Як доглядати за домашніми улюбленцями в літню пору – поради ветеринара
Поведінка котів і собак зазвичай змінюється у літню пору року, тому, наприклад, зниження апетиту не обов'язково є тривожним сигналом. Якщо ж ви спостерігаєте сукупність нижчезазначених симптомів, необхідно вжити термінових заходів. Серед них:
- уповільнена реакція та млявість, хитка хода;
- відсутність апетиту, спрага;
- зміна забарвлення слизових оболонок – почервоніння чи блідість кон'юнктиви та ясен;
- боязливість людей, прагнення усамітнитися;
- часте дихання; собаки висовують язика; коти можуть намагатися ковтнути повітря;
- прискорене чи нерівномірне серцебиття;
- при сильному перегріві можлива втрата свідомості, судоми, блювота і пронос;
- посиніння язика може свідчити про серцеву чи дихальну недостатність; навіть при незначному підвищенні температури необхідна термінова медична допомога.
Що робити у випадку, коли тварина перегрілася на сонці – радять фахівці Івано-Франківської обласної державної лікарні ветеринарної медицини.
Першим кроком є охолодження тіла. Перенесіть звірятко у прохолодне місце. Увімкніть кондиціонер чи вентилятор для обдуву. Змочіть рушник прохолодною водою та прикладіть у паховій зоні, під верхніми лапами та на лоб. Необхідно змочити шерсть чи накрити тваринку вологою тканиною.
Запропонуйте прохолодну воду. Якщо улюбленець у свідомому стані, але не може пити самостійно, обережно налийте невелику кількість у пащу пластиковим шприцом без голки.
Якщо тваринці зовсім погано, вона втрачає свідомість, присутні блювота чи пронос, необхідно терміново їхати до лікаря для проведення реанімаційних заходів. У такому разі, намагайтеся полегшити стан улюбленця в дорозі, забезпечивши його вологим рушником і водою.
Не застосовуйте традиційні жарознижуючі препарати, механізм їх дії для даної ситуації не підходить. Уникайте використання крижаної води та льоду. Ні в якому разі не варто занурювати улюбленця у холодну воду повністю, різкий перепад температур може викликати спазм судин і погіршити стан. Температуру важливо знижувати поступово, на це знадобиться близько 1-1,5 години. Припиніть охолоджувальні заходи, коли температура тіла досягла 39,5. Далі температура повинна нормалізуватись самостійно.
Наслідки перегріву можуть проявитися навіть через кілька днів. Після покращення стану хвостатого красунчика необхідно звернутися до ветеринара для додаткового обстеження, аби бути певним, що температура стабілізувалася, а органи і мозок функціонують нормально. Лікар допоможе розібратися, що могло спричинити перегрів, чи є якісь фактори ризику, пов’язані зі здоров'ям вашого песика чи котика, на які треба звернути увагу.
Ймовірність перегріву зростає, якщо ви з другом нещодавно переїхали в місце з більш спекотним кліматом. Для адаптації може знадобитися до двох місяців. Підвищена вологість повітря також ускладнює процеси тепловіддачі. У групі ризику собаки й коти з плоскими мордочками, довгою густою шерстю, зовсім юні чи похилого віку, вагітні, тваринки із захворюваннями серцево-судинної та дихальної систем, надмірною вагою.
Намагайтеся бути уважними до свого чотирилапого друга та уникайте його перебування під сонцем чи у жаркому приміщенні. Адже ваш улюбленець бігатиме за м’ячиком навіть у жаркий день, не зможе попросити води чи визволитись із закритого авто.
Коли температура на вулиці перевищує позначку +25, для того щоб уникнути теплового удару потрібно проводити такі заходи:
- вмикайте кондиціонер, але не збільшуйте різницю між внутрішньою та зовнішньою температурою на понад 5 градусів;
- провітрюйте кімнату, але стежте, щоб тварина не знаходилася на протязі;
- не залишайте улюбленця в машині;
- під час активності собаки перегріваються швидше, тож на прогулянку беріть із собою миску та воду, намагайтеся більше перебувати у затінку.
Прислухайтесь до даних порад – і зможете уникнути теплового удару у тварини.