Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Вплив тютюнопаління на серцево-судинну систему

Дата: 05.09.2023 16:36
Кількість переглядів: 115

Фото без опису
Інсульт  і надалі залишається однією з головних причин смерті та інвалідизації серед українців. Проте, інсульт можна профілактувати, вплинувши на основні фактори ризику.

Тютюнопаління – один з основних факторів ризику інсульту, навіть у малих дозах тютюн негативно впливає на ваше здоров’я! Тютюн є другою після артеріальної гіпертонії провідною причиною серцево-судинних захворювань. 
Під впливом тютюнового диму відбувається адгезія, тобто налипання формених елементів крові до стінки судини, це зумовлює утворення тромбів. Якщо тромб утворюється в коронарних судинах чи судинах мозку, це в свою чергу спричиняє розвиток інфаркту/інсульту відповідно.

Негативний вплив на серцево-судинну систему при палінні пов’язаний зі згубним впливом всіх компонентів тютюнового диму, до складу якого входить понад 4 000 хімічних речовин, з яких 250 – фармакологічно активні, токсичні, мутагенні, а понад 50 – канцерогенні. 

Загальновизнано, що вплив факторів тютюнового диму на серцево-судинну систему, в першу чергу, обумовлений роллю нікотину й оксиду вуглецю. 

При впливі нікотину на серцево-судинну систему спостерігається підвищення частоти серцевих скорочень, артеріального тиску, швидкості скорочення міокарда, збільшення споживання міокардом кисню. Підраховано, що серце людини, яка палить, за добу робить на 12 000-15 000 скорочень більше, ніж серце людини, яка не вживає тютюн. Такий посилений режим роботи серця веде до його передчасного «зношування». Після випалювання 2-3 цигарок дрібні кровоносні судини спазмують, цей стан  зберігається 20-30 хвилин. У тих, хто палить 1 пачку цигарок в день, судини постійно перебувають у стані спазму – в результаті порушується нормальна трофіка багатьох тканин організму. Постійний спазм кровоносних судин є істотним чинником розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби.

Оксид вуглецю утворює міцне з’єднання з гемоглобіном, утворюючи карбоксигемоглобін, що призводить до погіршення доставки кисню до тканин і органів – настає кисневе голодування тканин. У курців зі стажем - концентрація карбоксигемоглобіну в крові досягає 7-10%. Це на третину, а то й наполовину зменшує можливості «нормального» гемоглобіну доставки кисню до серцевого м’яза, що в 21 раз підвищує ймовірність появи атеросклеротичних бляшок в кровоносних судинах, головного чинника порушення прохідності судин та як наслідок інфаркту, інсульту.

 

Згідно досліджень :

  • дві п'ятих усіх смертей від інсульту у віці до 65 років пов'язані з курінням
  • куріння подвоює ризик ішемічного інсульту та збільшує ймовірність геморагічного інсульту в 4 рази
  • пасивне куріння підвищує ризик інсульту на 20-30%
  • через п’ять років після відмови від куріння ризик інсульту для колишнього курця майже такий самий, як і для людини, яка не курила все життя.

Дізнатись про дієві методи відмови від куріння можна на сайті https://stopsmoking.org.ua/

Бережіть себе! Турбота про здоров'я - наш вклад у перемогу!

Зав.відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань
Ходан  А.М


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора