Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

У Яворові працювала Експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини

Дата: 30.07.2023 16:52
Кількість переглядів: 81


Немає у світі багатшого за Косівщину краю: тут живуть унікальні люди, які з діда-прадіда прославляють рідну землю своїми талантами, традиціями та звичаями. Тут у кожному селі живе мистецтво, що вражає своєю автентичністю, самобутністю та оригінальністю.

Неперевершено ткати ліжники та різьбити по дереву добре вміють у Яворові, який по праву називають столицею ліжникарства. Чи не кожне обійстя у селі запрошує гостей помилуватися, а, може, і придбати, якісний і натуральний, зроблений зі справжньої овечої шерсті ліжник різних кольорів, розмаїтих візерунків та орнаментів.

Ліжникарство – це важка і трудомістка праця. Традицію ткати таку необхідну у побуті річ передають від матері до доньки споконвіку. У 2020 році Карпатське ліжникарство заслужено внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, а вже цьогоріч до цього переліку додали і традицію гуцульського художнього дереворізьблення.

Сьогодні, 29 липня 2023 року, до Яворова як осередку ліжникарства та різьбярства із робочим візитом навідалися представники Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України.

Голову Експертної ради Валентину Дем’ян та члена ради Владу Литовченко у поїздці до гуцульського села супроводжували заступник начальника управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної військової адміністрації Мирослава Корнелюк, голова Косівської районної державної адміністрації – начальник районної військової адміністрації Наталія Кучма та Заслужений діяч мистецтв України Марія Гринюк.

Моніторинг щодо стану життєздатності елементів НКС, внесених до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України, розпочали у громадському музеї народного мистецтва Гуцульщини. Тут поважних гостей зустрів директор Регіонального центру народного мистецтва «Гуцульська гражда» Василь Лосюк.

У своєму виступі Василь Лосюк розповів про роботу громади щодо розвитку, популяризації та охорони елементів «Карпатське ліжникарство» та «Традиція гуцульського художнього дереворізьблення», яку активно провадять у регіоні.

Далі моніторингову роботу Експертної ради продовжили у садибах-музеях славних різьбярів Семена та Юрія Корпанюків, відвідали також майстринь-ліжникарок та валило, де піддають валянню виткані вироби.

Валентина Дем’ян та Влада Литовченко залишилися задоволеними життєздатністю елементів НКС. У свою чергу керівник району Наталія Кучма подякувала громаді Яворова за титанічну працю щодо збереження та примноження традицій ліжникарства і різьбярства.

«Окремі слова вдячності хочу висловити Валентині Дем’ян, Владі Литовченко, Мирославі Корнелюк та Марії Гринюк. Два дні, проведені у плідній праці у районі, були продуктивними. Сподіваюся, що за вашої підтримки традицію ліплення виробів із сиру внесуть до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України, а ліжникарство і різьбярство славитимуть Косівщину вже і на світовому рівні», - підсумувала Наталія Кучма.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора