Оперативна інформація щодо захворюваності на грип, ГРВІ і COVID-19 по Косівському районі за дев’ятий тиждень 2025 року
Згідно щотижневого моніторингу захворювання га грип, ГРВІ та COVID-19 серед населення по Косівському районі за підсумками 9–го тижня (з 24.02.2025 по 02.03.2025) захворіло всього 323 особи проти 456 осіб за попередній тиждень – у структурі питома вага дітей віком до 17 років склала 58,2 % - 188 осіб проти 290 захворівших дітей попереднього тижня. Серед дорослого населення відсоток захворілих - 41,8 %. Інтенсивний показник становить 379,7 на 100 тис. населення, що на 10,8 % нижче обласного епідемічного порогу.
Розподіл по вікових групах: 0-4 роки – 9,9 % ; 5-14 років - 39,0 %; 15-17 років – 9,6 %; 18-29 років – 12,1 %; 30-64 років –24.1 % і 65 і старші – 5,3 %. Госпіталізовано всього 24 особи, з них – 12 дітей, у порівнянні з попереднім тижнем - госпіталізовано 313осіб, з них 16 дітей; Від початку сезону проти грипу вакциновано 246 осіб.
Ріст/ зниження захворюваності в порівнянні з попереднім тижнем по Косівському районі - зниження на 31,1 %.
Питання грипу, ГРВІ, Covid-19 стають однією з центральних тем під час епід.сезону. Водночас, далеко не завжди люди розуміють різницю між видами застудних хвороб, в результаті чого можуть неправильно зрозуміти їх симптоми, чи займатися непотрібним самолікуванням.
Що таке ГРВІ?
Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) – одне з найпоширеніших вірусних захворювань серед дорослих і дітей. Головним чином вражає верхні дихальні шляхи – ніс, горло і бронхи, а також рідше легені. Захворювання зазвичай триває близько тижня. Характеризується раптовим виникненням високої температури, міалгії, головного болю і важкого нездужання, кашлю, ангіни і нежиті. Джерелом зараження ГРВІ є хвора людина.
Повітряно-крапельний шлях зараження. Вірус при чханні або кашлі хворої людини потрапляє в повітря, потім при диханні осідає на слизових шляхах здорової людини. Збудники починають активно розмножуватися і з’являються перші симптоми захворювання.
Симптоми ГРВІ.
Виразність симптомів і перебіг захворювання залежить від імунітету конкретної людини. Чим слабша імунна система, тим важче переноситься хвороба.
Симптоми ГРВІ : першіння в горлі;тече з носа;сльозоточивість очей;часте чхання,загальна слабкість;біль в горлі; закладеність носа;підвищення температури тіла;кашель;біль в м’язах.
COVID-19 – це новий вірус, пов’язаний із тим же сімейством вірусів, що і гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) та деякі типи звичайної застуди.
Як поширюється COVID-19?
Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, зокрема, через кашель і чхання, а також торкання поверхонь, забруднених вірусом. COVID-19 може жити на поверхнях протягом декількох годин.
Які симптоми коронавірусу?
Симптоми можуть включати підвищення температури, кашель і задишку. У більш важких випадках інфекція може викликати пневмонію або утруднення дихання. У деяких випадках захворювання може бути смертельним. Ці симптоми схожі на грип або звичайну застуду, які зустрічаються набагато частіше, ніж COVID-19. Ось чому для підтвердження інфікування людини COVID-19 необхідно провести тестування. Важливо пам’ятати, що ключові заходи профілактики однакові: часте миття рук та кашлевий етикет (прикривайте рот та ніс при кашлі чи чханні зігнутим ліктем або серветкою, а потім викидайте серветку у смітник, що закривається кришкою). Найдієвіша профілактика COVID-19 — щорічна вакцинація, зокрема для людей з груп ризику.
Що таке Грип?
Характеризується сильною слабкістю і інтоксикацією. З’являється біль у м’язах і суглобах, температура тіла може піднятися до 40 С. Часто виникає головний біль. Через добу від початку захворювання з’являється кашель, нежить. Грип — це високоінфекційне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Грип має симптоми, подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але набагато небезпечніший. За перших симптомів звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.
Клінічні ознаки грипу: раптовий початок; головний біль; ломота у м’язах і суглобах; біль у горлі; підвищення температури тіла до 38 °С і більше; кашель; в окремих випадках — блювота і пронос.
Як можна заразитися вірусом грипу:
Вірус грипу передається повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), внаслідок тісного контакту (перебування на відстані близько 2 м).
Ускладнення грипу:
Найчастіше це пневмонія, що інколи може за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Також нерідко розвивається серцева недостатність.
Як попередити зараження грипом:
уникайте контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
обмежте відвідування місць великого скупчення людей;
часто провітрюйте приміщення;
часто мийте руки з милом;
не торкайтеся очей, носа, рота немитими руками;
уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань;
прикривайте ніс і рот під час чхання або кашлю одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.
Найкраща профілактика грипу — це щорічна вакцинація.
Щорічна вакцинація від грипу — це найкращий спосіб:
зменшити ризик захворіти на грип;
зменшити ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.
Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
Найкращий час для щеплення — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби.
Основні групи ризику:
Медичні працівники, які мають більший ризик захворіти на грип через особливості професії. Ми закликаємо їх захистити себе і своїх пацієнтів та зробити щеплення від грипу.
Вагітні, яким варто пам’ятати, що грип може мати серйозні наслідки під час вагітності. Натомість вакцинація проти сезонного грипу безпечна на всіх етапах вагітності.
Літні люди — імунітет із віком послаблюється і стає менш ефективним у боротьбі із грипом, який може мати серйозні наслідки, коли вам за 65.
Люди із хронічними захворюваннями, яким слід пам’ятати, що за наявності хронічних недуг ризик ускладнень грипу значно підвищується, тому важливо захистити себе.
Бережіть себе та рідних. Будьте здоровими.