"Перлини сакральної архітектури Гуцульщини. Косівщина": у Косові презентували книгу о. Ореста Смицнюка
36 церков Косівщини описав у своїй монументальній книзі священнослужитель Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ о. Орест Смицнюк.
У книзі душпастира "Перлини сакральної архітектури Гуцульщини. Косівщина" йдеться про святині двох греко-католицьких деканатів Косівського та Березівського, а також чотирнадцять храмів Української Православної Церкви: тут автор ґрунтовно, від фундаменту до надбанного хреста, змальовує гуцульську дерев'яну церкву, з увагою до найменшої деталі розповідає про ікони, іконостас, інтер'єр та архітектурні особливості Дому Господнього.
З благословіння світлої пам’яті єпископа колишньої Коломийсько-Чернівецької єпархії Миколая Сімкайла роки дослідницької праці у сфері сакрального краєзнавства Гуцульщини для автора вилилися на сторінках двотомного видання про унікальну й самобутню гуцульську школу церковної архітектури - "Перлини сакральної архітектури Гуцульщини. Яремчанщина" (2018) та " Перлини сакральної архітектури Гуцульщини. Косівщина" (2024).
Другий том своєї книги про святині на Косівщині священник і публіцист о. Орест Смицнюк презентував вчора, 17 листопада 2024 року, у Будинку культури та дозвілля Косівської міської ради.
Презентацію відвідало чимало запрошених гостей: Високопреосвященний Владика Юліан Архієпископ Коломийський і Косівський, Преосвященний Владика Петро Голіней єпископ-помічник Коломийської єпархії УГКЦ, духовенство Косівщини, депутат обласної ради Мирослава Корнелюк, в.о. голови Косівської районної військової адміністрації Василь Жмендак, голова Верховинської районної військової адміністрації Василь Бровчук, голова Верховинської районної ради Юрій Філипчук, Косівський міський голова Юрій Плосконос, відомі митці та мистецтвознавці району, небайдужі краяни.
Захід розпочали вітальними виступами читців Артема Ловягіна та Ігоря Маковійчука, скрипальки Ірина Баранюк і солістки Будинку культури та дозвілля Косівської міської ради Тетяни Бойчук.
Зустріч благословили високопреосвященні отці.
"Церква - це острів, де кожна людина знаходить те, що шукає: мир, спокій, промінь надії, силу, розраду та спасіння. Сьогодні ми є свідками виходу у світ книги, яка розповідає про феномен сакрального мистецтва Гуцульщини, у якому дерев'яна церква Косівщини, як колоритна цеглина, посідає своє чільне місце", - зазначив у своєму вітальному слові Його Високопреосвященство Юліан.
Владика Петро Голіней у своєму виступі подякував автору книги за історичне дослідження сакрального мистецтва стародавніх храмів Косівщини, за збереження сакральних цінностей наших дідів-прадідів для майбутніх поколінь українців.
"Гуцульська церква - святиня у віках та для віків", - поділився своїми відчуттями єпископ-помічник Коломийської єпархії УГКЦ Петро Голіней.
Вечір-презентацію книги про духовні святині Косівщини вів депутат обласної ради, професор Дмитро Дзвінчук та автор книги о. Орест Смицнюк, який щиро ділився із присутніми досвідом своїх напрацювань щодо сакрального архітектурного мистецтва регіону.
Слід додати, що книгу "Перлини сакральної архітектури Гуцульщини. Косівщина" схвально оцінили багато провідних науковців сьогодення.
Старша наукова співробітниця Львівського національного музею ім. Андрея Шептицького Олеся Семчишин-Гузнер написала: "Автор має вироблену схему систематизації зібраної інформації, свій стиль, манеру викладу матеріалу, які є легкими для сприйняття читачем. Переконана, що кожен парафіянин після прочитання книги стане уважніше, усвідомленіше й турботливіше ставитися до святині...