Булінг як вид насильства
Однією з форм психологічного/фізичного насильства в дитячому і підлітковому середовищі є булінг. Кінцевою метою булінгу є встановлення влади одного з членів групи над іншим, який є слабшим.
В засобах масової інформації наразі активно розповсюджуються інформація про конфлікт між неповнолітніми у м. Біла Церква Білоцерківського району Київської області. Працівники поліції Київщини розслідують факт побиття дванадцятирічної дівчини.
До поліції звернулася матір малолітньої, повідомивши про побиття її доньки підлітками. Правоохоронцями встановлено, що тілесні ушкодження завдали троє неповнолітніх: ровесниця постраждалої, п’ятнадцятирічний та шістнадцятирічний хлопці. У ході перевірки виявлено відео, на якому зафіксовано даний інцидент.
Жорстоке поводження з дитиною - це будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною, зокрема домашнього насильства, насильства за ознакою статі, булінгу (цькування), мобінгу (цькування), а також будь-які незаконні угоди стосовно другої дитини, зокрема вербування, переміщення, переховування, передача або одержання дитини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану дитини (стаття 1 Закону України «Про охорону дитинства» (далі – Закон № 2402-III).
Відповідно до статті 10 Закону № 2402-III кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім’ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.
Ми не маємо права допускати таких ганебних випадків, проявів насилля в своєму середовищі і мовчати, коли стаємо їх свідками. Повага до іншої людини/дитини, до її гідності, має прищеплюватися батьками в сім’ї, виховуватися в закладах освіти і дотримуватися на робочих місцях.
В ситуації булінгу можна звернутися:
Дитяча лінія - 116111 або 0800500225 (з 12.00 до 16.00)
Гаряча телефонна лінія щодо булінгу – 116000
Гаряча лінія з питань запобігання насильству - 116123 або 0800500335
Уповноважений Верховної Ради з прав людини – 0800501720
Уповноважений Президента України з прав дитини – 0442557675
Центр надання безоплатної правової допомоги – 0800213103
Національна поліція України – 102
На «гарячій лінії» можна отримати інформаційні, психологічні та правові консультації щодо протидії жорстокому поводженню з дітьми, експлуатації дітей і захисту їх прав та інтересів.