4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку
Щорічно 4 лютого громадськість відзначає Всесвітній день боротьби проти раку. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до профілактики раку, раннього виявлення та лікування цього захворювання.
Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності та смертності в усьому світі. В Україні щороку понад 160 тис. жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Злоякісні новоутворення уражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-ти річного віку.
Рак – це загальне позначення більш ніж 100 хвороб, які можуть вражати будь-яку частину організму. Одним з характерних ознак раку є швидке утворення аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних кордонів. Цей процес називається метастазом. Метастази і є основною причиною смерті від раку. Злоякісні клітини, що становлять основу пухлини, є результатом «трансформації» нормальних клітин організму, яке обумовлено зміною їх генетичної інформації, що стається під впливом зовнішніх факторів (канцерогенів) або «випадково» в результаті помилки при розподілі.
Головним захистом від раку є імунна система людини. Чим вищий імунітет, тим менший ризик зловмисності клітин. Зміцнити захисні бар’єри організму можна, дотримуючись загальних принципів здорового способу життя:
- фізична активність;
- збалансована та здорова їжа;
- своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки;
- утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії;
- відмова від шкідливих звичок.
Рак класифікується за стадіями:
- На нульовій стадії пухлина тільки з’явилася, а сусідні тканини не залучені до процесу. Хірургічне лікування гарантує практично повне одужання.
- На першій стадії пухлина локалізована, ще не вросла в навколишні тканини, не залучені лімфовузли та інші органи.
- Друга-третя стадії раку: пухлину називають регіонально поширеною, вже спостерігаються ураження сусідніх тканин, зачеплені лімфовузли. Але онкологічний процес не торкнувся інших органів.
- Четверта стадія: діагностуються метастази в інших органах, хвороба вже торкнулась всього організму. Лікується найскладніше з усіх стадій.
В силу того, що особливістю ракових захворювань є їх малосимптомность і відсутність болю на ранніх стадіях розвитку, необхідно звертати увагу на симптоми, які повинні насторожити при їх появі:
- втрата ваги (без спеціальних заходів для схуднення) більше 5 кг за відносно короткий проміжок часу;
- хрипота і кашель. Характерні для цього кашлю риси – тривалість і інтенсивність, а також те, що кашель проявляється в усі пори року;
- подовгу не зникають гематоми (більше 3-х тижнів);
- зміни в травленні– безпричинні зміни роботи кишківника, зміна смаків в їжі;
- зміни кількості та якості сечовипускання – присутність крові в сечі, поява частого сечовипускання, біль і різі при сечовипусканні, утруднене сечовипускання;
- проблема з ковтанням навіть слини, відчуття «грудки в горлі»;
- кров, яку людина раптово виявляє в сечі, в калі, блювотних масах, в слизу, яку людина викашлює – це серйозні симптоми;
- шкіра. Якщо родимка або родима пляма стали набагато яскравішими, почали збільшуватися в розмірі, тверднуть, на шкірі з’явилися нарости, плями;
- виразка в порожнині рота, що не загоюється протягом 3-х тижнів;
- біль, що не проходить в незалежності від її локалізації;
- підвищена температура тіла 37-37,2 °С тривалий час.
У разі виникнення одного з тривожних симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря для професійного обстеження!
Проходження регулярних медичних оглядів та скринінгових обстежень, уважне ставлення до власного здоров’я є критично важливим та суттєво підвищує шанс на одужання.
Рак – це хвороба, з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати!
Рак – це не вирок!