Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Зростає захворювання на кір

Дата: 11.02.2025 10:42
Кількість переглядів: 59

Фото без опису
Питання кору залишається для України актуальним. У минулому році захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: за 11 місяців зареєстровано 333 випадки захворювання проти 55 випадків за аналогічний період 2023 року. Протягом 2024 року на території України реєструвалися спалахи захворювання на кір, які не дають нам забути про це інфекційне захворювання.

Завезеними з інших країн вважаються 19 випадків кору в 2024 році - їх зареєстрували у мандрівників, які прибували з Румунії, Німеччини, Великої Британії.

З січня 2025 року реєструються спалахи кору серед жителів сусідньої  Чернівецької області, в епідпроцес було залучено понад 120 осіб, зареєстровано 1 летальний випадок - 10-річна дитина, яка була не вакцинована.

Основна причина виникнення спалахів кору - низький рівень охоплення  населення щепленнями (для стабільної епідситуації рівень виконання щеплень  повинен бути не менше 95%).

КОМУ ПОТРІБНО РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ

Якщо Вашій дитині виповнилось 12 місяців, їй потрібно зробити щеплення КПК. Якщо щеплення пропустили, його потрібно зробити пізніше. У віці 6 років потрібно отримати другу дозу КПК. Якщо не було першої, то треба зробити два щеплення з інтервалом у місяць.

Якщо у дорослого є сумніви, чи був він вакцинований проти кору або чи хворів, то варто зробити щеплення. Зазвичай схема імунізації дорослих передбачає введення двох доз вакцини КПК із мінімальним інтервалом у 28 днів.

Аналізуючи дані щодо охоплення щепленнями проти кору в 2024 році по району слід відмітити низький рівень охоплення щепленнями проти кору - в 1  рік 90,5% та в 6 років - 84%.

З кожним роком на території району збільшується кількість дітей, які не  отримали захист від кору шляхом вакцинації. Отже, ймовірність виникнення на  території Косівського району спалаху кору ВИСОКА.

Наразі ситуація із захворюваністю на кір в Косівському районі стабільна. Але треба пам’ятати, що спалахи кору в Україні циклічні й відбуваються в середньому кожні п'ять років. Попередній спалах був у 2017-2019 роках.

Так,  в 2017 році в Косівському районі захворіло на кір 154 осіб, з них 120 дітей;

у 2018 році захворіло 320 осіб, з них 211 дітей до 18 років;

у 2019 році захворіло 147 осіб, з них 116 дітей;

у 2020 році - 2 випадки, з них 2 дітей.

Кір - надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом: під час чхання, кашлю або розмови. Збудник хвороби - вірус роду Morbillivirus, здатний жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.  Статистично, дев’ять із десяти невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Перші симптоми кору схожі на прояви звичайного гострого респіраторного захворювання: підвищення температури тіла; нежить; біль у горлі; кон’юнктивіт та диспептичні розлади; іноді може з’являтися світлобоязнь.

Стадії перебігу кору та можливі ускладнення

Спочатку самопочуття погіршується, знижується апетит, з’являється слабкість. Основні ознаки захворювання частіше проявляються на третій-четвертий день після інфікування, наростають поступово та характеризуються появою висипань. Стадія висипань триває до трьох днів і супроводжується посиленням катаральних проявів (кашель, нежить) та збереженням лихоманки. Наступний період триває півтора - два тижні і характеризується стиханням симптоматики та згасанням висипань - вони видозмінюються, починається лущення шкіри.

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних наслідків - пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (енцефаліту), інвалідності та смерті. Особливо небезпечна недуга для дітей віком до п'яти років.

Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист - вакцинація.

Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини!

Завідувач відділом епідеміологічного нагляду
та профілактики  інфекційних хвороб
Людмила ГАВРОНСЬКА


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора