Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

УМОВИ ТА ПОРЯДОК НАДАННЯ НЕПОВНОЛІТНІМ ПОВНОЇ ЦИВІЛЬНОЇ ДІЄЗДАТНОСТІ…

Дата: 12.04.2023 10:28
Кількість переглядів: 4571

Фото без опису
НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ: Цивільний кодекс України, Цивільно процесуальний кодекс України, Сімейний кодекс України.

ЩО ТАКЕ ПОВНА ЦИВІЛЬНА ДІЄЗДАТНІСТЬ?

Цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Тобто, це здатність фізичної особи своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання (стаття 30 Цивільного кодексу України).

ПОВНУ цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла ВІСІМНАДЦЯТИ років (повноліття) (частина 1 статті 34 Цивільного кодексу України). НЕПОВНУ дієздатність МАЮТЬ фізичні особи у віці від 14 до 18 років (неповнолітні).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

ПІДСТАВИ НАДАННЯ ПОВНОЇ ЦИВІЛЬНОЇ ДІЄЗДАТНОСТІ:

Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла ШІСТНАДЦЯТИ років і працює за трудовим договором, а також НЕПОВНОЛІТНІЙ особі, яка записана матір’ю або батьком дитини.

НАДАННЯ повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ за заявою заінтересованої ОСОБИ та за письмовою ЗГОДОЮ БАТЬКІВ (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за РІШЕННЯМ СУДУ.

Частиною 2 статті 34 Цивільного кодексу України визначено, що у разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка НЕ ДОСЯГЛА повноліття, вона НАБУВАЄ повної цивільної дієздатності.

Момент набуття повної цивільної дієздатності — РЕЄСТРАЦІЯ ШЛЮБУ. Шлюбний вік для чоловіків і жінок встановлений у вісімнадцять років (частина 1 статті 22 Сімейного кодексу України).

Однак за заявою особи, яка досягла ШІСТНАДЦЯТИ років, за рішенням суду їй може бути надано ПРАВО на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам (частина 2 статті 23 Сімейного кодексу України).

Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла ШІСТНАДЦЯТИ років і яка бажає займатися ПІДПРИЄМНИЦЬКОЮ діяльністю. За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ така особа може бути зареєстрована як підприємець.

У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності З МОМЕНТУ державної реєстрації її як підприємця.

При цьому слід звернути увагу, що відповідність неповнолітньої особи зазначеним вимогам ще не означає, що повна цивільна дієздатність буде надана даній особі. Повна цивільна дієздатність ВИНИКАЄ з моменту ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ уповноваженими на те законом органами.

ЧИ ЗБЕРІГАЄТЬСЯ ПОВНА ЦИВІЛЬНА ДІЄЗДАТНІСТЬ У РАЗІ ПРИПИНЕННЯ ОБСТАВИН, ЯКІ БУЛИ ПІДСТАВАМИ ДЛЯ ЇЇ НАБУТТЯ?

п. 2,3 частини 2 статті 34 Цивільного кодексу України зазначає, що У РАЗІ ПРИПИНЕННЯ шлюбу або ВИЗНАННЯ його недійсним (лише у разі якщо це не пов'язано з протиправною поведінкою неповнолітньої особи), набута неповнолітньою особою повна цивільна дієздатність ЗБЕРІГАЄТЬСЯ.

У частині 5 статті 35 Цивільного кодексу України зазначено, що У РАЗІ ПРИПИНЕННЯ трудового договору, ПРИПИНЕННЯ фізичною особою підприємницької діяльності надана їй повна цивільна дієздатність ЗБЕРІГАЄТЬСЯ.

КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ?

Для надання повної цивільної дієздатності НЕПОВНОЛІТНЯ ОСОБА звертається із заявою до ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ за місцем свого ПРОЖИВАННЯ. Саме по собі укладення трудового договору чи реєстрація підприємницької діяльності не надає повної цивільної дієздатності. Це є ПІДСТАВОЮ для звернення у відповідні органи.

НАДАННЯ повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ лише у разі наявності письмової згоди обох батьків (усиновлювачів) або піклувальника.

ВІДСУТНІСТЬ письмової згоди хоча б одного з батьків (усиновлювачів) створює для неповнолітнього можливість надання повної цивільної дієздатності лише в СУДОВОМУ порядку.

СУДОВИЙ ПОРЯДОК НАДАННЯ ПОВНОЇ ЦИВІЛЬНОЇ ДІЄЗДАТНОСТІ:

Питання про надання неповнолітньому повної цивільної дієздатності розглядаються в безспірному порядку, тобто в порядку окремого провадження (статті 301-304 Цивільного процесуального кодексу України).

У заяві про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності повинні бути викладені дані про те, що неповнолітня особа працює за трудовим договором або є матір’ю чи батьком дитини відповідно до актового запису цивільного стану (стаття 302 Цивільного процесуального кодексу України).

Справи про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності суд розглядає за участю заявника, одного або обох батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а також представників органів опіки та піклування.

УЧАСТЬ представників ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ у розгляді справи є ОБОВ’ЯЗКОВОЮ (стаття 303 Цивільного процесуального кодексу України).

При прийнятті рішення щодо надання неповнолітньому повної цивільної дієздатності суд враховує безліч різноманітних чинників.

Найбільш важливими з них, є такі: 1) психосоціальний критерій та 2) майновий стан неповнолітнього.

Психосоціальний критерій означає фактичну готовність неповнолітнього вступити у повноцінне, «доросле» життя. Суд з’ясовує, чи дозволяє психічний розвиток дитини, її життєвий досвід брати участь у цивільному обороті без допомоги батьків; визначити мотиви такої заяви неповнолітнього; встановити, чи є волевиявлення підлітка вільним та усвідомленим тощо.

Другим досить важливим критерієм для прийняття рішення щодо емансипації неповнолітнього є його майновий стан. Особливо це стосується набуття повної цивільної дієздатності з підстави зайняття неповнолітнім підприємницькою діяльністю.

Так, загальновідомо, що будь-який підприємець несе фінансові ризики, у тому числі ризик щодо відшкодування шкоди, завданої своїми діями або бездіяльністю. А згідно зі статтею 1180 Цивільного кодексу України шкода, завдана неповнолітньою особою після набуття нею повної цивільної дієздатності, відшкодовується даною особою на загальних підставах.

Суд, розглянувши заяву про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності по суті, ухвалює рішення, яким задовольняє або відмовляє у задоволенні вимоги заявника.

Моментом надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності є МОМЕНТ набрання рішенням суду законної сили.

Після набрання законної сили рішення суду про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності надсилається ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ. Це рішення Є ПІДСТАВОЮ для зняття піклування органами опіки і піклування. Повна цивільна дієздатність, надана неповнолітній фізичній особі, яка досягла шістнадцятирічного віку, поширюється на усі цивільні права і обов'язки (стаття 35 Цивільного кодексу України).

Примітка: водночас слід звернути увагу на те, що в окремих, виключних випадках, закон пов'язує набуття деяких цивільних прав та обов'язків з досягненням певного віку, тому навіть надання повної цивільної дієздатності для їх реалізації недостатньо. Наприклад, право на створення фермерського господарства має громадянин, який досяг 18 років ( частина 1 статті 5 Закону України «Про фермерське господарство»).


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора