Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Вибираємо саджанці плодово-ягідних культур

Дата: 26.03.2024 13:12
Кількість переглядів: 73

Фото без опису
Всі ми знаємо що майбутній урожай цілковито залежить від якісного посадкового матеріалу, і якщо ви вирішили купити саджанці плодових дерев або кущів, то зробити це потрібно вміло. Адже дуже часто буває так, що покупець не має ніякого уявлення про те, що він збирається купити.

Саджанці плодово-ягідних культур можна придбати у розсадниках, садових центрах, на ринках, у випадкових продавців, які ведуть  сезонну торгівлю вздовж доріг. Найчастіше буває так, що саджанці, придбані вздовж доріг і на сезонних ринках, виявляються не того сорту. 
Тому управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в області рекомендує купувати садивний матеріал відомих торговельних марок, що добре зарекомендували себе, або за рекомендацією досвідчених садівників. 
Не “купуйтеся” на барвисту упаковку, також вас повинна насторожити реклама імпортних саджанців, адже вони можуть бути непридатними для вирощування у місцевих умовах і, крім того, виникає питання яким чином вони попали на територію України у такій малій кількості ( зазвичай їх завозять по кілька тисяч штук одного найменування ). 
         У продавця має бути карантинний сертифікат на саджанці, привезені з іншої області чи країни, що підтверджує відсутність хвороб у даної партії саджанців.
 Купуючи саджанці, ви повинні вміти їх вибирати. Багато хто вважає, що чим більший саджанець тим краще. Це поширена помилка. Дерева трилітки приживаються важче і ростуть набагато повільніше. Чим молодший саджанець, тим легше він приживається і краще буде рости. Оптимальним варіантом для садівника будуть дворічні деревця, які найкраще відчувають себе після посадки.
Вибираючи саджанець, потрібно уважно оглянути кореневу систему. Коріння має рости у всі боки, не мати пошкоджень, наростів, вузлів, мати світле забарвлення, бути трохи вологим. Якщо коріння сухе, завітряне, то найімовірніше що саджанець не приживеться. На саджанці не повинно бути листя, кора на стовбурі не повинна бути зморшкуватою або зів’ялою. Якщо злегка дряпнути кору на 2-3 см вище кореневої шийки, то наступний під корою шар у здорового саджанця буде свіжого зеленого кольору.
Купуючи саджанці із закритою кореневою системою ( контейнерні ) треба ( з дозволу продавця ) обережно зняти контейнер, або оглянути коріння, що стирчить з отворів у дні, пошкрябати їхню поверхню. Деревина живого коріння чисто-біла, підсушених і хворих - жовтувато-сіра, мертвих - коричнева або сіра.
Отже, при купівлі саджанців рекомендуємо звернути уваги на такі поради:
- не купуйте саджанці з рук;
- кожна партія саджанців для реалізації має супроводжуватися сертифікатом на садивний матеріал ( документ, що засвідчує походження, сортові та товарні якості):
- не купуйте спонтанно, подивіться довідкову літературу, порадьтеся з досвідченим садівником; 
- саджанець має бути позначений етикеткою з назвою сорту. Дозволяється реалізація садивного матеріалу тільки тих сортів, котрі занесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні
- навіть однолітній саджанець плодових повинен мати стандартний розмір не нижче 120 см від кореневої шийки, а кісточкових = не нижче 130 см:
- бажано, щоб бічні гілки плодових культур були рівномірно розподілені у різні боки;
- якщо, купуючи саджанці, ви опиняєтеся перед дилемою: потужний стовбур і маленький корінь або тонкий стовбур і потужний корінь – віддайте перевагу другому варіанту;
- у саджанців малини навесні нижче кореневої шийки повинні пробудитися бруньки, що утворюють пагони заміщення;
- навесні бруньки зони розгалуження саджанців повинні бути непошкоджені під час транспортування.

Державний інспектор
Держпродспоживслужби
в Івано-Франківській області
Заячук Д.Д.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора