Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Профілактика вживання психоактивних речовин (ПАР)

Дата: 04.11.2024 16:43
Кількість переглядів: 163

Фото без опису
Психоактивні речовини (ПАР) – це речовини, які при вживанні або введенні в організм впливають на роботу мозку і змінюють такі психічні процеси як сприйняття, свідомість, мислення, настрій або емоційний стан. Прикладами ПАР є алкоголь, кофеїн, нікотин, марихуана, нелегальні наркотики (ЛСД, амфетамін тощо) та деякі знеболювальні препарати. У звіті ВООЗ зазначено, що 2,6 млн. смертей на рік пов’язані з вживанням алкоголю, що становить 4,7% від загальної кількості смертей. 600 тис. летальних випадків на рік реєструються через вживання психоактивних речовин. В Україні у 2020 році на кожен один мільйон населення віком від 15 до 64 років понад 20 летальних випадків припадало на вживання психоактивних речовин та отруєння ними, близько 350 тис. осіб вживають наркотики ін’єкційним шляхом.

За даними дослідження в рамках міжнародного проєкту ESPAD-2019 «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин» в Україні, частина підлітків, які вживали хоча б один раз в житті будь-які наркотичні речовини, становить 18%, з них майже 9% - марихуану, понад 9% - вдихали інгалянти (аерозолі, випари клею тощо) з метою викликати сп’яніння чи інші психоактивні ефекти.

Аналіз ситуації на ринках заборонених наркотиків в Україні показує, що найбільшу частину нелегального ринку наркотиків традиційно складає канабіс.

Мозок активно формується до 25-27 років. Вплив наркотичних речовин під час цього критичного періоду розвитку може викликати суттєві та довготривалі зміни. Якщо у молодої людини розвивається залежність від психоактивних речовин, це може змінити мозкові структури, відповідальні за мотивацію, контроль і винагороду, пам’ять, змушуючи людину шукати речовину навіть на тлі негативних наслідків. 

Споживання алкоголю в незначній кількості несе певні ризики і може завдати шкоди. Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин  — це хронічне рецидивуюче захворювання, що характеризується постійним пошуком та непереборним або важко контрольованим  бажанням вживати наркотичні речовини,  не дивлячись на несприятливі соціально-медичні наслідки  та потребує лікування.

Ознаки, що можуть свідчити про потребу у додатковій підтримці або увазі до психічного стану людини, можуть включати: 

- зміни в поведінці та настрої (людина стає більш замкнутою, демонструє втому, пригніченість або дратівливість). 

- фізичні та емоційні прояви без очевидних причин (виражені зміни у зовнішньому вигляді, зниження енергії, раптові коливання настрою, які не мають видимих обґрунтувань). 

- зміна у звичних звичках і ритуалах (коливання апетиту або сну, відмова від діяльності, яка раніше приносила задоволення). 

Електронні посилання на інформаційно-просвітницькі матеріали щодо профілактики вживання серед молоді психоактивних речовин (ПАР):

  1. https://phcorgua-

my.sharepoint.com/:w:/g/personal/o_bidovanets_phc_org_ua/Efz0DTSM5CROsql

tFum7Og0B-IIodbDi61yCGo6BsgBSjA?e=IRgdhN  ;

  1. https://www.youtube.com/watch?v=2-8IqQu_J_g .

Основні завдання профілактики , на які варто звернути увагу:

  • Підтримка та розуміння замість осуду 

Не засуджуйте людину, яка може бути втягнута у вживання речовин. Підтримайте її, показуючи готовність допомогти та зрозуміти. Відкрите спілкування без осуду може бути першим кроком до отримання допомоги. 

  • Вчасна допомога важлива 

Якщо ви помітили ознаки вживання алкоголю, наркотиків чи тютюну у вашої дитини або молодої людини, не чекайте. Раннє втручання може зупинити розвиток залежності та покращити прогноз на майбутнє. 

  • Освіта та поінформованість 

Дайте молоді знання про наслідки вживання психоактивних речовин. Освіченість є ключем до запобігання, адже розуміння ризиків допомагає формувати причинно-наслідкові зв’язки і робити правильний вибір. 

  • Формування здорових звичок 

Підкресліть важливість здорового способу життя як альтернативи вживанню шкідливих речовин. Залучайте молодь до спорту, творчих занять та соціальної активності. 

  • Підтримка довіри та спілкування в родині 

Батькам варто створити атмосферу довіри вдома, де молоді люди можуть вільно говорити про свої почуття, труднощі та питання, що їх турбують. Важливо спонукати до відкритого діалогу про складні теми, включно з вживанням речовин. 

  • Звернення за професійною допомогою 

Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина або близька людина потребує допомоги, не зволікайте звертатися до фахівців – лікарів, психологів, наркологів. 

  • Спільна робота спеціалістів і батьків 

Спеціалісти (сімейні лікарі, психологи, вчителі) можуть допомагати батькам вчасно виявляти ризиковану поведінку та працювати разом над плануванням ефективних стратегій підтримки молоді.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора