Косівська районна державна адміністрація
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Всесвітній тиждень імунізації 2025: Вакцини рятують життя!

Дата: 22.04.2025 14:38
Кількість переглядів: 105

Фото без опису
Щороку в останню неділю квітня в Україні, як і у всьому Європейському регіоні ВООЗ відзначається Європейський тиждень імунізації (EIW). Метою цього широкомасштабного заходу є підвищення серед громадськості розуміння важливості вакцинації для попередження небезпечних захворювань та збереження життя. В 2025 році в Україні відзначається Європейський тиждень імунізації під національним гаслом: «Вакцинація рятує життя. Подбайте про себе та рідних — зробіть щеплення».

Тиждень імунізації нагадує нам про те, що імунізація має величезне значення для профілактики захворювань і захисту життя. В умовах воєнного стану імунізація — чи не найбільш ефективний метод убезпечити себе та своїх дітей від тяжких захворювань і їхніх наслідків. Здоров’я українців залишається найважливішим пріоритетом країни, і дотримання Календаря щеплень тому не виняток. Масове та регулярне проведення вакцинації – це ефективний засіб контролю над керованими інфекціями як в національному, так і в глобальному масштабах.

    З нагоди Українського тижня імунізації, що наближається, ми  підготували для вас 10 фактів про 10 захворювань, вакцинація проти яких входить до Національного календаря щеплень України. Прочитайте та переконайтеся, що вакцинація проти них справді життєво необхідна, та якнайшвидше надолужте пропущені вами щеплення. Адже в умовах повномасштабної війни російського агресора проти нашої держави маємо з особливою увагою ставитися до нашого здоров’я. 

     Гепатит В — це небезпечна для життя інфекція печінки. Можливі наслідки гепатиту В – хронічна хвороба печінки та смерть від цирозу печінки та раку печінки. Хронічні інфекції розвиваються у 80%-90% дітей грудного віку, інфікованих гепатитом В протягом першого року життя, і у 30%-50% дітей, інфікованих гепатитом В до досягнення 6 років. 

     Туберкульоз може призводити до серйозних наслідків включно з летальними випадками. Шанси такого розвитку подій високі у випадку, коли дитина першого року життя захворіває на туберкульозний менінгіт чи міліарний туберкульоз. Саме проти цих смертельно небезпечних форм туберкульозу дітей і захищає вакцина БЦЖ.

   Кашлюк іноді називають “стоденним кашлем”. Найбільш небезпечним це захворювання є для дітей першого року життя: більше половини захворілих малюків потребуватимуть госпіталізації, 1 з 4 захворілих матиме пневмонію,  3 з 5 матимуть апное (уповільнення або припинення дихання), а кожен 100-й захворілий помре навіть за наявності кваліфікованої медичної допомоги. 

    Підступність такого інфекційного захворювання, як дифтерія, в тому, що вона може передаватись не лише від хворої людини, а й від носія збудника. В останньому випадку носій не має симптомів, але від нього можливо заразитися. Підступна дифтерія також тим, що її початок може бути дуже схожим на звичайну “застуду”, через яку пацієнт може й не звернутись за медичною допомогою. Специфічним симптомом дифтерії є поява плівок сірого кольору. Токсин, який виділяє бактерія, руйнує здорові тканини. Протягом кількох днів мертва тканина утворює товсте сіре покриття, найчастіше в горлі. Але плівки можуть покривати і інші ділянки тіла: ніс, око, піхву і шкіру. Можуть вистилати і невидимі для ока ділянки: трахею, серце (що призводить до такого ускладнення хвороби як дифтерійний міокардит). Навіть при лікуванні близько 1 із 10 пацієнтів з дифтерією гинуть. 

    Правець має одну суттєву відмінність від інших вакциноконтрольованих інфекцій. Він не передається від людини до людини, але може десь чатувати на кожного. Інфікуватися можна навіть через незначну травму. Чим сильніше забруднено рану, тим коротший інкубаційний період і тим гірший прогноз для пацієнта. До ускладнень правця належать: Мимовільне скорочення голосових зв’язок; Переломи кісток під напругою власних м’язів; Закупорка легеневої артерії або однієї з її гілок через згусток крові, що прийшов з інших місць в організмі по судинах (емболія легеневої артерії); Пневмонія, легенева інфекція; Дихальні порушення, що можуть призвести до смерті (1 -2 з 10 випадків призводять до летального випадку). Смерть, як правило, настає в результаті спазму дихальних м’язів і паралічу серцевого м’яза.

    Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень поліомієліту. Близько 5% хворих помирають, в основному, від порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються такі деформації хребта і кінцівок, які інвалідизують людину на все життя. Специфічного лікування поліомієліту не існує.

     Хіб-інфекція – це група захворювань, викликана бактерією Hib (Haemophilus influenzae типу b), також відомою як гемофільна паличка. Найбільш небезпечними ці захворювання є для дітей до 5 років: вони можуть призвести до пожиттєвої інвалідизації і навіть смерті. Серед захворювань, які спричиняє хіб-інфекція, –  менінгіт (інфекція оболонки головного та спинного мозку), пневмонія (запалення легень), епіглотит (набряк надгортанника, що швидко призводить до обструкції дихальних шляхів та суттєво ускладнює дихання).

    Підгострий склерозуючий паненцефаліт – це рідкісне, але невиліковне ускладнення кору. Це дегенеративне захворювання центральної нервової системи, що розвивається за 7-10 років після перенесеного кору. Хворий поступово втрачає інтелектуальні та поведінкові навички; розвиваються судоми. Допомогти хворому в такому випадку неможливо

    Краснуха входить до групи так званих TORCH інфекцій. Це група інфекційних хвороб, що можуть призвести до викидня, а також до серйозних аномалій розвитку плоду або навіть до його загибелі. Буква R в абревіатурі означає Rubella (краснуха). Для дитини з синдромом вродженої краснухи характерні такі аномалії: катаракта; втрата або порушення слуху; вроджені вади серця. Це найбільш характерні та класичні симптоми (т.з. тріада вродженої краснухи).

    До можливих ускладнень епідемічного паротиту (відомого як “свинка”) належать орхіт, орхоепідидиміт (запалення придатків яєчка), що спостерігаються в 1 з 4 чоловіків з епідемічним паротитом та можуть ускладнюватися в подальшому безпліддям.

    Вакцини для профілактики цих інфекцій закуповуються державним коштом. Дорослим слід кожні десять років поновлювати щеплення від дифтерії та правця.

    Закликаємо українців! Якщо ви зараз перебуваєте в безпечному місці — виїхали з регіонів, де ведуться активні бойові дії, у безпечніші або за кордон — надолужте пропущені щеплення за віком, не тільки для дітей, але і для себе. Переривання планової вакцинації — відповідно до національного календаря профілактичних щеплень — навіть на короткий період, підвищує ймовірність спалахів інфекцій і захворювань, які попереджає вакцинація.

      Ніхто не повинен померти від хвороби, яку можна попередити вакциною. Вакцинуйтесь і залишайтесь здоровими!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора