Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Як зменшити ризик ожиріння в дитини ?

Дата: 07.02.2025 14:50
Кількість переглядів: 45

Фото без опису
Дитячим ожирінням називається хронічна форма порушення обміну речовин у дітей. Цей стан супроводжується накопиченням в організмі зайвої жирової тканини.

Одним з найбільш вірогідних факторів ризику є спадковість – так званий сімейний синдром. При наявності ожиріння в обох батьків ймовірність його виникнення у дитини перевищує 80%.

     Основні фактори ризику розвитку ожиріння — це нездорове харчування та малорухливість. 

Викликати ожиріння можуть:

  • неправильний режим активності та відпочинку;
  • малорухливий спосіб життя;
  • раннє статеве дозрівання;
  • неповноцінне та незбалансоване харчування з переважанням вуглеводів та жирів;
  • стреси.
  • порушення обміну речовин;
  • хромосомні та генетичні синдроми.
     

В Україні відбулась презентація результатів першого дослідження поширеності надлишкової маси тіла  та ожиріння серед дітей молодшого шкільного віку, яке проводилося на замовлення Міністерства охорони здоровʼя, за координації Центру громадського здоровʼя. Дослідження проводилося серед учнів 1-2 класів, їхніх батьків та представників закладів освіти в усіх регіонах України, крім окупованих територій та зон активних бойових дій. Загалом було опитано 3557 дітей та 3601 батьків у 187 школах у 20 регіонах України. Згідно з результатами дослідження, серед дітей 6-8 років надлишкова маса тіла спостерігається у 22,96%, з них 9,13% мають ожиріння, а 2,63% — важке ожиріння. При цьому хлопчики більш схильні до проблем з вагою: показники надлишкової маси тіла у них сягають 25,24% проти 20,72% у дівчат.

У ході дослідження стало відомо, що лише 26 % дітей перебували виключно на грудному вигодовуванні у перші шість місяців життя, як це рекомендує ВООЗ. Кожна шоста дитина перебувала на грудному вигодовуванні менше місяця, а кожна одинадцята — взагалі не отримувала грудного молока. 

Важливою частиною профілактики дитячого ожиріння є регулярна демонстрація батьками правильних харчових звичок, залучення дитини до процесу приготування корисної їжі.

     Попередження ожиріння серед дітей засновано на розумінні батьками важливості збалансованого раціонального харчування в дитячому віці, дотримання рекомендованої норми МОЗ — щодня їсти фрукти та овочі; правильна організація режиму дня дитини з обов’язковими прогулянками на свіжому повітрі.

Батьки повинні розуміти, що не можна годувати дітей фаст-фудом та великою кількістю солодкого. Варто задуматися про спортивний або танцювальний гурток для дитини.

Для вирішення проблеми необхідно впровадити комплексний підхід, який включатиме покращення доступу до здорового харчування в школах, збільшення фізичної активності дітей, обмеження часу використання електронних пристроїв, просвітницьку роботу серед батьків та дітей.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора