79-ті роковини геноциду кримськотатарського народу
Починаючи з 1994 року, щороку 18 травня в Україні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу.
З 18 травня 1944 року за наказом Сталіна було розпочато депортацію кримських татар з рідного півострова до Середньої Азії. Близько 200 тисяч людей депортували в залізничних товарних вагонах.
Нелюдський акт депортації призвів до незліченних жертв. Протягом кількох днів цілий народ було позбавлено Батьківщини. В ешелонах смерті, у місцях спецпоселень загинули тисячі безневинних людей. Було знищено цілі родини.
Протягом 12 років кримські татари мали статус «спецпереселенців», що накладав багато обмежень. Їм було заборонено перетинати кордон поселення без письмової згоди спецкомендатури, а тих, хто відвідував родичів у сусідньому селищі, засуджували до 25 років. За офіційними даними, від голоду та хворіб майже половина кримських татар загинула в дорозі чи в місцях вигнання.
З 2015 року українська держава визнає депортацію 1944 року геноцидом кримськотатарського народу.
Нині, з початком повномасштабної агресії росії проти України, виникають нові виклики. Це стосується і новоокупованих територій у Херсонській та Запорізькій областях, куди після початку тимчасової окупації Криму переселилися багато кримських татар. Біль кримськотатарського народу – наш спільний біль. Ми ніколи не забудемо і не пробачимо злочини радянського режиму. Мріємо, що історичну справедливість буде відновлено, що Україна буде вільною і кримськотатарський народ буде повноправно господарювати на своїй історичній території.
Голова Косівської районної
державної адміністрації – начальник
районної військової адміністрації
Наталія КУЧМА