд: застарілі препарати, застосування яких заборонене. Завдавши певної шкоди шкідливим об'єктам, вони обманюють господаря,  бо не забезпечують подальшого захисту рослин, окрім того мають дуже високу токсичність, накопичуються в рослинній продукції та ґрунті здебільшого викликають отруєння.

Що можна порадити споживачам, аби уникнути неприємностей з шахраями ? Поради можуть бути такими :

 

  • Купуйте  засоби  захисту  рослин  лише у ліцензованих

постачальників,  які мають ліцензії на право зберігання та торгівлю засобами захисту рослин, сертифікати відповідності на продукцію, що реалізується. Завжди вимагайте ліцензію у «віртуальних» та сумнівних постачальників.

  • Документ, що підтверджує факт продажу

При  придбанні засобів захисту рослин обов'язково вима­гайте від продавця сертифікат якості на продукт та касовий (товарний) чек із за­значенням наступної інформації:

-  назва підприємства або прізвище продавця;

-  найменування товару;

-  ціна та кількість товару;

-  дата продажу.

  • Захисні елементи упаковки

Упаковка повинна бути заводською. Звертайте особливу увагу на наявність захисних елементів на упаковці, таких як голограми, захисні плівки, номер пар­тії, спеціальні позначки на кришці тощо. Оригінальну голограму неможливо зня­ти неушкодженою з упаковки!

  • Етикетка

Уважно роздивіться етикетку: інформа­ція на етикетці повинна бути надрукова­на чітким шрифтом, українською мовою, із зазначенням:

-  назви постачальника і його адреси в Україні;

-  діючої речовини;

-  назви препарату;

-  номеру партії;

-  ваги або об'єму;

-  дати виготовлення та терміну придатності;

-  найменування фірми-виробника і його адреси;

-  регламенту застосування (норма витрати, культура, об’єкт, спосіб,

   час обробки, обмеження, терміни очікування, способи знешкодження, заходи безпеки та надання першої медичної допомоги).

Етикетка повинна міцно кріпитися до упаковки!

  • Тара для роздрібного фасування

Звертайте особливу увагу на тару, в яку розфасовані засоби захисту рослин : пестициди і агрохімікати для роздрібного продажу населенню не розфасовуються в медичну тару!

Потрібно зберігати упаковку (тару) після використання    препарату, яка може слугувати доказом у разі з'ясування, що куплена продукція є підробкою;

  • Занизькі ціни та привабливі знижки

При придбанні засобів захисту рослин будьте пильними: уникайте сумнівних угод та вражаючих «знижок», які є першою ознакою фальси­фікату! Купуйте засоби захисту рослин лише у перевірених та надійних постачальників!

  • У    випадку   виникнення  сумнівів    щодо   оригінальності

продукту   телефонуйте   до   компаній-виробників   засобів  захисту  рослин.

Це необхідно для здійснення зворотно­го зв'язку з учасниками ринку, аля опе­ративного інформування та реагування на появу підробок. Мета: забезпечен­ня фермерів та населення справжніми перевіреними пестицидами та уникнення небезпеки, пов'язаної з використанням підробок.

  • Підвищення обізнаності учасників ринку

Компанії-виробники приділяють увагу інформуванню ринку про проблему підробок, ведуть активну роз'яснювальну роботу через ЗМІ, семінари, дні поля, ін­формаційні листи, друковані матеріали тощо. Ведеться робота з підвищення обізнаності учасників ринку (насамперед, аграріїв) з характерними маркувальними ознаками, що відрізняють оригінальні пестициди від фальсифікату.

В зв’язку із зростанням попиту на пестициди, зростає небезпека негативного їх впливу на навколишнє середовище.

В зв’язку з цим, варто нагадати працюючим з засобами захисту рослин про дотримання   правил  особистої гігієни та техніки безпеки при роботі з пестицидами :

1. Під час роботи забороняється їсти, пити, курити.

2. До роботи з пестицидами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні і жінки-годувальниці, а також особи, що мають медичні протипоказання  (різні види хронічних захворювань).

3. Роботи по захисту  рослин необхідно проводити у ранкові  години  до 10  години, і вечірні після  18 години в безвітряну погоду і при температурі повітря вище +10ºС.

4. Для захисту організму від проникнення пестицидів через органи дихання необхідно використовувати  респіратори.

5. Після   роботи  з засобами   захисту  рослин  одяг кожен день витрушувати на відкритому місці і регулярно прати в мильному-содовому  розчині.

6. Забороняється залишати пестициди без охорони. В період проведення робіт тимчасове збереження пестицидів дозволяється у спеціально виділених місцях, при наявності надійного укриття та охорони.

Якщо продовжити по насінню сільськогосподарських культур  то його якість  є однією з основних умов одержання високих урожаїв сільськогосподарських культур.

На які показники варто перевірити посівний матеріал?

Схожість, без сумніву є найбільш важливим показником якості насіння. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин. Енергія проростання насіння характеризує дружність появи нормальних проростків за термін встановлений для кожної культури. Чим вищі показники енергії проростання, тим вища ймовірність одночасної появи сходів.

     Знаючи енергію проростання і схожість та визначивши масу 1000 насінин можна з високою точністю розрахувати норму висіву  і не витратити зайвий посівний матеріал.

Купуючи минулорічний посівний матеріал у виробника насіння або у офіційного дистриб’ютора, він обов’язково має надати Вам документ, в якому вказано, що насіння пройшло пересертифікацію і його посівні якості відповідають стандарту.

Саме тому, готуючись до посівної, необхідно перевіряти не тільки асортимент та кількість насіння у сховищі, але і його якість, оскільки результати, що вказані в сертифікаті також мають свій термін дії. Звертаємо Вашу увагу на те, що визначити лабораторну схожість насіння краще в спеціалізованих установах, так як визначення схожості в домашніх умовах не завжди дає реальний результат, що може призвести до незворотніх негативних наслідків в подальшому. Наприклад, маючи недостовірний показник схожості, можна невірно розрахувати норму висіву і, як результат, будемо мати відмінну від рекомендованої густоту стояння рослин, що в кінцевому результаті призведе до отримання нижчої врожайності.

Перевірити посівні якості насіння можна в ДУ «Івано-Франківська обласна фітосанітарна лабораторія», яка пройшла відповідну акредитацію (м. Івано-Франківськ вул. Горбачевського, 11.  Тел. (0342) 50-64-56).

Дуже важливим заходом профілактики отруєння людей, тварин і особливо бджіл, є законодавча норма, якою передбачено, що  завчасно, але не менше як за 2 доби до проведення кожної хімічної обробки, адміністрація сільгосппідприємств, фермери, одноосібники, дачники та інші зобов’язані сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів.

Упродовж проведення робіт на ділянках, що обробляються,  повинні виставлятись попереджувальні написи.

Провідний спеціаліст
Держпродспоживслужби
в Івано-Франківській області
Дмитро Заячук


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора