Профілактика серцево-судинних захворювань
Серцево-судинні захворювання на фоні порушення кровообігу - головна причина смертності українців. Вікові зміни органів і тканин, обмінні порушення призводять до гіпертонії, гіпертрофії міокарду, інфарктам, інсультам, серцевої недостатності, атеросклерозу судин та іншого.
Через погіршення кровотоку знижується працездатність, пам'ять, інтелект, зір, слух, переносимість навантажень. Через інфаркти та інсульти ідуть з життя чи стають інвалідами молоді люди на вершині кар'єри, чи коли вони досягли бажаного соціального статусу.
До основних факторів виникнення і перебігу серцево-судинних захворювань належать: підвищений артеріальний тиск, порушений ліпідний обмін, надмірна маса тіла, нездоровий спосіб життя (тютюнопаління, нездорове харчування, підвищений рівень глюкози в крові, зловживання алкоголем, низька фізична активність), а також фактори оточуючого середовища (психоемоційні навантаження, шкідливе довкілля на виробництві та в побуті).
Деякі дослідження свідчать, що ризик серцевих захворювань є більшим серед груп осіб, які мають більш, ніж один із цих факторів ризику (наприклад, серед курців, що мало рухаються).
Профілактика серцево-судинних захворювань базується на послабленні або припиненні чинників ризику їхнього розвитку. Вона включає в себе:
- інформування широких верств населення про фактори ризику й можливості їхнього усунення
- виявлення осіб з підвищеним ризиком розвитку ССЗ і проведення серед них профілактичних заходів
- контроль тиску та рівня глюкози у крові
- фізична активність. Бажано більше рухатися, гуляти на свіжому повітрі, займатися спортом
- правильне харчування. Бажано віддавати перевагу овочам, фруктам, злакам, бобовим, горіхам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби. При цьому споживання жирів, масла, солодощів, алкоголю слід максимально скоротити
- здоровий спосіб життя. Відмова від куріння та алкоголю
- стресостійкість. Бажано уникати стресів та вчитися справлятися з ними
- регулярний медогляд. Регулярно відвідуйте свого терапевта чи сімейного лікаря, з яким підписали декларацію, та вчасно проходьте профілактичні скринінги. Усі послуги, які надає лікар первинної медичної допомоги, на 100% гарантовано є безоплатними для пацієнта й оплачуються з державного бюджету.
Достатньо корисним є тренування м’язової і серцево-судинної системи за допомогою лазень і саун, холодових і контрастних процедур. Різка зміна
температури з дуже високої на дуже низьку (купання в снігу, в басейні
або в ополонці після лазні) спочатку розширює, а потім звужує судини. Проте для більшої ефективності треба починати такі процедури з раннього
дитинства.
У більшості випадків хворобам серця можна запобігти. Бережіть себе та своє серце.
Лікар з загальної гігієни Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Володимир БОВИЧ